Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universiteti QS Avropa Universitetləri Reytinqi 2026-da ümumi balını 62% artırıb
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Yanvar 2026 17:36
Sumqayıt Dövlət Universiteti QS Avropa Universitetləri Reytinqi 2026-da ümumi balını 62% artırıb
Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU) QS Dünya Universitetləri Reytinqi: Avropa 2026 nəticələrinə əsasən 531–540-cı pillədə yer alıb. SDU ötən illə müqayisədə ümumi balını 62% artıraraq 12,5 baldan 20,3 bala yüksəltmişdir. Reytinq göstəricilərinə əsasən, universitet əvvəlki dövrdə Avropa universitetlərinin 29.6 %-ni, cari ildə isə artıq 44%-ni geridə qoymağa nail olmuşdur.
Avropanın 42 ölkəsində fəaliyyət göstərən 5000-dən artıq ali təhsil müəssisəsi arasından yalnız 958 universitetin daxil olduğu bu yüksək rəqabətli reytinqdə SDU-nun təmsil olunması və mövqeyini möhkəmləndirməsi mühüm nailiyyət hesab olunur.
“Müəllim–tələbə nisbəti” indikatoru üzrə Avropanın ən yaxşı 50 universiteti sırasında yer alan SDU, eyni zamanda “Akademik reputasiya” və “İşəgötürənlər arasında reputasiya” göstəriciləri üzrə ilk 301 universitet qrupunda qərarlaşmışdır.
Universitet QS Avropa reytinqinin regional siyahılarında da fərqlənmişdir. Belə ki, SDU Qərbi Asiya regionu üzrə ilk 50 universitet sırasında yer almış, Azərbaycan üzrə siyahıya daxil olan 15 universitet içərisində 9-cu, ölkənin regional ali təhsil müəssisələri arasında isə 1-ci yerdə qərarlaşmışdır.

Sumgayit State University (SSU) has ranked between 531st and 540th in the QS World University Rankings: Europe 2026 results. SSU has increased its overall score by 62% compared to last year, rising from 12.5 points to 20.3 points. According to the ranking indicators, the university managed to surpass 29.6% of European universities in the previous period, and already 44% this year.
SSU's representation and strengthening of its position in this highly competitive ranking, which includes only 958 universities out of more than 5,000 higher education institutions operating in 42 European countries, is considered a significant achievement.
Ranked among the top 50 universities in Europe in terms of “Faculty-Student Ratio”, SSU has also secured a position in the top 301 universities for “Academic Reputation” and “Employer Reputation”.
The university has also stood out in the regional rankings of the QS European Rankings. Specifically, SSU has ranked among the top 50 universities in the West Asia region, placed 9th among the 15 universities listed in Azerbaijan, and secured the 1st position among the country's regional higher education institutions.