Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində elm-təhsil-istehsal əlaqələrinin qurulması üzrə ilkin müzakirələr aparılıb
Yerləşdirilmə tarixi : 25 Oktyabr 2024 16:40
SDU-nun İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində elm-təhsil-istehsal əlaqələrinin qurulması üzrə ilkin müzakirələr aparılıb
25 oktyabr tarixində Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində elm-təhsil-istehsal əlaqələrinin çevik idarəetmə mexanizminin qurulması ilə bağlı işlərə start verildi. Bu istiqamətdə fakültədə layihə komandalarının qurulması, elmi-tədqiqat işlərinin kommersiyalaşdırılması üzrə təlimlərin keçirilməsi və təklif olunacaq layihələrin müzakirəsinə dair ilkin addımlar müzakirə edildi.Müzakirə zamanı elmi tədqiqat mövzularının düzgün seçiminə diqqət yetirilməsi, layihələrin idarə edilməsi üçün prosedur və metodologiyaların izahı, bilik və bacarıqların artırılması kimi mövzulara toxunuldu. Eyni zamanda, təcrübədə tətbiq edilə biləcək məsələlərin həlli istiqamətində mövcud təcrübəsi olan fakültə tələbələri - Çoşqun Balayev, Rövnəq Nadirov, Cavid Zülfiyev və Yəhya İsmayılov tərəfindən məsələlər ətraflı şərh edildi. Elmi tədqiqat işlərinin kommersiyalaşdırılması ilə bağlı fakültənin dekan əvəzi dosent Loğman Abdullayev və Biznesin idarə edilməsi kafedrasının baş müəllimi Zülfiyyə Hacıyeva tərəfindən ətraflı məlumat verildi. Toplantıda həmçinin vurğulandı ki, universitetlərin nüfuzu aparılan elmi-tədqiqat işlərinin miqdarı və keyfiyyəti ilə də ölçülür. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində elm-təhsil-istehsal əlaqələrinin inkişafı ilə bağlı mühüm işlər həyata keçirilir.

Home | News | Preliminary discussions on the establishment of science-education-production relations were held at the Faculty of Economics and Management of SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 25 October 2024 16:40
Preliminary discussions on the establishment of science-education-production relations were held at the Faculty of Economics and Management of SSU
On October 25, at the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University, work on the establishment of a flexible management mechanism of science-education-production relations was started. In this direction, the preliminary steps regarding the establishment of project teams, conducting trainings on the commercialization of scientific-research works and the discussion of proposed projects were discussed in the faculty. During the discussion, topics such as paying attention to the correct selection of scientific research topics, explaining procedures and methodologies for project management, and increasing knowledge and skills were touched upon. At the same time, the issues were explained in detail by the students of the faculty who have experience in solving the issues that can be applied in practice - Choshgun Balayev, Rovnag Nadirov, Javid Zulfiyev and Yahya Ismayilov. The deputy dean of the faculty, Associate Professor Logman Abdullayev, and the head teacher of the Department of Business Administration, Zulfiyya Hajiyeva, gave detailed information about the commercialization of scientific research works. It was also emphasized at the meeting that the reputation of the universities is measured by the quantity and quality of the conducted scientific-research works. In this direction, important works related to the development of science-education-production relations are carried out at Sumgayit State University.