Universitetimizin TGT-nın təşkilatçılığı ilə İqtisadiyyat və idarəetmə, Tarix və coğrafiya fakültələrində Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilərək, tariximizin qan yaddaşına bir daha nəzər salındı.
Tədbiri Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyev açaraq bildirdi ki, fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan hərbi birləşmələrinin, MDB-nin Xankəndidə yerləşən 366-cı alayının hərbiçiləri tərəfindən törədilmiş Xocalı soyqırımı və erməni məkrli siyasətinin qanlı cinayətləri yaddaşımızdan heç vaxt çıxmayacaq. Çünki Xocalıda baş verənlər təkcə Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı deyil, bütöv bəşəriyyətə qarşı yönəldilən qanlı cinayətdir. Bu kütləvi qırğında yüzlərlə insan vəhşicəsinə qətlə yetirilib, yandırılıb və girov götürülüb. Erməni qaniçənlərinin bəşər tarixinin ən qanlı səhifələrindən biri Xocalı soyqırımını törətdiklərini və bunun nəticəsi olaraq BMT-nin Ermənistanı işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarından qeyd şərtsiz çıxarılması ilə bağlı qəbul etdiyi dörd Qətnaməyə baxmayaraq, bu işğalçı dövlətə heç bir təzyiq göstərilmədiyini qeyd etdi.
Tədbirdə TGT-nın sədr müavini Eldar Müzəffər oğlu, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin 1-ci kurs tələbəsi Musayev Saleh, Tarix və coğrafiya fakültəsinin 1-ci kurs tələbələri Miriyev Əli və Qasımlı Nicat öz çıxışlarında qeyd etdilər ki, miqyasına və dəhşətlərinə görə dünya tarixində analoqu az olan Xocalı soyqırımını törətməkdə erməni şovinistləri və ideoloqları uzağagedən məqsəd güdürdülər. Məqsəd Dağlıq Qarabağı və digər Azərbaycan torpaqlarını ələ keçirmək, xalqımızın müstəqillik və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə əzmini qırmaq idi. Lakin mənfur düşmən öz niyyətlərinə çata bilmədi. Doğrudur, faciə bütün Azərbaycan xalqını sarsıtmış, Xocalı sakinlərinə sağalmaz yaralar, mənəvi zərbələr vurmuşdur. Lakin xocalılar hətta amansız soyqırım günündə də özlərini əsl qəhrəman kimi aparmış, erməni-sovet hərbi birləşmələrinə qarşı qeyri-bərabər döyüşdə igidliklə vuruşmuş, düşmən qarşısında əyilməmiş, xalqımızın qəhrəmanlıq tarixinə şərəfli səhifələr yazmışlar.

Memory of Khojaly victims was revered by minute of silence in the facul ties of Economy and Management, History and Geography with the organization of Student Youth Organization in Sumgait State University.
The dean of the faculty History and Geography, professor Adil Bakshaliev ope ning the event stated that on February 25, 1992 and 26 Khojaly genocide and bloody crimes of armenian insidious policy committed by Armenian armed forces, Independent States Union’s military men of the regiment number 366 will never be forgotten. As the events implemented in Khojaly which were associated with massacres, brutal violence, was not only a bloody crime against Azerbaijan people but also against the whole mankind. Hundreds of Khojaly inhabitants were violent ly and brutally killed, set on fire and taken as hostages. The dean also mentioned that although UNO adopted 4 resolutions for endoubtedly leaving of armenians from Azerbaijan lands, there is no any aggression towards this invader state..
Deputy chairman of SYO Eldar Muzaffar, 1st year student of the fa culty Economy and Management Saleh Musayev, 1st year students of the faculty of History and Geography Ali Miriyev and Nidjat Qasimli men tioned in their speech that in committing such terrifying crimes in Kho jaly the armenian chauvinists was their own purposeful act against Azerbaija nians.They had only one purpose to invade Nagorno- Garabagh and other Azerbaijan territories and breaking the persistence power of our nation for the territorial integrity. It is clear that this tragedy was terrifying, shocking and crushing for all the Azerbaijan nation, especially for the inhabitants of Khojaly.