Əsas səhifə | Xəbərlər | ERASMUS+ layihəsi çərçivəsində təqdimat keçirildi
Martın 19-da universitetimizdə keçirilən təqdimatda ERASMUS+ proqramı çərçivəsində  “Rusiya Federasiyası,Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formasında peşə bakalavrı (LPEB)"  layihəsinin təqdimat keçirildi. Fransa üzrə LPEB ERASMUS layihəsinin kordinatoru Jan Noel Pakound və Azərbaycan üzrə layihənin kordinatoru Texniki Universitetin dosenti Həsən Həsənov əvvəlcə Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor, dosent Qafar Atayevlə görüşərək layihənin ümumi məqsədləri haqqında fikir mübadiləsi apardılar. Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət universiteti 2015-ci ildə qalib olmuş ERASMUS+LPEB layihəsinin tərəfdaşıdır. Layihədə əsas məqsəd  tərəfdaş ölkələrdə ali təhsildəki islahatlara və modernləşmələrə, ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi İnsan resurslarının qarşılıqlı inkişafına dəstək vermək,  Avropa İttifaqına üzv ölkələr arasında ali təhsil və elmi tədqiqat institutları şəbəkəsi yaradılmasının təkmilləşdirmək,tərəfdaş ölkələr üçün prioritet sayılan akademik fənnlər üzrə fənn proqramlarının Avropa Kredit Transfer və Akkumilyasiya sistemi (ECTS), 3 səviyyəli təhsil sistemi və diplomların tanınması mexanizmlərinin köməyi ilə modernləşdirilməsi, Binaların enerji səmərəliliyi üzrə hər bir ölkənin  tələblərinə adoptasiya olunmuş peşə bakalavrı hazırlığı (İkili diplom və ya birgə diplom), müəllim və tələbələrin mobilliyini təmin etmək məqsədilə tərəfdaşlığı inkişaf etdirmək, Fənn proqramlarının və onların məzmunlarının təkmilləşdirilməsi, 30 müəllimin Aİ-də təkmilləşdirmə kurslarında iştirak və layihə üzrə yeni yaradılacaq kurslar üzrə 150 tələbənin hazırlanması, Binaların enerji səmərəliliyinin inkişafı üçün resurs mərkəzlərinin yaradılması nəzərdə tutulmuşdur. Qeyd etmək lazımdır ki, layihə üzrə 20 Universitet : 7 Avropa Universiteti, 7 Rusiya Universiteti 3 Azərbaycan Universiteti, 3 Çin Universiteti tərəfdaşdılar. Layihə ilə bağlı nəzərdə tutulan 3 əsas hədəf İqlimin istiləşməsinə qarşı mübarizə, Bərpa olunan enerjilərin səfərbər olunması, Enerji səmərəliliyi barədə müzakirə aparıldı.
Təqdimatda Fransa üzrə LPEB ERASMUS + layihəsinin kordinatoru Jan  Noel Pakound və Azərbaycan üzrə layihənin kordinatoru Texniki Universitetin dosenti Həsən Hüseynov, Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor, dosent Qafar Atayev, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı, dosent Tamella Əhmədova, Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri, dosent Ramiz Hüseynov, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, dosent Turqay Hüseynov, şöbənin əməkdaşı Samirə Məmmədova və Fizika və elektroenergetika fakültəsinin müəllimləri: dosent Aşura Həşimova, dosent Nadir Hacıbalayev və texnika üzrə fəlsəfə doktoru Sevil Abdullayeva iştirak edirdilər.

On 19 March the presentation of  “Professional Bachelor in open and distance learning for the energy and environmental performance of  buildings in the Russian Federation, China and Azerbaijan (LPEB)" project was held within ERASMUS+ programein Sumgayit State University. Jan Noel Pachond, the coordinator of ERASMUS+ LPEB project dissccussed general aims of the project with vise rector on Distant, Extra and Correspondence Education.We should mention that, ERASMUS+ LPEB project selected in 2015 by European Commission and, SSU is one of the 20 partner universities. The main goals of this project are supporting the modernization, the accessibility and the internationalization of the field of higher education in the eligible partner countries; Promote voluntary convergence with EU developments in higher education in the EU;  Improving the quality of higher education and the relevance of it for the labor market and society; Improving the level of skills and abilities in universities developing new innovative education programs.Improving the level of skills and abilities in universities developing new innovative education programs. The project accompanies a profound change in professional practices in the  building trades by professionalizing teaching programs in energy and environmental engineering. It creates a new professional Bachelor for the energy and environmental performance of the building in accordance with the Bologna process. Thus, it overcomes the qualification deficit on intermediate levels (site manager, technician in engineering department) occurring within 3 partner countries. Provide solutions to the qualification deficit on intermediate level (site manager, technician in engineering department) improving student employability and enhancing corporate executives;
- Professionalize education programs in line with the Bologna process and the European Qualifications Framework (EQF) and relocate them partly into companies;
- Create a professional Bachelor program for the energy and environmental performance of buildings accessible in distance learning;
- Improve competencies of  30 professors in training courses organized in the EU;
- Scan the courses and teaching resources;
- Create a technologic platform for energy performance;
- Train  150 students and 50 professionals on this new curriculum in each region via direct or distance learning.
Three main target goals of the project were widely discussed at the meeting too. Coordinator from Azerbaijan, associ.prof. of Azerbaijan Technical University Hasan Huseynov, procejt staff of SSU: dean of Physics and Electro energetics associ.prof.Tamella Ahmedova, head of MS and Phd studentds office associ. Prof.Ramiz Huseynov, head İnternational Coorepation office associ.prof. Turgay Huseynov, the specialist of this office Samira Mammadova and lecturers of Physics and Electro energetics Faculties: associ.prof. Ashura Hashimova, associ.prof. Nadir  Hacıbalayev, associ.prof. Gulaga Alasgerov and d.ph.in tec.s. Sevil Abdullayeva participated at the presentation.