Elxan Hüseynov:Xocalı soyqırımına ilk siyasi qiymət ulu öndər Heydər  Əliyev tərəfindən verildi.
Fevralın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Xocalı soyqırımının 24-cü ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirildi. Əvvəlcə tədbir iştirakçıları universitetin foyesində Elmi kitabxana tərəfindən təşkil olunmuş Xocalı soyqırımı dəhşətlərini əks etdirən sərgiyə baxış keçirdilər.
Xocalı soyqırım qurbanlarının və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olmuş Vətən övladlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə rektor, professor Elxan Hüseynov açaraq bildirdi ki, milli azadlıq, əbədi istiqlal tarixi istənilən qüdrətli  xalq tərəfindən ancaq qanla yazılır.Vətənin haqq səsinə dönən istiqlal mücahidləri şəhid qanından kəfən geyir, müqəddəslik badəsi içir. Çar Rusiyasının 200 illik əsarətinə etiraz edən, Təbriz, Dərbənd, Borçalı, İrəvan, Zəngəzur, Göycə kədərinə etiraz edən Azərbaycan xalqı XX əsrin sonunda yenidən ayağa qalxdı. 20Yanvar dəhşətlərini, Qarabağ, Şuşa niskilini, Xocalı harayına yaşasa da, əbədi istiqlaldan dönmədi.
Savalandan, Ərkdən, Əlincədən oyandı, Ağrıdağın ağrısından, Murovun cəsarətindən don geyən igidlərimiz erməni daşnaqları və onlara dəstək olan havadarları ilə  1992-ci il fevralın 26-da Kür – Araz mədəniyyətinin beşiyi olan Xocalı şəhərində  üz-üzə gəldi. Ömür boyu Azərbaycanı gözü götürməyən ikilistandarlarla yaşayan dövlətlərdən dəstək  alan daşnaq ermənilər, bir şəhəri yer üzündən silməkdən, günahsız insanları al-qanına boyamaqdan çəkinmədilər.
Dünyanın ən böyük soyqırımlarını kölgədə qoyub genosid siyasətini həyata keçirdilər.Öncə insanları, sonra isə bir şəhəri süngürdən keçirən, yandırıb yağmalayan cəlladlar Azərbaycan xalqına qarşı soyqırım törətdi. Dağıdılan şəhərin, öldürülən günahsız insanların ahı ərşə bülənd olsa da, cinayətkar Sovet ordusu havadarlıq missiyasını vicdansızcasına yerinə yetirdi. Erməni daşnaqlarının talan etdiyi şəhərin tarixi onun sakinlərinin al-qanı ilə yazıldı. 24 ildir nigaran ruhları başının üstündə dolanan  Xocalı Heydər Əliyev Fondunun vitse- prezidenti Leyla Əliyevanın “Xocalıya ədalət” beynəlxalq  kompaniyası ilə hadisələrə ikilistandartlarla yanaşan dünyadan ədalət istəyir. İnsan haqqlarından danışan Avropadan, Beynəlxalq məhkəmələrdən Xorasima, Noqasaki, Xatun kimi faciələrdən də, dəhşətli olan Xocalı soyqırımına ədalətli qərar, vicdanlı hökm gözləyir. Rektor  onu da  qeyd etdi ki, 1992-ci il fevralın 26-da Ermənistan hərbi birləşmələri 7 min əhalisi olan Xocalı şəhərində genosid aktı həyata keçirdi. Xocalı soyqırımı zamanı 613 nəfər öldürüldü, 1000 nəfər dinc sakin aldığı güllə yarasından əlil oldu. 106 nəfər qadın, 63 azyaşlı uşaq, 70 qoca qətlə yetirildi. 8 ailə tamamilə məhv edildi, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 nəfər valideyinlərindən birini itirdi. Faciə baş verən gecə 1275 nəfər dinc sakin girov götürüldü, onların 150-nin taleyi bu gün də məlum deyil. Azərbaycan xalqı 200 il ərzində erməni millətçi-şovinistlərinin davamlı olaraq etnik təmizləmə, soyqırım siyasətinə məruz qalıb. Xocalı soyqırımına ilk siyasi qiyməti ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən verildi. Hələ 1994-cü ildə Ulu Öndərimizin təşəbbüsü ilə Milli Məclis “Xocalı soyqırımı günü haqqında” qərar qəbul etdi, 26 fevral  – “Xocalı soyqırımı və milli matəm günü” kimi elan olundu. Bu gün  ölkə başçısı cənab İlham Əliyev və  Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyeva Xocalı soyqırımı, bütövlükdə erməni millətçilərinin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi cinayətlər haqqında həqiqətləri dünya dövlətlərinə çatdırır və bu istiqamətdə  məqsədyönlü işlər aparırlar.
