Fevralın 11-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Sabahın alimləri” beşinci respublika müsabiqəsinin açılış mərasimi keçirildi.
AMEA, Təhsil, Gənclər və İdman nazirlikləri,Heydər Əliyev Mərkəzi və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi tərəfindən birgə təşkil olunan müsabiqədə ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərində təhsil alan şagirdlər iştirak etdilər.
Müsabiqənin təşkilinin əsas məqsədi şagirdlərə elmi nailiyyətlərini nümayiş etdirmək imkanı vermək və onların arasından ABŞ-da hər il keçirilən Intel ISEF-Intel Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində iştirak edəcək namizədləri müəyyənləşdirməkdir.
Tədbirdə çıxış edən təhsil naziri, cənab Mikayıl Cabbarov ümummilli lider Heydər Əliyevin elmə, təhsilə daim böyük önəm verdiyini, dahi rəhbərin ideyalarının Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini bildirdi.
“Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın əhəmiyyətini qeyd edən nazir bu mühüm sənədə uyğun olaraq müvafiq sahədə həyata keçirilən tədbirlərdən, qazanılan uğurlardan danışdı. Vurğuladı ki, Azərbaycan məktəbliləri beynəlxalq fənn olimpiadalarında ürəkaçan nailiyyətlər əldə edirlər.
Cənab Mikayıl Cabbarov bildirdi ki, dünyanın yeni çağırışları və ölkədə yüksək biliyə malik cəmiyyətin qurulması zərurəti Azərbaycan gəncliyi qarşısında tamamilə yeni tələblər qoyur. Ölkəmizin ümumi təhsil müəssisələrində reallaşdırılan islahatların əsas hədəfləri sırasında gənclərdə yetkin düşüncə tərzinin, vətəndaşlıq mövqeyinin formalaşdırılması və onların tədqiqatyönümlü fəaliyyətə cəlb edilmələri xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Prezident İlham Əliyevin elm, təhsil sahələri ilə bağlı imzaladığı sənədlərin əhəmiyyətini qeyd etdi.
Müasir dünyada elmin, təhsilin mühüm rolunu xatırladan akademik Akif Əlizadə elm və təhsil müəssisələri arasında əlaqələrin qurulmasının vacibliyini vurğuladı.
Gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Babayev, “İntel” korporasiyasının MDB ölkələri üzrə meneceri Tatyana Nanayeva müsabiqənin gənclərin elmə marağının artırılması, onların istedad, bacarıq və potensialının aşkara çıxarılması baxımından əhəmiyyətini qeyd etdilər.
Onu da qeyd edək ki, “Sabahın alimləri” müsabiqəsində ölkəmizin 11 şəhər və rayonunun ümumi təhsil müəssisələrinin IX-XI sinif şagirdləri 129 elmi layihə ilə iştirak edirdilər. Onlardan 87-si kollektiv, 42-si isə fərdi layihə idi. Müsabiqə səkkiz kateqoriya üzrə keçirildi. Riyaziyyat, fizika, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, ekologiya, mühəndislik, kompyuter elmləri üzrə layihələrin qiymətləndirilməsi üçün aparıcı alimlərdən ibarət münsiflər heyəti yaradılmışdır. Müsabiqəyə elmi dəstəyin verilməsi Azərbaycan Respublikası Təhsil Naziri cənab Mikayıl Cabbarov tərəfindən Bakı Dövlət Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universitetinə və Qafqaz Universitetinə tövsiyyə edilmişdir.
Müsabiqə üç gün ərzində davam etdi. Sonuncu gün “Açıq qapı” saatları təşkil olundu.
