Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun 2024-cü ildə 10 əsas nailiyyəti
2024-cü il Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) üçün əlamətdar bir il olmuşdur. Universitet, beynəlxalq əməkdaşlıqdan tutmuş akademik nəticələrə qədər bir çox sahədə mühüm uğurlara imza atmışdır. SDU-nun rektoru Rüfət Əzizov bu nailiyyətləri şərh edərək, onların əldə olunmasına təsir edən əsas amilləri vurğulamışdır. Rektorun sözlərinə görə, SDU-nun Sumqayıtda yerləşməsi universiteti sənaye və iş dünyasına daha da yaxınlaşdırır. Bu, şəhərin sənaye potensialından və əlverişli mühitindən yararlanmaq imkanı verir. Sumqayıt şəhər icra hakimiyyətinin dəstəyi ilə universitetə gələn xarici professorlar və qonaqlarla təşkil olunan yüksək səviyyəli görüşlər SDU-nun beynəlxalq nüfuzunu artırmışdır. Şəhərdəki dövlət və özəl qurumların davamlı dəstəyi, tələbələr üçün təcrübə proqramlarının təşkili və tədrisə sənayedən peşəkarların cəlb olunması universitetin inkişafına mühüm töhfə vermişdir. SDU-nun 2024-cü ildə qazandığı uğurları yüksək qiymətləndirən rektor Rüfət Əzizov, bu nailiyyətlərdən ən parlaq onunu xüsusi olaraq təqdim etmişdir:
1. Rektor ilk olaraq, Sumqayıtın məhz 75 illik yubileyində SDU-nun beynəlxalq arenada əldə etdiyi uğurun, həm şəhər, həm də universitet üçün böyük bir əlamətdar hadisə olduğunu qeyd etmişdir. Daha sonra, universitetin Avropada yerləşən 5000-dən çox universitet arasında QS Avropa Universitetləri Reytinqində 483-cü sırada yer aldığını vurğulayan rektor, bu nəticənin, Qərbi Asiya universitetləri arasında 31-ci, Azərbaycan daxilində ümumi sıralamada 5-ci yer olduğunu əlavə etmişdir. Rektor bildirmişdir ki, bu reytinqə daxil olan ilk regional ali təhsil müəssisəsi olaraq SDU-nun zirvəyə yüksəlməsi, universitetin tarixindəki ən möhtəşəm və qürurverici anlardan biridir.
2. SDU-nun Oxford Universiteti ilə əməkdaşlığının ilin ikinci mühüm hadisəsi olduğunu vurğulayan Rüfət Əzizov, cənab prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə bu il ölkəmizdə keçirilən COP29-da SDU-nun aktiv iştirakını xüsusi olaraq, qeyd etmişdir. Rektor, bu məqsədlə, SDU-nun Oxford Universiteti ilə iki mühüm layihə həyata keçirdiyini bildirmişdir. Bunlardan birinin “İqlim Dəyişikliyi Məktəbi” olduğunu, bu layihə çərçivəsində Oxford Universitetinin professorlarının SDU-ya gəldiyini və burada 30-a yaxın sənaye və ali təhsil müəssisələrindən olan mütəxəssislərə təlimlər keçdiklərini qeyd etmişdir. İkinci layihənin isə “İqlim Dəyişikliyi Problemləri” layihə yarışması olduğunu, bu yarışmaya 58 ölkədən 1035 layihə təqdim edildiyini vurğulayan rektor, layihənin final mərhələsinin COP29 çərçivəsində Bakıda keçirildiyini və qaliblərin birgə mükafatlandırıldığını əlavə etmişdir. Bir neçə ay ərzində SDU-nun loqosunun Oxford ilə birgə müxtəlif sosial şəbəkələrdə və yerli və beynəlxalq mediada yer almasının sevindirici və qürurverici olduğunu qeyd etmişdir.
