Əsas səhifə | Xəbərlər | Azərbaycanda təhsilin keyfiyyəti yüksək səviyyədə inkişaf edir
Martın 9-da universitetin Böyük Akt zalında rektor, professor Elxan Hüseynov  Fizika və elektroenergetika, Kimya və biologiya fakültələrinin I kurs  tələbələri ilə görüş keçirdi.
Rektor əvvəlcə ölkəmizin iqtisadi-sosial eləcə də təhsil sahəsində əldə etdiyi uğurlardan söhbət açaraq qeyd etdi ki,  Sumqayıt Dövlət Universiteti respublikamızın ali təhsil məkanında xüsusi çəkisi olan təhsil müəssisələrindəndir. Dövlət tərəfindən təhsilə, gəncliyə, xüsusi qayğıdan danışan rektor bildirdi ki, cəmiyyətimizin tərəqqisini təmin edən açarı elm və təhsildə axtarmalıyıq. Elm və təhsilin prioritetliyinin təmin edilməsinin ən etibarlı yolu isə iqtisadi subyektləri fəaliyyətimizin nəticələrində mümkün qədər maraqlı etməsidir. Müasir dövrdə elmi-intellektual potensial ölkəmizin mütərəqqi inkişafının mühüm amilinə çevrilmişdir. Son illər Azərbaycanda dinamik iqtisadi inkişafın sürətləndirilməsinə, cəmiyyət həyatının bütün sahələrində mütərəqqi islahatların aparılmasına etibarlı təminat yaradan dövlət başçısı cənab İlham Əliyev elm və təhsilin problemlərini də diqqət mərkəzində saxlamış, ulu öndər Heydər Əliyevin bu sahədə müəyyənləşdirdiyi islahatların davamlılığını təmin etmişdir. Yeni inkişaf mərhələsinin tələblərinə cavab verən, sistemli şəkildə reallaşdırılan bu islahatlar, eyni zamanda ölkədə müasir biliklərin, texnologiyaların tətbiqi əsasında güclü insan kapitalının formalaşdırılması məqsədinə hesablanan siyasətin səmərəliliyini göstərir. Azərbaycan Respublikasının Konstitutsiyası, “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası, “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası” və “Təhsil haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunu ali təhsil müəssisələrində elmi strukturların təşkili, fəaliyyəti, məqsəd və vəzifələrini müəyyənləşdirən fundamental bazası formalaşdırdı. Məhz bu qayğının nəticəsidir ki, Azərbaycanda təhsilin keyfiyyəti yüksək səviyyədə inkişaf edir.
Rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağında fəaliyyət göstərən fakültə və mərkəzlər haqqında məlumat verən rektor universitetin ayrı-ayrı tədris binalarında aparılmış təmir işlərindən, istilik sistemin yaradılmnasından, maddi-texniki bazanın zənginləşdirilməsindən  Avropa standartları səviyyəsinə çatdırılmasından, idman şəraitinin daha da yaxşılaşdırılmasından, bir sözlə, aparılan yenidənqurma işlərindən bəhs etdi. Ali təhsil müəssisələrində yeni kurikulumların yaradılması, Balonya sisteminin tətbiqi, tədrisin kredit sisteminə uyğun qurulması, müəllim-tələbə mobilliyi, elektron təhsil şəbəkəsinin yaradılması istiqamətində mühüm uğurlu addımlar atıldığını vurğuladı. Universitetimiz TEMPUS və ERASMUS, MEVLANƏ mübadilə proqramında çərçivəsində əməkdaşlığı uğurla davam etdirir, sizin də bu layihələrdə və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin xətti ilə təşkil olunmuş konfranslarda iştirak etməyinizi məqsədəuyğun hesab edirəm. Inanıram ki, bu layihələrə qatılmaqla gələcəkdə bilik və bacarıqlarınızı mükəmməl şəkildə formalaşdırmağa nail olacaqsınız.
Daha sonra Universitetin tələbələri, onları narahat edən məsələlər barədə rəhbərliyə suallar verdilər. Rektor tələbələri maraqlandıran sualları cavablandırdı, irəli sürülən təkliflərin yerindəcə həll edilməsinə göstərişlər verdi. Onları narahat edən bəzi neqativ halların tezliklə aradan qaldırılacağını tələbələrin diqqətinə çatdırdı.
Səmimi şəraitdə keçən görüş tələbələrin ürəyincə oldu və onlar görüşün təşkili üçün universitet rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildirdilər.

Home | News | A high level of quality of education is developing in Azerbaijan
On March 9 the rector of the University, professor Elkhan Huseynov held a meeting with first-year students of the faculties of Chemistry and biology, Physics and electricity.
The rector spoke about the country"s economical andsocial achievements. He also stressed that Sumgayit State University takes a special place among higher educational establishments. Speaking about the special care of Government to  Youth and Education, he said that the key to ensuring the prosperity of our society must be looked for in science and education.The most reliable way of ensuring scientific and educational priorities is possible from the results of our work on economical subjects. Nowadays, scientific and intellectual potential has become an important factor in the progressive development of our country. Creating a reliable guarantee to the rapid economical development, to progressive reforms in all spheres of public life, the President Ilham Aliyev paid great attenion to the problems of sciense and education, ensured sustainability of reforms in this shere established by national leader Heydar Aliyev.  The reforms, that meet the requirements of  new stage of development, carried out in a systematic way, shows the effectiveness of the policy that calculated on the basis of the objective of a strong human capital formation.  The Constitution of the Republic of Azerbaijan, "Azerbaijan 2020: vision to future" concept, "National Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan" and the Law of Azerbaijan " About Education" formed a fundamental base that determines research organizations, activities, goals and objectives at the higher educational institutions. As a result of this care, the quality of education is developing at a high level.
The rector gave information about the faculties and centers, about repair work carried out on the premises of the university, setting up the heating system, enrichment of materials and technical resources, providing to the level of European standards, improving sport conditions. He also stressed successful steps taken towards the creation of new curriculum in higher educational institutions, application of Bologna system, with the establishment of a credit system of education, teacher-student mobility, learning network. Our University continues successful cooperation within the framework of the TEMPUS, ERASMUS, MEVLANA exchange program. I appropriate your participation at the Conferences organized by the Student Scientific Society. I  believe that the knowledge and skills involved in this project, will achieve the perfect shape.
Later, the students asked questions about the issue that concern them.The rector answered the students" questions, considered proposals. He also stressed that the negative consequences that concern the students will be lifted soon.
The students were very glad , they thanked the principles for organizing the meeting. At  the end the rector said that such meetings will be held regularly.