Əsas səhifə | Xəbərlər | Qarabağ bizimdir, bizim olacaq!
Aprelin 4-də universitetimizdə üç mindən artıq professor-müəllim, tələbə heyətin iştirakı ilə ordumuza dəstək məqsədi ilə mitinq keçirildi. Aprelin 1-dən 2-nə keçən gecədən başlayaraq Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti silahlı təxribatı nəticəsində cəbhə xəttində düşmənlə döyüşlərdə şəhid olan hərbiçilərimizin və mülki şəxslərin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Rektor, professor Elxan Hüseynov aksiya iştirakçılarını ilkin qələbə münasibəti ilə təbrik etdi, bildirdi ki, Ali Baş Komandan tərəfindən ordu quruculuğuna göstərilən yüksək diqqətin nəticəsində ordumuzun döyüş hazırlığı yüksəlmiş, hərbi hissələr yeni silah-sursatla, ən müasir döyüş texnikası ilə təmin olunmuşdur. Biz Ali Baş Komandanımızın ətrafında sıx birləşərək şəhidlərimizin qisasını tezliklə alacaq, torpaqlarımızı işğaldan azad edəcəyik. Cənab İlham Əliyev Azərbaycan Prezidentinin yanında Təhlükəsizlik Şurasının iclasında bildirdi ki,  biz səbr, dözümlülük, konstruktivlik göstəririk. Baxmayaraq ki, biz 20 ildən artıqdır atəşkəs rejimində yaşayırıq. Yenə də çalışırıq ki, məsələ sülh yolu ilə öz həllini tapsın. Mən bunu dəfələrlə bəyan etmişəm, bu gün də deyirəm ki, biz məsələni sülh yolu ilə həll etmək istəyirik. Biz müharibə istəmirik. Biz istəmirik ki, qan tökülsün. İstəmirik ki, gənc insanlar həlak olsunlar. Biz istəmirik ki, anaların göz yaşları tökülsün. Azərbaycan, Ermənistan analarının göz yaşları tökülməsin. Ancaq biz öz haqqımızı tələb edirik. Bizim heç bir günahımız yoxdur. Biz sadəcə olaraq bu təxribata cavab vermişik. Düz də etmişik. Bizə qarşı yenə təxribat törədilərsə onlar yenə də öz cəzalarını alacaqlar. Bu, bir. İkincisi, biz öz torpağımızda vuruşuruq. Biz Ermənistan torpağını işğal etməmişik. Əgər erməni əsgəri ölmək istəmirsə, Azərbaycan torpağından rədd olsun. Mən bunu dəfələrlə demişəm, bir daha demək istəyirəm. Azərbaycan çoxmillətli, çoxkonfessiyalı ölkədir. Azərbaycan bir çox ölkələr üçün nümunədir, multikulturalizm məkanıdır, tolerantlıq diyarıdır.
Rektor əminliklə vurğuladı ki, biz Sumqayıt Dövlət Universiteti olaraq, kollektiv şəkildə torpağımızın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə könüllü olaraq silaha sarılıb, işğal altında olan torpağımızı azad edib, üçrəngli bayrağımızı doğma Xankəndində, Şuşada dalğalandıracağıq.
Mitinqdə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyev, Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Nicat İsmayılov: "Biz sülh istəyirik, lakin torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda hər an müharibəyə hazırıq". IV kurs tələbəsi Mirşamxal Həsənli çıxışında bildirdi ki, qardaşım hal-hazırda ön cəbhədə gedən döyüşlərdə sinəsini sipər edib, mən də öz növbəmdə müsəlləh əsgərəm". Digər hərbi xidmətini başa vurmuş tələbəmiz Araz Həsənov: "Lazım olarsa təcrübəli əsgər kimi döyüşə hər an hazıram və Ali Baş Komandanın əmrini gözləyirəm". Kimya və biologiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Səma Əsədova: " Vətən uğrunda şəhid olan hər bir əsgər biz gənclərin simasıdır". Fəlsəfə və hüquq kafedrasının müdiri, professor Həsən Sadıqov, Filologiya fakültəsinin dekanı, dosent Sevinc Həmzəyeva, şair-publisist Əvəz Mahmud Lələdağ, Riyaziyyat fakültəsinin II kurs tələbəsi Leyla Qurbanova, Filologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Könül İbrahimova çıxış edərək qeyd etdilər ki, bu gün biz böyük hərbi qələbəni qeyd edirik. Əminik ki, düşmənimiz bundan sonra da layiqli cavabını alacaq. Azərbaycan Ordusu buna qadirdir. Onlar öz doğma torpağını müdafiə edirlər, Vətən uğrunda vuruşurlar, şəhid olurlar. Bütün şəhidlərimizin xatirəsi isə qəlbimizdə əbədi yaşayacaq.

On April 4, with the participation of more than three thousand professors- teachers and students there took place a rally with the purpose of support to our army at our Uni versity.  Starting from April 1 st night and the second of Aprilour military men and the civilians  were killed in the battles on the front line by the armed provocation of the Armenians against Azerbaijan.Our martyrs were remembered with a minute's silence.
Rector, professor Elkhan Huseynov congratulated the participants on the occasion of the initial victory, and said that, combat readiness of our armed forces rised as a result of high attention to our army building by the Supreme Commander , our army was equip ped with the most advanced combat techniques , with  new weapons and ammunition, military units. We will avenge our martyrs, we will soon liberate our lands closely uniting around the Commander-in-Chief . At the meeting of the Security Council Azerbaijani President Ilham Aliyev said : ‘’We are showing  patience, tolerance, constructiveness, although we are living in cease-fire regime more than 20 years. Nevertheless, we are trying to resolve Karabakh problem peacefully. I have repeatedly stated that we want to solve the problem peacefully. We do not want war. We do not want bloodshed. We do not want young people to be killed. We do not want to shed tears of mothers. Azerbaijani, Armenian mothers shed tears. However, we demand our rights. There is no fault in it. We simply responded to the provocation against Azerbaijan. We have done the right thing.If the sabotage is committed against us again, they will be punished. And the - Second, we have a fight on our own land. We have not occupied Armenian lands. Armenian soldier does not want to die, begone from our lands. I have repeatedly said, I want to say. Azerbaijan is a multinational and multi-religious country. Azerbaijan is an example for many countries, multicultural place, a land of tolerance.”
The Rector expressed confidence that we Sumgait State University, will  willingly take up arms in the battle for freedom, liberation of the occupied lands, and the three coloured flag.
Dean of the Faculty of History and Geography , Professor Adil Bakhshaliev, second year student of the Faculty of History and Geography Nijat Ismayilov: "We want peace, but are ready to fight for the territorial integrity at any moment." Fourth-year student at Mirshamkhal Hasanli said that his brother is currently in the battles in front line, in my turn I am also an armed soldier. "The other students who have completed their military service Araz Hasanov:" If necessary, I am ready at any moment to fight as a practised soldier and  I'm waiting for the command of Commander. "the  fourth year student of the faculty of Chemical and biological Sama  Asadova:" every soldier who died for our country is the face of our youth ",head of the department of Philosophy and Law, professor Hasan Sadigov, dean of the faculty of Philology, professor Sevindj Hamza yeva , poet-publicist Mahmoud Laladag , second-year student of the faculty of Mathematics, Leyla Gurbanova, second year student of the faculty of Philology Konul  Ibrahimova noted that, today, we are celebrating a great military victory. We are confident that our enemy  will receive a response after it . The Azerbaijani army is capable of it. They defend their native land, they are fighting for their country, they are killed. All the martyrs live forever in our hearts.