Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti və Bayraq Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Noyabr 2025 09:41
Sumqayıt Dövlət Universiteti və Bayraq Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Noyabrın 6-da Sumqayıt Dövlət Universiteti və Sumqayıt Bayraq Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə “9 Noyabr Dövlət Bayrağı Günü”nə həsr olunmuş elmi-praktik tədbir keçirilib. Əvvəlcə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri, professor Şirxan Səlimov açaraq üçrəngli bayrağımızın tarixindən və onun milli dövlətçiliyimizin əsas rəmzi kimi əhəmiyyətindən bəhs edib. Professor qeyd edib ki, Dövlət Bayrağı Gününün qeyd olunması Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi ilə birbaşa bağlıdır. Tarixə nəzər salan professor bildirib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin üçrəngli Dövlət Bayrağı ilk dəfə 1918-ci il noyabrın 9-da Bakıda qaldırılmış və 1920-ci ilin aprel ayınadək dövlət statusuna malik olmuşdur. Bu bayraq 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət bayrağı kimi təsdiq edilmiş, 1991-ci il oktyabrın 18-də qəbul olunmuş Konstitusiya Aktı ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı kimi bərpa edilmişdir. Professor onu da əlavə edib ki, Heydər Əliyevin 1998-ci il 13 mart tarixli sərəncamı dövlət atributlarının, xüsusən də üçrəngli bayrağımızın təbliği və uca tutulması işində mühüm əhəmiyyət daşıyır. Şirxan Səlimov həmçinin qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev bayrağımızın uca tutulması istiqamətində mühüm addımlar atmışdır. Onun 2007-ci il noyabrın 17-də Dövlət Bayrağı Meydanının yaradılması, 2009-cu il noyabrın 17-də isə Dövlət Bayrağı Gününün təsis edilməsi haqqında imzaladığı sərəncamlar bu sahədə mühüm tarixi hadisələrdir. 2010-cu il mayın 29-da Ginnes Dünya Rekordları Təşkilatı Azərbaycan Dövlət Bayrağı dirəyini dünyanın ən hündür bayraq dirəyi kimi təsdiqləmiş, Meydanda Dövlət Bayrağı Muzeyi yaradılmışdır. Bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi və rəşadətli Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlığı sayəsində ölkəmizin suverenliyi tam şəkildə təmin olunub. Müzəffər ordumuzun şücaəti nəticəsində üçrəngli bayrağımız bu gün işğaldan azad edilən hər bir şəhər və kəndimizdə qürurla, əzəmətlə dalğalanır. Eyni zamanda, Azərbaycan bayrağı bu gün dünyanın ən mötəbər kürsülərində ucalaraq dövlətimizin qüdrətini, xalqımızın birliyini və milli qürurunu bütün dünyaya nümayiş etdirir. Sonra kafedranın baş müəllimi Pərviz Cəfərov “Üçrəngli Bayraq – Azərbaycan dövlətçiliyinin ideoloji təməli və milli birliyin rəmzi” , Tarix və coğrafiya fakültəsinin 865 qrup tələbəsi Namaz Məmmədov isə “Üçrəngli bayrağımız -müstəqil Azərbaycanın qürur simvolu” mövzularında çıxış ediblər. Diqqətə çatdırıblar ki, Azərbaycan bayrağı bu gün müstəqil dövlətimizin qüdrətini, xalqımızın birliyini və əzmkar ruhunu ifadə edən ən ali milli rəmzlərdən biridir. Tədbirin sonunda müzakirələr aparılıb, üçrəngli bayrağımızın tariximizdə və bu günkü dövlətçilik rəmzimiz kimi əhəmiyyəti bir daha vurğulanıb. Sonda tədbir iştirakçıları Sumqayıt Bayraq Muzeyinə ekskursiya edərək Azərbaycan bayrağının tarixini və dövlət rəmzlərinin inkişaf mərhələlərini yaxından öyrəniblər.

Home | News | An event dedicated to the National Flag Day held jointly organized by Sumgayit State University and the Flag Museum
Yerləşdirilmə tarixi : 07 November 2025 09:41
An event dedicated to the National Flag Day held jointly organized by Sumgayit State University and the Flag Museum
On November 6, a scientific and practical event dedicated to "November 9, National Flag Day" was held jointly organized by Sumgayit State University and Sumgayit Flag Museum.
First, a minute of silence was observed in memory of the martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan. Head of the Department of History of Azerbaijan and Eastern European Peoples of the Faculty of History and Geography, Professor Shirkhan Salimov opened the event and spoke about the history of our tricolor flag and its importance as the main symbol of our national statehood. The professor noted that the celebration of the National Flag Day is directly related to the history of the Azerbaijan Democratic Republic. Looking back at history, the professor said that the tricolor National Flag of the Azerbaijan Democratic Republic was first raised in Baku on November 9, 1918, and had state status until April 1920. This flag was approved as the state flag of the Nakhchivan Autonomous Republic on November 17, 1990, at the initiative and leadership of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, the National Leader of our people, Heydar Aliyev, and was restored as the State Flag of the Republic of Azerbaijan by the Constitutional Act adopted on October 18, 1991. The professor added that Heydar Aliyev's decree dated March 13, 1998, is of great importance in the promotion and raising of state attributes, especially our tricolor flag. Shirkhan Salimov also noted that President Ilham Aliyev has taken important steps to keep our flag flying high. The decrees he signed on November 17, 2007, establishing the National Flag Square, and on November 17, 2009, establishing the National Flag Day, are important historical events in this field. On May 29, 2010, the Guinness World Records Organization confirmed the Azerbaijani National Flagpole as the tallest flagpole in the world, and the National Flag Museum was established on the Square. Today, thanks to the leadership of President Ilham Aliyev and the heroism of the brave Azerbaijani Army, the sovereignty of our country has been fully ensured. As a result of the bravery of our victorious army, our tricolor flag flies proudly and majestically in every city and village liberated from occupation. At the same time, the Azerbaijani flag today rises on the most prestigious pedestals in the world, demonstrating to the whole world the power of our state, the unity of our people, and national pride. Then, the head teacher of the department, Parviz Jafarov, delivered a speech on the topic “The Tricolor Flag – the ideological foundation of Azerbaijani statehood and a symbol of national unity”, and Namaz Mammadov, a student of group 865 of the Faculty of History and Geography, delivered a speech on the topic “Our Tricolor Flag – a symbol of pride of independent Azerbaijan”. They pointed out that the Azerbaijani flag is one of the highest national symbols that today expresses the power of our independent state, the unity of our people and the determined spirit. At the end of the event, discussions were held, and the importance of our tricolor flag in our history and as a symbol of our statehood today was emphasized once again. Finally, the event participants took an excursion to the Sumgayit Flag Museum and closely studied the history of the Azerbaijani flag and the stages of development of state symbols.