Oktyabrın 16-da Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) və Sumqayıt şəhər Tarix Muzeyi birlikdə Füzuli rayonunun Ermənistanın işğalından azad olunmasının 4-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçiriblər. Tədbir Sumqayıt şəhər Tarix Muzeyində baş tutub və tarixi əhəmiyyət daşıyan bu gün bir daha xatırlanıb.Tədbirdə SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov, Sumqayıt şəhər Tarix Muzeyinin direktor əvəzi Namiq Əliyev, muzeyin əməkdaşları və SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin bir qrup tələbəsi iştirak ediblər. Tədbirin gedişində çıxış edən natiqlər illər ərzində erməni işğalı altında olan Füzuli rayonunun qəhrəman Azərbaycan ordusunun igidliyi və şücaəti sayəsində azad olunmasının tarixi əhəmiyyətini vurğulayıblar. Həmçinin, Azərbaycan Respublikasının Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin uğurlu xarici və daxili siyasəti nəticəsində əldə edilən bu qələbənin ölkənin ərazi bütövlüyünün təmin olunmasında böyük bir dönüş nöqtəsi olduğu qeyd edilib.
Professor Şirxan Səlimov çıxışında Füzuli rayonunun işğaldan azad edilməsinin Qarabağ müharibəsi dövründə strateji və tarixi rolunu vurğulayaraq Azərbaycan ordusunun şücaətini bir daha təqdir edib. Namiq Əliyev isə muzeyin əməkdaşları ilə birlikdə tədbir iştirakçılarını erməni işğalı dövründə rayonun mədəni və tarixi irsinin dağıdılması faktları ilə tanış edib, eləcə də həmin irsin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Tədbirdə həmçinin tələbələr də çıxış edərək, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda apardığı mübarizənin onların yaddaşında daim yaşayacağını və bu zəfərin gələcək nəsillərə ötürülməsinin vacibliyini qeyd ediblər.Sonda Füzuli rayonunun işğaldan azad olunmasını əks etdirən foto və videomateriallar nümayiş olunub, tədbir iştirakçıları muzeyin kolleksiyasına daxil olan tarixi sənədlər və eksponatlarla yaxından tanış olublar.

THE STUDENTS OF SSU CELEBRATED THE ANNIVERSARY OF THE LIBERATION OF FUZULI REGION FROM THE OCCUPATION AT THE SUMGAIT CITY HISTORY MUSEUM
On October 16, Sumgait State University (SSU) and Sumgait City History Museum held an event dedicated to the 4th anniversary of the liberation of Fuzuli region from Armenian occupation. The event took place in the Sumgait City History Museum and this significant day was remembered once again. The event was attended by professor Shirkhan Salimov, head of the department of History of Azerbaijan and Eastern European peoples of the faculty of History and geography of SSU, Namig Aliyev, deputy director of the Sumgait City History Museum, employees of the museum and a group of students of the faculty of SSU. During the event, the speakers emphasized the historical importance of the liberation of the Fuzuli region, which was under Armenian occupation for years, thanks to the bravery,heroic Azerbaijani army. It was also noted that this victory achieved as a result of the successful foreign and domestic policy of the Supreme Commander of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was a great turning point in ensuring the territorial integrity of the country. In his speech, professor Shirkhan Salimov emphasized the strategic and historical role of liberating Fuzuli region from occupation during the Karabakh war and once again praised the bravery of the Azerbaijani army. Namig Aliyev, together with the employees of the museum, spoke with the event participants about the facts of the destruction of the cultural and historical heritage of the region during the Armenian occupation, as well as the work done in the direction of restoration and reconstruction of that heritage.
Students also made a speech at the event and noted that the struggle for territorial integrity of Azerbaijan will always live in their memory and the importance of transferring this victory to future generations. In the end, photo and video materials reflecting the liberation of Fuzuli region from occupation were shown, the participants of the event were closely acquainted with the historical documents and exhibits included in the museum"s collection.