Əsas səhifə | Xəbərlər | "Bir" Tələbə-Könüllü Proqramının nümayəndələri universitetimizdə
Bir" rəmzi olaraq ədədlərin başlanğıcı, dostluq, birlik və həmrəyliyin simvoludur. Adını bu dəyərlərdən alan “BİR”Tələbə-könüllü Proqramı Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin tələbələrinin könüllülük fəlsəfəsi, prinsipləri və dəyərləri çərçivəsində dostluq və həmrəyliyidir.
Dünyanın ən böyük idman yarışlarından hesab edilən Formula 1 Avropa Qran Prisi iyunun 17-19-da  paytaxt Bakıda təşkil olunacaq.
Baku 2015 Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə təşkil olunmasında könüllülərin böyük əməyi danılmazdır. Əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan gənclər siyasəti ölkəmizdə bütün sahələr kimi, idman da sürətlə inkişaf edir. Bu inkişafda könüllülərin böyük rolu var. Könüllülər böyük tədbirlərdə, xüsusilə idman yarışlarında fəal iştirak edirlər. Sevindirici haldır ki, “Bakı-2015” ilk Avropa Oyunlarında Təhsil Nazirliyinin tələbə-könüllüləri də fədakarlıq nümayiş etdirdilər. Birinci Avropa Oyunlarında 12 min tələbə-könüllü iştirak edirdi. “Bakı-2015”də əzmkarlıq nümayiş etdirən könüllülər I Avropa Oyunlarının iştirakçılarına yüksək qonaqpərvərlik göstərdilər. Hazırda ölkəmizdə könüllülərlə iş uğurla davam etdirilir və “Formula-1” üzrə Avropa Qran-pri yarışlarında da onlarla sıx əməkdaşlıq qurulur. Gələn il ölkəmiz IV İslam Həmrəylik Oyunlarına ev sahibliyi edəcək. Könüllülər həmin mötəbər yarışda da iştirak edəcək, Azərbaycanda keçirilən mühüm tədbirlərdə onların gələcək karyeralarında yeni üfüqlər açacaq, qazandıqları təcrübə təkcə ölkəmizdə deyil, dünya miqyasında tətbiq ediləcək.
Xatırladaq ki, İlk Avropa oyunlarında Sumqayıt Dövlət Universitetinin 400 nəfər könüllü-tələbəsi oyunlar ərzində idmançılar və rəsmi şəxslərə, qonaqlara kömək etmiş, idman yarışlarında üzərinə düşən vəzifəni layiqincə yerinə yetirmişlər.  Bu il isə 800 nəfər könüllü-tələbəmiz  bu dəfə də eyni missiyanı Formula 1 Avropa Qran Prisində daşıyacaqlar.
Təhsil nazirliyi tərəfindən könüllüklə bağlı “Bir” adlı layihəyəyə start verildiyini deyən Proqram nümayəndəsi İmadəddin Quliyev qeyd etdi ki,  layihə 15 ali təhsil müəssisəsini əhatə etməklə, tələbələrin könüllü fəaliyyətə stimullaşdırılması, tələbə-könüllülərlə işin sistemləşdirilməsi və tələbə-könüllülərin dövlət əhəmiyyətli tədbirlərdə iştirakını təmin etmək məqsədi ilə yaradılan uzunmüdətli proqramdır. Özündə vahid məlumat bazasını birləşdirən proqram onların bu istiqamət üzrə məlumatlılığının artırılmasına və aidiyyati qurumlarda könüllü olaraq fəaliyyət göstərmələri üçün tələbə-könüllülərin yönləndirilməsinə kömək edir. O, layihə çərçivəsində Bakıda, Sumqayıtda və Gəncədə könüllülər klubunun yaradıldığını qeyd etdi və tələbə-könüllülərin “Formula-1” yarışlarına da dəstək verəcəklərinə əminliyini bildirərək onlara uğurlar arzuladı.

More than 800 students and volunteers were at the presentation of the program!
One " is a symbol of the beginning of the numbers, friendship, unity and solidarity. "One," the university student-volunteer program is a friendship and solidarity of the students of Azerbaijan high schools within a volunteer philosophy, principals and values.
Considered to be one of the biggest competitions, Formula I Europe Grand Prix sporting event will be held in Baku on 17-19 June.
The great role of the volunteers in the organization of Baku 2015 Europe Games is undeniable. The youth policy foundation of which was laid by national leader Heydar Aliyev, influences in all spheres in our country , as well as in the development of sport which is also growing rapidly . The volunteers played a major role in this development . Volunteers take an active part in big events , particularly, in sports competitions . Fortunately, in "Baku-2015 "the first European Games , the student- volunteers of the Ministry of Education demonstrated selflessness. 12 thousand students and volunteers took part in the first European Games . The volunteers showed hospitality to the participants of the Games "Baku -2015". At present, work is successfully continuing with the volunteers and close cooperation has been established. with them in the " Formula 1" European Grand Prix competition. Next year, our country will host the fourth Islamic Solidarity Games . Volunteers will participate in the prestigious competition held in Azerbaijan, new horizons will be opened in their future careers, the experience they earn will be applied on a global scale not only in our country but also abroad.
Recall that at the first European Games 400 students -volunteers of Sumgait State University helped the athletes, officials and the visitors, fulfilled the duty properly during the games . This year, 800 students- volunteers , will carry on the same mission, this time in Formula 1 European Grand Prix competitions.
The program representative Imadeddin Guliyev said that the launch of the project covering 15 higher education institutions, is a long-term program, stimulating the student volunteers to the activity, systematizing the work with them and provide their participation in the state important events.
He stated that the volunteers’ club had been created within the project in Baku, Sumgait and Ganja . He expressed his confidence that the students volunteers will support "Formula 1" European Grand Prix competition and wished them success.