Martın 20-27 tarixlərində TEMPUS proqramı çərçivəsində “İsraildə, Azərbaycanda və Qazaxıstanda Yerin eko sisteminin kosmik vasitələrlə monitorinqi sahəsində ali təhsilin təkmilləşdirilməsi” layihəsinin Almaniyada növbəti seminarı keçirilmişdir. Seminarda Sumqayıt Dövlət Universiteti tərəfindən Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları işləri üzrə prorektor, dosent  Natiq Talıbov, Qiyabi, Distant və Əlavə təhsil üzrə prorektor, dosent Qafar Atayev (layihənin meneceri), Mühəndislik fakültəsinin dekanı, dosent Ulduz Ağayev Berlin Texniki Universitetdə təşkil olunmuş “Ali təhsil müəssisələrində proseslərin idarə edilməsi” mövzusunda çıxış etmişlər.
Təlimin birinci günü London Brunel Universitetinin əməkdaşı Dr.Tatyana Kolqanova “Keyfiyyətə nəzarət – Avropa ittifqının Ali Məktəblər sistemində özünü yoxlamaların meyarları və üsulları”, ikinci günü “Avropa İttifaqı universitetlərin stukturu nailiyyətə aparan yoldur”,üçüncü günü Potsdam Universitetinin əməkdaşı Dr. İrina Slot “Mədəniyyətlərarası ünsiyyət, biznes etikası”, Masir TRIZ Akademiyasının Beynəlxalq Mərkəzinin professoru Mixayel Orlov kursun dördüncü günü “İnnovativ problemlər – mühəndislər və innovatorlar üçün həlli yolları” mövzusunda çıxış etmişlər.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində Humbolt Universitetində ali məktəbin rəhbərliyi ilə işçi görüş keçirilmişdir. Layihə iştirakçıları sertifikatla təltif olunmuşlar.

On 20-27 March seminar on Strengthening Education in Space-Based Remote Sensing for Monitoring of Eco Systems in Israel, Azerbaijan, Kazakhstan was held in Germany within Tempus SESREMO program. Associ. prof. Talibov Natig, vise-rector on Training Education, Manager of this project from SSU associ. prof. Atayev Gafar, vise-rector on Correspondence, Distant and Extra Education, and Dean of Engeenering Faculty associ. prof. Ulduz Aghayev participated at the seminar in Berlin Technical University.
In the first day of the training representative from Brunel London University Dr.Tatyana Kalganova presented a presentation on “How to plan potential sacientific research, Quality assurance–criteria and methods for assesment in EU HEI system. The second day she presented a presentaion “Structure of EU Universityes – Way to success”, the third day the represenative from Potsdam University Dr. İrina Slot presented a presentaion on “Intercultural communication, Businesss ethics”, the forth day the professor of international Office in Modern TRIZ Akademy Orlof presented a presentaion on “Innovative problem solving dor engineering and innovators”
Participants met with administration of Humbolt University in the framwork SESREMO project seminar. Participants were awarded certificates by the Organization Commette.