Əsas səhifə | Xəbərlər | Yaponiyanın Mie Universitetinin professoru tərəfindən “İqlim dəyişiklikləri və qida təhlükəsizliyi” mövzusunda seminar keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Oktyabr 2024 14:56
Yaponiyanın Mie Universitetinin professoru tərəfindən “İqlim dəyişiklikləri və qida təhlükəsizliyi” mövzusunda seminar keçirildi
"Karyera Həftəsi" çərçivəsində “İqlim dəyişiklikləri və qida təhlükəsizliyi: İnnovativ texnologiyaların istifadəsində beynəlxalq əməkdaşlığın rolu” mövzusunda növbəti seminar keçirildi. Seminarı Sumqayıt Dövlət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Könül Abaslı açaraq seminarın aktual məsələyə həsr olunduğunu bildirdi. Yaponiyanın Mie Universitetinin Bioresurslar İnstitutunun professoru, 2006-2018-ci illərdə Mərkəzi Asiya və Qafqaz üzrə ICBA (Şoran Torpaqlarda Əkinçiliyin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəzin) regional koordinatoru Kristina Toderik “Aral-Xəzər regionunun quru ərazilərində su ehtiyatlarından istifadənin səmərəliliyinin və torpağın şoranlaşmasının ərzaq təhlükəsizliyinə təsirinin monitorinqi və nəzarəti üçün iqlimə davamlı texnologiyalar” mövzusunda çıxış edərək iqlim dəyişikliyi və ekoloji problemlər, onların yaranma səbəbləri, nəticələri və həlli yolları barədə məlumat verdi. İPBES- Biomüxtəliflik və ekosistem xidmətləri üzrə hökümətlərarası elmi siyasət platforması Avropa və Mərkəzi Asiya regionu qiymətləndirilməsi üzrə aparıcı mütəxəssis, akademik Validə Əlizadə çıxış edərək COP29 ərəfəsində belə seminarın təşkilini yüksək qiymətləndirdi və iqlim dəyişikliklərinin kənd təsərrüfatı və qida istehsalına təsirindən, eyni zamanda, müasir innovativ texnologiyaların bu sahələrdəki rolundan danışdı. O, qida təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün beynəlxalq əməkdaşlığın vacibliyini vurğuladı. Sonda iştirakçıların sualları cavablandırıldı və seminar müzakirələrlə davam etdi.

Home | News | A SEMINAR ON "CLIMATE CHANGES AND FOOD SECURITY" WAS HELD BY THE PROFESSOR OF JAPAN'S MIE UNIVERSITY
Yerləşdirilmə tarixi : 25 October 2024 14:56
A SEMINAR ON "CLIMATE CHANGES AND FOOD SECURITY" WAS HELD BY THE PROFESSOR OF JAPAN'S MIE UNIVERSITY
Climate changes and food safety: The role of international cooperation in the use of innovative technologies" was held within the "Career Week".Vice-Rector for International relations of Sumgait State University associate professor Konul Abasli opened the seminar and said that the seminar was dedicated to the current issue.Kristina Toderik, professor of the Institute of Bioresources of Japan"s Mie University, regional coordinator of ICBA (International Center for the Development of Agriculture in Saline Soils) made a speech "Monitoring and controlling of the effect of water resource use efficiency and soil salinization on food security in the dry areas of the Aral-Caspian region and climate-resistant technologies" as well as climate change and environmental problems, their causes, consequences and solutions.Academician Valida Alizadeh, the leading expert on the evaluation of the Europe and Central Asia region of IPBES- the intergovernmental scientific policy platform on biodiversity and ecosystem services, spoke highly of the organization of such a seminar on the eve of COP29 and emphasized the impact of climate change on agriculture and food production, as well as the use of modern innovative technologies. He emphasized the importance of international cooperation to ensure food safety.At the end, the participants" questions were answered and the seminar continued with discussions.