14 avqust 2025-ci il tarixində Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) Türkiyə Respublikasının Bayburt Universitetinin rəhbərliyi ilə görüş keçirilib. Görüşdə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, SDU-nun rektoru v.i.e., professor Əminağa Sadıqov, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Naqif Həmzəyev, Bayburt Universitetinin rektoru,  professor Mutlu Türkmen, Beynəlxalq əlaqələr üzrə müşaviri dos. Umut Yıldırım və SDU-nun digər rəhbər şəxsələri iştirak etdilər.
Tədbiri açan professor Əminağa Sadıqov qonaqları salamlayaraq, son illər Azərbaycanın elm və təhsil sistemində həyata keçirilən islahatlarından və tətbiq olunan yeniliklərdən bəhs etdi. O, qeyd etdi ki, dövlətimiz universitetlərə tam müstəqil fəaliyyət imkanı yaratmaqla yanaşı onların maddi-texniki təchizatına və beynəlxalq əlaqələrinin, o cümlədən təqaüd və ikili diplom proqramlarının həyata keçirilməsinə hərtərəfli dəstək verir. Türkiyə universitetiləri ilə bu istiqamətdə əməkdaşlığın səviyyəsi və miqyası xüsusi çəkiyə malikdir. Sonra Əminağa Sadıqov Sumqayıt Dövlət Universitetinin Azərbaycanın ali təhsil sistemindəki yerindən və əhəmiyyətindən danışdı. O, qeyd etdi ki, SDU bu gün nüfuzlu QS Dünya Universitetləri Reytinqində yer alan 9 Azərbaycan universitetindən biridir və  65 illik tarixi ərzində ölkənin sənayesi və digər sahələri üçün minlərlə ixtisaslı kadr yetişdirib. Sumqayıtın sənaye şəhəri olması SDU-nun tələbələri və məzunları üçün xüsusi imkanlar yaradır. Daha sonra çıxış edən Bayburt Universitetinin rektoru,  professor Mutlu Türkmen rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağı haqqında ətraflı məlumat verərək, universitetin fakültələri, tədris istiqamətləri və beynəlxalq əməkdaşlıq layihələrindən bəhs etdi.
Görüşün sonunda Sumqayıt Dövlət Universiteti və Bayburt Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalandı. Sənəd tələbə və müəllim mübadiləsi, birgə elmi layihələr, konfranslar və təcrübə proqramlarını əhatə edir.
Anlaşma memorandumunun imzalanmasından sonra qonaqlar universitetin kampusu ilə tanış oldular, SDU-nun maddi-texniki bazası, laboratoriyaları və tədris binaları barədə məlumat aldılar.

Home | News | Cooperation has been launched between Sumgayit State University and Bayburt University
Yerləşdirilmə tarixi : 14 August 2025 10:31
Cooperation has been launched between Sumgayit State University and Bayburt University
On August 14, 2025, a meeting was held at Sumgayit State University (SSU) with the leadership of Bayburt University of the Republic of Turkiye. The meeting was attended by the Deputy Director of the State Agency for Science and Higher Education, acting rector of SSU, Professor Aminagha Sadigov, a member of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Nagif Hamzayev, rector of Bayburt University, Professor Mutlu Turkmen, Advisor for International Relations Assoc. Prof. Umut Yıldırım, and executives of SSU. Opening the event, Professor Aminagha Sadigov welcomed the guests and spoke about the reforms implemented in the science and education system of Azerbaijan in recent years and the innovations applied. He noted that our state, in addition to creating the opportunity for universities to operate completely independently, provides comprehensive support for their material and technical equipment and the implementation of international relations, including scholarship and double diploma programs. The level and scale of cooperation with turkish universities in this direction is of particular importance. Then, Aminagha Sadigov spoke about the place and importance of Sumgayit State University in the higher education system of Azerbaijan. He noted that SSU is one of the 9 Azerbaijani universities included in the prestigious QS World University Rankings today and has trained thousands of qualified personnel for the industry of the country and other sectors over its 65-year history. Industrial status of Sumgayit creates special opportunities for SSU students and graduates. Later, Rector of Bayburt University, Professor Mutlu Turkmen gave detailed information about the higher education institution he leads, and spoke about the university's faculties, educational areas, and international cooperation projects. At the end of the meeting, a memorandum of cooperation was signed between Sumgayit State University and Bayburt University. The document covers student and teacher exchange, joint scientific projects, conferences and internship programs.
After signing the memorandum of understanding, the guests got acquainted with the university campus and received information about the material and technical base, laboratories and educational buildings of SSU.