Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun SABAH qruplarının ilk tələbələri ilə görüş keçirilib
Sentyabrın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin SABAH qruplarına qəbul olan tələbələrlə görüş keçirildi.
Görüşdə Universitetin rektoru dosent Rüfət Əzizov çıxış edərək SABAH qruplarına qəbul olmuş gəncləri təbrik etdi, sənaye şəhərinin bilik və təcrübə xəzinəsi olan SDU-da bakalavr və magistratura proqramları üzrə məzmun və keyfiyyət göstəriciləri baxımından həyata keçirilən işlərdən, SABAH qruplarının üstünlüklərinin tələbələrin gələcək karyeralarına müsbət təsirindən danışdı.
Qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində 2024 - 2025-ci tədris ilindən etibarən SABAH qrupları fəaliyyətə başlayıb. Burada tədrisin təşkili xüsusi tədris planı əsasında həyata keçirilərək əmək bazarının tələblərinə cavab verə biləcək kadrlar hazırlanacaq.
Rektor həmçinin SABAH qruplarında dərs tədris edəcək müəllimlərin də müsahibə mərhələsindən keçdiklərini bildirib.
Sonra rektor tələbələrin fərdi inkişafı üçün həyata keçirilən müxtəlif tədris, tələbə mübadilə proqramları və digər məsələlər barədə məlumat verdi. Həmçinin 250 nəfər tələbə üçün nəzərdə tutulan “Tələbə evi” ndə hər cür şərait yaradıldığını qeyd etdi.
Rektor çıxışının sonunda tələbələri maraqlandıran suallara aydınlıq gətirdi, onlara universitet tərəfindən lazımi dəstəyin göstəriləcəyini vurğulayaraq innovativ və sosial layihələrə qoşulmağı tövsiyə etdi.
Görüşdə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Könül Abaslı, Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektor dosent Elmar Xəlilov, Riyazi analiz və diferensial tənliklər kafedrasının müdiri Xəyalə Seyfullayeva çıxış edərək ilk SABAH qrupunun tələbələrini təbrik etdilər və SABAH qruplarının dərsdənkənar fəaliyyətləri barədə danışdılar.
Görüşdən sonra universitet rəhbərliyi SABAH qruplarının tələbələri ilə birgə “Tələbə evi” ndə yaradılan şəraitlə tanış oldular.

Home | News | A meeting was held with the first students of SABAH groups of SSU
On September 20, a meeting was held with students admitted to the SABAH groups of Sumgait State University (SSU).
At the meeting, the rector of the university, associate professor Rufat Azizov, congratulated the students accepted into the SABAH groups. He discussed the efforts made to improve the content and quality indicators of both undergraduate and graduate programs at SSU, a university rich in the knowledge and experience of the industrial city. He also highlighted the advantages of the SABAH groups and their positive impact on students' future careers.
The rector noted that SABAH groups began operating at Sumgait State University in the 2024-2025 academic year. Education in these groups will be organized based on a special curriculum, aimed at preparing graduates who can meet the demands of the labor market. He further mentioned that the teachers selected to instruct the SABAH groups have successfully passed the interview stage.
Additionally, the rector provided information on various educational programs, student exchange initiatives, and other opportunities aimed at supporting the personal development of students. He also noted that the "Student House," designed to accommodate 250 students, has all the necessary facilities.
At the conclusion of his speech, rector Rufat Azizov addressed students' questions, assured them of the university’s support, and encouraged them to participate in innovative and social projects.
Also speaking at the meeting were vice rector for International relations associate Professor Konul Abasli, vice-rector for Social affairs and public relations associate professor Elmar Khalilov, and the head of the Department of Mathematical Analysis and Differential Equations, Khayala Seyfullayeva. They congratulated the students of the first SABAH group and spoke about the extracurricular activities planned for them.
After the meeting, the university administration, along with the students from the SABAH groups, toured the facilities at the “Student house”.