Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rektoru v.i.e. Əminağa Sadıqov “SOCAR Türkiyə” yay təcrübə proqramına qatılan tələbələri qəbul edib
Yerləşdirilmə tarixi : 08 İyul 2025 17:20
SDU-nun rektoru v.i.e. Əminağa Sadıqov “SOCAR Türkiyə” yay təcrübə proqramına qatılan tələbələri qəbul edib
Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) Mühəndislik fakültəsinin dörd tələbəsi (Telman Adıgözəlov, Sənan Musazadə, Fərid Məmmmədov, Solmaz Qənbərova) “SOCAR Türkiyə” də yay təcrübə proqramında iştirak etmək imkanı qazanıblar. Onlardan 3-ü Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi, 1-i isə Kimya mühəndisliyi ixtisasında təhsil alır. İyulun 8-də universitetin rektoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov yay təcrübə proqramında iştirak edəcək tələbələrlə görüşüb. Görüş zamanı Əminağa Sadıqov universitetin tələbələrin peşəkar inkişafına və əmək bazarına hazırlıq səviyyəsinin yüksəldilməsinə yönəlmiş məqsədyönlü fəaliyyətini vurğulayıb. Professor Əminağa Sadıqov tələbələrin ixtisaslarının əmək bazarında prioritet təşkil etdiyini qeyd edərək, bu sahələrin sənayedə geniş tətbiq imkanlarına malik olduğunu diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda, o, tələbələrlə söhbət zamanı onların təcrübə proqramına seçilmək üçün keçdikləri müsahibə mərhələsi ilə maraqlanıb, proqramın əhəmiyyəti barədə fikirlərini dinləyib və onlara xarici dil biliklərini daim inkişaf etdirməyi tövsiyə edib.
Mühəndislik fakültəsinin dekanı, dosent Ulduz Ağayev çıxış edərək “SOCAR Downstream” və “SOCAR Türkiyə”nin tələbələrimizə davamlı dəstək göstərdiyini qeyd edib. Bildirib ki, hər il SDU tələbələri SOCAR-ın müxtəlif idarə və istehsalat müəssisələrində, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən beynəlxalq şirkətlərdə, eləcə də qardaş Türkiyənin “Petkim” şirkətində təcrübə proqramlarına cəlb olunurlar. Dosent Ulduz Ağayev onu da əlavə edib ki, tələbələrimiz iyul ayının 9-dan avqustun 7-dək Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodunda, avqustun 11-dən sentyabrın 5-dək isə “SOCAR Türkiyə”də istehsalat təcrübəsi keçəcəklər. Universitetin Karyera və Məzunlarla iş Mərkəzinin direktoru əvəzi Ruhəngiz Əmirova çıxış edərək mərkəzin həyata keçirdiyi fəaliyyətlər və qarşıda duran yeniliklər haqqında ətraflı məlumat verib. Karyeralarına atılan ilk addım kimi bu təcrübə proqramlarının tələbələr üçün mühüm önəm daşıdığını qeyd edib. Tələbələr də öz növbələrində çıxış edərək təhsil aldıqları ixtisasları barədə məlumat verib, gələcəkdə peşəkar kadr kimi formalaşmalarına göstərilən dəstəyə və yaradılan imkanlara görə universitetin rektoru v.i.e., professor Əminağa Sadıqova təşəkkürlərini ifadə ediblər.

Yerləşdirilmə tarixi : 08 July 2025 17:20
Four students of the Faculty of Engineering of Sumgayit State University (SSU) (Telman Adigozalov, Sanan Musazadeh, Farid Mammadov, Solmaz Ganbarova) have had the opportunity to participate in the summer internship program at “SOCAR Turkiye”. 3 of them are studying Process Automation Engineering, and 1 is studying Chemical Engineering.On July 8, the university’s Acting Rector, Corresponding Member of ANAS, Professor Aminaga Sadigov met with students who will participate in the summer internship program. During the meeting, Aminaga Sadigov emphasized the university’s purposeful activities aimed at improving students’ professional development and labor market readiness. Professor Aminaga Sadigov noted that students’ specialties are a priority in the labor market and drew attention to the fact that these areas have wide application opportunities in industry. At the same time, during his conversation with the students, he was interested in the interview stage they went through to be selected for the internship program, listened to their opinions on the importance of the program, and advised them to constantly improve their foreign language skills.
Dean of the Faculty of Engineering, Associate Professor Ulduz Aghayev, spoke and noted the continuous support of SOCAR Downstream and SOCAR Turkiye to our students. He noted that every year, SSU students are involved in internship programs at various SOCAR departments and production facilities, international companies operating in our country, as well as at the fraternal Turkish company Petkim. Associate Professor Ulduz Aghayev added that our students will undergo industrial internship at the Heydar Aliyev Oil Refinery from July 9 to August 7, and at SOCAR Turkiye from August 11 to September 5. Acting Director of the University's Career and Alumni Center Ruhengiz Amirova gave detailed information about the activities carried out by the center and upcoming innovations. She noted that these internship programs are of great importance for students as the first step in their careers. The students also took turns speaking and providing information about their majors and expressed their gratitude to the university's rector, professor Aminaga Sadigov, for the support and opportunities provided to them in their future development as professionals.