3. Rektor qeyd etmişdir ki, üçüncü vacib hadisə yeni məzmunlu proqramların təqdim olunmasıdır. O, SDU-nun ilk dəfə olaraq SABAH qruplarının açılmasına nail olduğunu vurğulamış, 3 magistratura və 1 bakalavr səviyyəsində SABAH qruplarının təşkil edildiyini bildirərək, bu qrupların yeni məzmun və tədrisin keyfiyyəti baxımından əhəmiyyətli olduğunu qeyd etmişdir. Rektor, bu proqramların artıq hiss edilməyə başlandığını və SABAH qruplarının artmasının SDU-ya yüksək bal toplayan tələbələrin qəbulunu təşviq edəcəyini söyləmişdir. Eyni zamanda, ingilis dilində iki ixtisas üzrə tədrisin başlanması və ilk dəfə 3 MBA proqramının start götürməsi barədə də məlumat vermişdir.
4. Rektor dördüncü vacib hadisənin özəl sektorun dəstəyi olduğunu qeyd etmişdir. O, BP şirkəti ilə birgə yeni məzmunlu Kimya Mühəndisliyi magistratura proqramının təşkil edildiyini və SDU-ya ilk dəfə olaraq, laboratoriyaların qurulması üçün BP şirkətindən 340 min AZN maliyyə dəstəyi alındığını vurğulamışdır. Rektor, artıq 5 laboratoriyanın yenilənməsinə başlanıldığını bildirmişdir. Eyni zamanda, Kapital Bankın dəstəyi ilə 2 kompüter laboratoriyasının (45 kompüter alınıb) yeniləndiyini və SOCAR Polimer, STP, Azərkimya, Nobel Enerji şirkətlərinin SDU-da müxtəlif tədbirlərin təşkilində dəstək verdiyini əlavə etmişdir.
5. Rektor beşinci vacib hadisənin STP ilə əlaqələrin genişlənməsi olduğunu ifadə etmişdir. O, ilk dəfə olaraq sənayedən təlimlər keçməklə bağlı sifariş aldıqlarını və 200-dən çox yeni məzuna əməkdaşlarının təlim keçdiyini bildirmişdir. Rektor, SDU müəllimlərinin STP istehsal xəttləri və onların texniki göstəriciləri ilə yaxından tanış olduqlarını qeyd etmişdir. Hazırda "mövzu əsaslı" tədris ilə bağlı pilot layihəyə hazırlaşdıqlarını əlavə etmişdir. Həmçinin, il ərzində STP-nin müxtəlif tədbirlərinin keçirilməsində maliyyə dəstəyini əsirgəmədiyini vurğulamışdır.
6. Rektor altıncı vacib hadisənin qəbul nəticələrinin əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşması olduğunu bildirmişdir. O, tələbə sayının 6500 nəfərə yaxınlaşdığını, 500-dən artıq bal toplayıb SDU-ya qəbul olanların sayısının 20 dəfə artdığını və 400-dən artıq bal toplayanların sayısının 4 dəfədən çox qalxaraq 206 nəfər təşkil etdiyini qeyd etmişdir. Həmçinin, 600-dən artıq bal toplayan tələbələrin belə SDU-nu seçdiklərini vurğulamışdır.
7. Yeddinci vacib hadisə olaraq, rektor SDU-da elmin inkişafını qeyd etmişdir. O, elmin təşviqi və davamlı təlimlər nəticəsində il ərzində impakt faktorlu jurnallarda çap olunan məqalə sayısının 46 olduğunu və bu nəticənin keçən ildən 35% çox olduğunu bildirmişdir. Rektor, bu sürətli dinamikanın gələcəkdə daha çox məqalə və beynəlxalq reytinqlərdə güclənmə ilə nəticələnəcəyini qeyd etmişdir.
8. Səkkizinci hadisə olaraq, rektor tələbə və müəllimlərin beynəlxalq mobililiyini vurğulamışdır. O, bu il tədris vaxtı hər həftə Türkiyədən, əsasən də Orta Doğu Texnik Universitetindən, SDU-ya müəllimlərin gəldiyini və tələbələrə innovasiyalar ilə bağlı layihə əsaslı təlimlər keçdiklərini qeyd etmişdir. Rektor, tələbələrin Türkiyədə bir semesterlik təhsil aldıqlarını və Rusiyanın 10 universitetindən qonaq tələbələrin qısa müddətli kurslara qatıldıqlarını bildirmişdir. O, həmçinin, SDU müəllimləri və əməkdaşlarının 20-dən artıq ölkədə konfrans, sərgi, mühazirə, müsabiqə və təlimlərdə iştirak etdiyini, beynəlxalq qrant müraciətləri və elmi nəşrlərin artdığını, 12 xarici universitet ilə müqavilələr imzalandığını və birgə layihələrin icra olunduğunu qeyd etmişdir. Qardaş Qazaxıstan və Özbəkistanla əlaqələrin inkişafını xüsusilə vurğulamışdır.