Daha sonra Münsiflər Heyəti tərəfindən seçilərək İntel İSEF-İntel Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində iştirak edəcək 3 layihə müəlliflərinin adları açıqlandı. Builki müsabiqədə Sumqayıt şəhərin TETG, TTEL, “Təfəkkür” liseyi, “İstedad” liseyi, 1, 9, 11,16, 21, 22, 26, 30, 31 və 32 saylı ümumi təhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərdə təhsil alan 56 şagirdin 32 layihəsi iştirak etmişdir. Bu layihələri təqdim edən 13 şagird  II , III yerlərə və Amerika Meteoroloji Agentliyin fəxri fərmanına layiq görüldü, onların müəllif şagirdləri gümüş və bürünc medallarla təltif olundular.Eyni zamanda Sumqayıt şəhər şagirdlərinə rəhbərlik edən Sumqayıt Dövlət Universitetinin dosenti Samir Orucov  müsabiqəyə aid Təlim Akademiyasinda Bakı şəhər şagird və müəllimlərinə “İxtiraçılıq qabiliyyətin inkişaf etdirmə metodları”  mövzusunda seminarlar keçirmişdir.

Home | News | The fifth Republic contest ''Scientists of Tomorrow'' was over
On the 11th of February the opening of the fifth Republic Ceremony was held at the Central Scientific Library of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
The students of IX-XI classes of secondary schools participated at the competition, which was organized by ANAS, Ministers of Education, Youth, Sport, Heydar Aliyev Center, Azerbaycan Education Workers, The Committee of Trade Union.
The main aim of the organization of the contest is to give an opportunity to students to demonstrate their scientific achievements and to determine the candidates to participate at the annual ISEF Intel International Science and Engineering Fair, which is hold in USA.
The Minister of Education Mr. Mikayil Jabbarov said in his speech that education has always been attached great importance by the national leader Heydar Aliyev, and successful implementation of his ideas expressed by President Ilham Aliyev. The Minister stressed the importance of ""National Strategy for Development of Education in  Azerbaijan Republic"" and spoke about the contest and achievements in accordance with this important document. He stressed that Azerbaijani students gain heartwarming success in International Subject Olimpiads.
Mr.Mikayil Jabbarov said that the countries of the world and new challenges make new demands for Azeri Youth to build a highly skilled society. Among the main objectives of  reforms carried out at Educational Institutions of the country the common sense, civic activities of adults are of great importance.
The President of ANAS, Academician Akif Alizade stressed the importance  of documents signed by President Iham Aliyev in the fields of science and education. Academician Akif Alizade stressed importance of cooperation between scientific and educational institutions.
The Vice-Minister of Sport and Youth Intigam Babayev, the manager for CIS Competition corporation Tatyana Nanayeva stressed the importance of increasing young people"s interest in science, their talent, skills and potensial.
It should be noted that the countries 11 cities and IX-XI grade students in 129 secondary schools took part at the contest ""Scientists of Tomorrow"" with the scientific projects. 87 of them were collectively and 42 were the individual projects. The contest was held in eight categories. A jury consisting of the leading scientists was created to estimate the project in Mathematics, Physics, Chemistry, Biology, Medicine and Health, Ecology, Engineering, Computer Science. Scientific Support to the competition to Baku State University, Sumgayit State University, Azerbaijan Technological University, Nakhchivan State University and Caucasus University was recommended by the Minister of Education Mr.Mikayil Jabbarov.
The competition lasted 3 days. On the last day ""the open door"" hours were organized.
Afterwards, 3 projects authors" names participating at the Intel ISEF-Intel International Science and Engineering Fair were announced, which were selected by a jury.
32 projects of 56 students studying in classes IX-XI of schools 1,9,11,16,21,22,26,30,31,32, Sumgayit TETG, TTEL ""Tefekkur" Lyceum, "Istedad" Lyceum participated at the competition. 13 students who submitted projects were awarded the second and the third places, the American Meteorological Agency"s Certificates of honor and their author students were awarded silver and bronze medals.
At the same time the assosiate professor of Sumgayit State University, who leads Sumgayit students, hold the seminar on ""Developed methods of inventive talent"".