Dərin kədər hissi ilə müşayiət olunan tədbirdə Xocalı faciəsinin 24-cü ildönümünə həsr olunmuş universitetin “Renessans” tələbə teatrı və “Səma” rəqs qrupunun hazırladığı ədəbi- bədii kompozisiya nümayiş etdirildi. Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs tələbəsi İsmayıl Faxtiyev Xocalı faciəsinin simvolu olan “Ana fəryadı” obrazını fırçası ilə qana boyadı.
Rektor universitetin istedadlı tələbələri tərəfindən təşkil olunmuş tamaşanın Xocalı soyqırımının yüksək səviyyədə təbliğatı olduğunu bildirərək tökülən qanların, axıdılan göz yaşlarının yerdə qalmayacağını və tezliklə işğal altında olan Qarabağımızı geri qaytarılacağını əminliklə vurğuladı.

Home | News | The most terrible pattern of genocide history Khojaly tragedy was commemorated in Sumgait State University
Yerləşdirilmə tarixi : 25 February 2016 15:01
The most terrible pattern of genocide history Khojaly tragedy was commemorated in Sumgait State University
Elkhan Huseynov: The first political appraisal to Khojaly genocide was given by our national leader Heydar Aliyev.
On February 25 a memorial ceremony of the 24th anniversary of Khojaly genocide was held in Sumgait State University. First, the participants of the event overlooked the exhibition reflecting the horrors of Khojaly genocide organized by Science Library in the foyerof the University.
A minute silence was held to commemorate the victimsof Khojaly genocide and citizens of our Motherland died by hero"s death for the sake of Azerbaijam entirety.
The ceremony was opened by head of the University Pr.Elkhan Huseynov with his entry words. he noted that national liberty and eternal sovereignty history is always written with blood by any powerful nation. Azerbaijan nation protesting to the 200 years enslavement of Soviet empire, to the grief of Tabriz, Darband, Borchaly, Iravan, Zangazur stood up for the struggle again in the end of the XX century. Although our nation endured the violence of 20 January, sorrow of Kharabakh, Shusha and Khojaly massacre they have never waived their eternal independence.
Awaken since the pain of Savalan, Arkh, Alinja, Akhridakh our brave heroes came face to face with armenian pettifogers and their defenders in Khojaly the cradle of Kur-Araz culture on February 26, 1992. Always grudging Azerbaijan armenian provocators supported by bistandard countries didn"t hesitate to raze the city to the ground and to shed the blood of innocent people. They commited their genocide policy comparable to other massacres in the world. Armenian executioners tortured Azerbaijan nation and destroyed the city. Although the city was razed to the ground, the people suffered from inconceivable humiliation facts Soviet troops commited their intercession policy with violence. the history of the city be ravaged by armenian aggressors was written with the blood of residents. Khojaly is still waiting for the justice from the bistandard world community for spirits of the gallants died in this tragedy with the support of "Justice for Khojaly" international campaign held by Leyla Aliyeva the vice-president of Heydar Aliyev Foundation. European Union and international courts dealing with human rights should make fair decision and give conscientious order for Khojaly genocidemore dreadful than Hiroshima, Nagasaki and Khatin. the head of the university also mentioned that armenian military forces commited massacre act in the town of Khojaly with the population of 7 thousand people on February 26, 1992. 613 people were killed, 1000 peaceful people of different age became invalid during Khojaly genocide. 106 women, 63 children, 70 old men were killed. 8 family were completely annihilated, 130 children lost one parent, while 25 both of them. 1275 peace residents were taken hostages, the fate of 150 of them is still unknown. Azerbaijan nation has endured ethnic cleansing and genocide policy by armenian nationalist-chauvinists for 200 years. The first political appraisal to Khojaly genocide was given by our national leader Heydar Aliyev. Yet in 1994 with the initiative of our National Leader Milli Majlis accepted decision about " The day of Khojaly genocide", and 26 February was announced as a day of " Khojaly genocide and national funeral". Nowadays the head of our republic Mr. President Ilham Aliyev and vice-president of Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva deliver realities of Khojaly genocide and crimes commited against Azerbaijan nation by armenian nationalists as a whole to the world countries and do purposeful operations in this course.
Renaisance" students" theatre and "Sema" dancing group of the university demonstrated literary-poetic composition devoted to the 24th anniversary of Khojaly tragedy in the ceremony accompanied with deep grief. The 2nd course student of History-geography faculty Ismayil Fakhtiyev bloodied with his brush the symbol of Khojaly tragedy the character of "Mother"s groan".
The rector noted that this performance is propagandaof Khojaly genocide in the wide scale. The head of the university also emphasized that shedded blood, dropped tears in Khojaly will not remain on the ground and occupied territory Kharabakh will be retrieved soon.