9. Doqquzuncu hadisə olaraq, rektor əcnəbi tələbələr ilə bağlı müsbət dəyişiklikləri qeyd etmişdir. O, əcnəbi tələbələrin sayının təxminən 2 dəfə artaraq 46-ya çatdığını, yeni ölkələrdən tələbələrin cəlb edildiyini və ilk dəfə olaraq əcnəbi tələbələr üçün təqaüd proqramının elan olunduğunu bildirmişdir. Eyni zamanda, ingilis dilində tədrisə başlanıldığını da əlavə etmişdir.
10. Onuncu vacib hadisə isə daxili məsələlərə aiddir. Rektor məzmun yenilənməsi, tədris planlarının optimallaşdırılması və struktur yenilənməsinin sürətli şəkildə həyata keçirildiyini qeyd etmişdir. O, əməkdaşların potensialını üzə çıxardıq və yeni əməkdaşlar cəlb etdiklərini, maaşları ortalama 20% artırdıqlarını bildirmişdir. Tələbələrə yönəlik fəaliyyətlərin artırıldığını, SDU-da tələbə yönümlü mühitin yaradılmasına başlanıldığını və Mükəmməllik Mərkəzi, Dayanıqlı İnkişaf Mərkəzi və çox saylı tələbə klublarının bu fəaliyyətlərə daxil olduğunu vurğulamışdır. Bu nailiyyətlər SDU-nun gələcək inkişafı üçün möhkəm təməl yaratmışdır. Rektorun sözlərinə görə, Sumqayıt Dövlət Universiteti həm elmi, həm də təhsil sahəsində daha böyük uğurlara imza atmaq üçün fəaliyyətlərini genişləndirəcək. İcra edilən layihələr və qurulan beynəlxalq əlaqələr SDU-nun Azərbaycan təhsil sistemində aparıcı mövqeyini möhkəmləndirir. Bu uğurların davamlı olması üçün universitet, sənaye tərəfdaşları və dövlət qurumları ilə əməkdaşlığını genişləndirməkdə qərarlıdır.

Home | News | 10 main achievements of SSU in 2024
2024 was a landmark year for Sumgayit State University (SSU). The university has achieved significant successes in many areas, from international cooperation to academic results. Rector of SSU Rufat Azizov commented on these achievements and highlighted the main factors that influenced their achievement  According to the rector, the location of SSU in Sumgayit brings the university closer to the world of industry and business. This provides an opportunity to take advantage of industrial potential and favorable environment of the city. High-level meetings with foreign professors and guests visiting the university, organized with the support of the Sumgayit city executive authority, have increased the international reputation of SSU. The continuous support of state and private institutions in the city, the organization of internship programs for students, and the involvement of professionals from industry in teaching have made a significant contribution to the development of the university.
Rector Rufat Azizov, who highly appreciated the successes of SSU in 2024, specially presented the ten most outstanding of these achievements:
1. The Rector first noted that the success achieved by SSU in the international arena on the 75th anniversary of Sumgayit is a great milestone for both the city and the university. Then the rector emphasized that the university ranks 483rd in the QS European University Rankings among more than 5,000 universities in Europe, adding that this result is 31st among West Asian universities and 5th in the overall ranking within Azerbaijan. The rector stated that the rise of SSU to the top as the first regional higher education institution to be included in this ranking is one of the most magnificent and proud moments in the history of university.
