Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rəhbərliyi Sumqayıtda Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbirində iştirak edib
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Fevral 2025 16:02
SDU-nun rəhbərliyi Sumqayıtda Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbirində iştirak edib
Fevralın 26-da Sumqayıt şəhərində Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Anım tədbirində Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin rəhbərliyi, millət vəkilləri, hüquq-mühafizə orqanlarının rəhbərləri, Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) rəhbər şəxsləri, şəhid ailələri və qazilər, Sumqayıtda yaşayan xocalılılar və şəhər ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbir iştirakçıları Nəsimi parkında Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidəni ziyarət edib, abidə önünə gül dəstələri düzüb, Xocalıda həlak olan soydaşlarımızın xatirəsini ehtiramla yad ediblər. Sonra şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha sonra tədbir iştrakçıları Sumqayıtda məskunlaşan Xocalı sakinləri ilə görüşüb. Qeyd olunub ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş vermiş Xocalı faciəsinin təkcə Azərbaycan xalqına qarşı deyil, bütün insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır soyqırım cinayətlərdən biridir. 44 günlük Vətən müharibəsində Xocalı qurbanlarının qisasının alındığı, qanlarının yerdə qalmadığı vurğulanıb.

Home | News | The management of SSU took part in a memorial event dedicated to the 33rd anniversary of the Khojaly genocide in Sumgayit
Yerləşdirilmə tarixi : 26 February 2025 16:02
The management of SSU took part in a memorial event dedicated to the 33rd anniversary of the Khojaly genocide in Sumgayit
On February 26, a memorial event dedicated to the 33rd anniversary of the Khojaly genocide was held in Sumgayit. The memorial event was attended by the management of the Sumgayit City Executive Power, deputies, heads of law enforcement agencies, leaders of Sumgayit State University (SSU), families of martyrs and veterans, Khojaly residents living in Sumgayit, and representatives of the city community. The event participants visited the monument erected in memory of the victims of the Khojaly tragedy in Nasimi Park, laid flowers in front of the monument, and respectfully commemorated the memory of our compatriots who died in Khojaly. Then, the memory of the martyrs was commemorated with a minute of silence. Later, the event participants met with Khojaly residents who settled in Sumgayit. It was noted that the Khojaly tragedy that occurred on the night of February 25-26, 1992, is one of the most serious genocide crimes committed not only against the Azerbaijani people, but also against all humanity. It was emphasized that the Khojaly victims were avenged during the 44-day Patriotic War, and their blood was not left on the ground.