Aprelin 9-da universitetimizin bir qrup tələbə və müəllim heyəti Tələbə Həmkarlar İttifaqının təşkilatçılığı ilə Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət etdilər. Öncə THİK-nin sədri Nemət İbayev çıxışında xalqımıza qarşı törədilmiş soyqırımın bariz nümunəsi olan Quba kütləvi məzarlığı barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, son dövrlərdə Azərbaycan həqiqətlərinin dünyada yayılması istiqamətində görülən işlərin miqyası daha da artmışdır. Bu işdə Azərbaycan dövləti ilə yanaşı, Heydər Əliyev Fondu da çox mühüm və tarixi işlər görür. Beləki, 2007-ci ildən etibarən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən kütləvi məzarlıqda geniş tədqiqat işlərinə başlanılmış, tədqiqat nəticəsində ermənilərin 1918-ci ildə yerli dinc əhaliyə qarşı törətdiyi soyqırımında əksəriyyəti uşaq, qadın və qocalar olan 400-dən çox insan sümükləri tapıldığı müəyyən edilmişdir.
Universitetin Karyera Mərkəzinin müdiri Zahid Bünyadov, Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekan müavini Cavid Məmiyev və Filologiya fakültəsinin müəllimi Əli Rzayev də çıxışları zamanı tələbələrə XX əsr tarixinin ən dəhşətli faciələrindən olan 1918-ci ildə baş verən hadisələr barədə ətraflı məlumat verərək bildirdilər ki, təcavüzkar ermənilər tərəfindən 1918-ci ilin mart-aprel aylarında Bakıda, Şamaxıda, Qubada, Muğanda və Lənkəranda 50 min nəfər azərbaycanlı qətlə yetirilmişdi. Ulu öndər Heydər Əliyevin 27 mart 1998-ci il “31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı haqqında” fərmanı ilə 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı günü elan edildi və xalqımıza qarşı törədilmiş ağır cinayətlərə hüquqi-siyasi qiymət verildi.
Sonra tələbə və müəllimlər dağ yəhudilərinin kompakt yaşadıqları Qırmızı qəsəbədə oldular. Qəsəbə üzrə nümayəndəsi Pisax İsakov və Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin məsləhətçisi Seyid Cabbarov universitetimizin kollektivini qarşılayaraq onların qəsəbə ilə yaxından tanış olmasına şərait yaratdılar. Görüş zamanı xüsusi qeyd olundu  ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev ölkəmizdə “Multikulturalizm ili” elan etməklə, etnik və dini tolerantlıq Azərbaycanda dövlət səviyyəsində yüksək təbliğ olunur, hökumət bütün dini və etnik azlıqlar üçün bərabər imkanları və bərabər hüquqları, o cümlədən dinc və rahat yaşamaq şəraitini təmin edir.
Sonda tələbələr qəsəbə sakinlərinin yaşam tərzi ilə maraqlandılar, ölkəmizin multikulturalizm və tolerantlığın mərkəzi olduğunun bir daha əyani şahidi oldular.

On April 9, a group of students and teachers of our university paid a visit to the Memorial Complex of genocide of Guba organized by student Trade Union. The head of this organization ( STUC) Nemat Ibayev spoke about cruel act of the genocide in Guba. He announced that the realities about Azerbaijan had already spread all over the world lately. Heydar Aliyev Fund takes an active part in this way. Since 2007, the collaborators of the Azerbaijan National Scientific. Academy of Archaeology and Etnography made a research in the cemetery and the result was:
More than 400 innocent people were killed,among them were children and women.
Armenian chauvinist-nationalist conducted of genocide against Azerbaijanis within nearly two centuries.
The head of the Career Center of University Zahid Bunyadov assistant dean of the faculty History and Geography Javid Mamiyev and the teacher of the philology faculty Ali Rzayev made a great speech. In their speech they gave information about Armenians massacres in Baku, Shamakhi,Guba,Mugan and Lankaran.
In March-April of 1918 the death toll claimed by Azerbaijani authorities is 50.000 civilians, including children and women.
The great leader-Heydar Aliyev issued a degree on “The genocide of Azerbaijani people 31st of March” on the 27thof March in 1998 which made the 31st of March the day of the genocide of Azerbaijni people. Later on, students and teachers paid a visit to Red(qırmızı) District where mountain Jews live. The representative of the district-Isakh Isakhov and advisor of the department of Public Policy and Humanities of the executive authority of Guba Seyid Jabbarov welcomed the University staff and helped them closely acquainted with the district. During the meeting, It was particularly pointed that thanks to the President of the Republic of Azeribaijan-Mr.Ilham Aliyev, who declared 2016-the year of Multiculturalizm once again proves the fact that in Azerbijani, there is a high decree of ethic and religious tolerance, the government creates equal opportunities and rights for all religious and ethic minorities, at the same time Azerbaijan remains as a stable country to live.
In the end, students got acquainted with the lifestyle of the people of the district and witnessed that how our country remains as the center of multiculturalism and tolerance.