2. Stressing that cooperation of SSU with Oxford University is the second important event of the year, Rufat Azizov specifically noted active participation of SSU in COP29, held in our country this year at the initiative of President Ilham Aliyev. The rector stated that for this purpose, SSU has implemented two important projects with Oxford University. One of them is the ‘School of Climate Change’, within the framework of this project professors from Oxford University came to SSU and conducted trainings for nearly 30 specialists from industry and higher education institutions. The second project was the ‘Climate Change Problems’ project competition, and 1,035 projects from 58 countries were submitted to this competition, the rector said, adding that the final stage of the project was held in Baku within the framework of COP29 and the winners were jointly awarded. He noted that it was gratifying and proud that within a few months, the SSU logo, together with Oxford, was featured on various social networks and in local and international media.
3. The rector noted that the third important event is the presentation of programs with new content. He emphasized that SSU has succeeded in opening SABAH groups for the first time, stating that SABAH groups have been organized at 3 master"s and 1 bachelor"s levels, and noted that these groups are important in terms of new content and quality of teaching. The rector said that these programs are already starting to be felt and that the increase in SABAH groups will encourage the admission of students with high scores to SSU. At the same time, he also informed about the start of teaching in English in two specialties and the launch of 3 MBA programs for the first time.
4. The rector noted the fourth important event was the support of the private sector. He emphasized that a new content Chemical Engineering master"s program was organized jointly with BP and that for the first time, SSU received 340 thousand AZN financial support from BP for the construction of laboratories. The rector stated that the renovation of 5 laboratories has already begun. At the same time, he added that 2 computer laboratories (45 computers purchased) have been renovated with the support of Kapital Bank, and that SOCAR Polymer, STP, Azerkimya, and Nobel Energy companies have supported the organization of various events at SSU.
5. The rector stated that the renovation of 5 laboratories has already begun. At the same time, he added that 2 computer laboratories (45 computers purchased) have been renovated with the support of Kapital Bank, and that SOCAR Polymer, STP, Azerkimya, and Nobel Energy companies have supported the organization of various events at SSU. The rector noted that SSU teachers were closely acquainted with STP production lines and their technical indicators. He added that they are currently preparing for a pilot project on ‘topic-based’ teaching. He also emphasized that STP has provided financial support for various events throughout the year.
6. The rector noted that the sixth important event was a significant improvement in admission results. He noted that the number of students has approached 6,500, the number of those who scored more than 500 points and were admitted to SSU has increased 20 times, and the number of those who scored more than 400 points has increased more than 4 times, reached to 206 people. He also emphasized that students who scored more than 600 points also chose SSU.
7. As the seventh important event, the rector noted the development of science at SSU. He stated that as a result of the promotion of science and continuous training, the number of articles published in impact factor journals during the year was 46, which is 35% more than last year. The rector noted that this rapid dynamics will result in more articles and strengthening of international rankings in the future.
8. As an eighth event, the rector emphasized the international mobility of students and teachers. He noted that this year, teachers from Turkiye, mainly from the Middle East Technical University, have been coming to SSU every week during the academic year and that students have been given project-based training on innovations. The rector noted that students have been studying in Turkiye for one semester and that guest students from 10 Russian universities have been attending short-term courses. He also noted that SSU teachers and staff have been participating in conferences, exhibitions, lectures, competitions and trainings in more than 20 countries, that international grant applications and scientific publications have increased, that agreements have been signed with 12 foreign universities and that joint projects have been implemented. The brother particularly emphasized the development of relations with Kazakhstan and Uzbekistan.
9. As a ninth event, the rector noted positive changes related to foreign students. He reported that the number of foreign students has almost doubled to 46, students from new countries have been attracted, and a scholarship program for foreign students has been announced for the first time. At the same time, he added that teaching in English has begun.
10. The tenth important event concerns internal issues. The Rector noted that content renewal, curriculum optimization and structural renewal are being implemented rapidly. He stated that they have revealed the potential of employees and attracted new employees, increasing salaries by an average of 20%. He emphasized that student-oriented activities have been increased, a student-oriented environment has been created at SSU, and the Center of Excellence, the Center for Sustainable Development and numerous student clubs are included in these activities. These achievements have created a solid foundation for the future development of SSU. According to the rector, Sumgayit State University will expand its activities to achieve greater successes in both scientific and educational fields. The implemented projects and established international relations strengthen leading position of SSU in the Azerbaijani education system. In order to ensure the sustainability of these successes, the university is determined to expand its cooperation with industrial partners and government agencies.