Əsas səhifə | Xəbərlər | TEMPUS UNİVİA layihəsindəki iştirakını uğurla davam edir
Partnyor universitet qismində Avropa Şurasının “Beynəlxalq əlaqələr sahəsində universitet idarəçiliyinin inkişaf etdirilməsi və təkmilləşdirilməsi” TEMPUS UNİVİA layihəsindəki iştirakını uğurla davam etdirən Sumqayıt Dövlət Universiteti artıq üçüncü mərhələyə çatmışdır. Bu dövr ərzində biz Avropa universitetlərinin beynəlxalq əlaqələr sahəsində  təcrübəsilə tanış olmuş, kadrların hazırlanması, əsas sənədlərin tərtib edilməsi, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin işinin yenidən qurulması və digər məsələlərlə bağlı fəaliyyətimizi gücləndirmiş və təkmilləşdirmişik. Layihə çərçivəsində 2016-cı il, 4-14 aprel tarixində İspaniya Krallığının Qalisia bölgəsində yerləşən Santyaqo de Kompostela Universitetinə ezam olunmuşdum. Ezamiyyətin məqsədi-Avropa, Amerika və Asiya universitetləri arasında tanınmış, elm və təhsil sahələrində yüksək nailiyyətlər əldə etmiş və beynəlxalq layihələrin fəal iştirakçısı olan Santyaqo de Kompostela Universitetinin təcrübəsi ilə tanış olmaq və əlaqələrin yaradılması üçün zəmin yaratmaq idi.
Qeyd edim ki, ezamiyyəti səmərəli və məhsuldar hesab etmək olar. Məzuniyyət dövründə  Santyaqo de Kompostela Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr,  Elm və innovasiyalar üzrə prorektorları, Beynəlxalq əlaqələr şöbələrinin müdirləri (3 campusda 2 şöbə) və işçi heyəti ilə görüşdük. Proqrama uyğun olaraq, Müasir dillər mərkəzi, Müasir texnologiyalar mərkəzi, Elmi-Tədqiqat İnstitutları və Elmi-Tədqiqat Mərkəzləri, Luqo şəhərindəki 3-cü kampusu və Viqo şəhərindəki Viqo Universitetini ziyarət etdik, adları çəkilən bütün bölmələrin fəaliyyəti ilə tanış olduq.
Ezamiyyəti əhatə edən fəaliyyət planını daha ətraflı açmaq üçün bu universitet haqqında məlumatı nəzərinizə çatdırmaq istərdim. Santyaqo de Kompostela Universiteti dövlət universitetidir, qədimdir (1495-ci ildə yaradılmışdır. Dünya Mədəniyyət irsi kimi UNESCO-nun siyahısına salınmışdır –N.İ.) və eyni zamanda müasirdir.
Qitələlər arasında körpü yaradaraq, bu universitet minlərlə ispandilli tələbələr üçün “alma mater” olmuş, bakalavr səviyyəsində təhsili ispan dilində,  magistr və Fəlsəfə doktoru mərhələsində isə ispan və indilis dillərində təklif edir. Universitetin 3 kampusunda (Şimal və Cənub kampusları bu şəhərdə, 3-cü – Luqo şəhərində yerləşir – N.İ.) 25 fakültə və texniki məktəbdə bakalavr pilləsi üçün 48 ixtisas, magistr pilləsi üçün 72 istiqamət üzrə proqramlar təklif olunur. Burada 30.000 tələbə təhsil alır ki, onlardan 3.000 - əcnəbidir. Universitetin 21 kitabxanası, 18 Elmi-Tədqiqat İnstitutu və 29  Elmi-Tədqiqat Mərkəzi və laboratoriyası vardır ki, orada 74 proqram üzrə Fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün tədqiqatlar aparılır.
Santyaqo de Kompostela Universiteti Tibb və Dəniz elmlərinin inkişafında əldə etdikləri elmi nəticələrə görə “Yüksək dərəcəli Beynəlxalq Kampus” adına layiq görülmüşdür.
Təhsilin və elmi araşdırmaların keyfiyyətinə görə universitet “Shanghai Ranking” və “QS World University Ranking” qiymətləndirmə cədvəllərində aparıcı yerlərdədir.
Santyaqo de Kompostela Universitetinin uğuru, ilk növbədə, onun elmi nailiyyətlərinə əsaslanır. Elmi araşdırmaların nəticələrinin tətbiqi isə, düşünürəm ki, həm alimlərə, həm universitetə və nəhayət elmin özünün inkişafı üçün çox vacib amildir. Bu universitet öz elmi fəaliyyətini həm müvafiq sahənin inkişafina, həm də maliyyə gətirəcək mexanizmin qurulmasına yönəldir. Bu baxımdan, Santyaqo de Kompostela Universiteti inkişafının strateji istiqamətlərindən biri kimi elmi tədqiqatların nəticələrinin universitetdən sənayeyə transfer edilməsində görür və hesab edir ki, universitetin elmi araşdırmaları ilə sahibkarlıq konsepsiyasının birliyi yaradılmalıdır. Bu məqsədlə universitet öz sənaye və maliyyə partnyorlarına elmi nəticələrinin texniki səmərəsini və iqtisadi potensialını nümayiş etdirməlidir.
Santyaqo de Kompostela Roma və İyerusalimdən sonra xristianların üçüncü ziyarətgahıdır. Onu da qeyd edim ki, hamı hər yerdə ispan və ya Qalisiya dilində danışır. İngilis və ya hər hansı Avropa dilinə meyl az müşahidə olunur.
Santyaqo de Kompostela şəhərində yerləşən kampuslardan biri tibb elmləri ilə bağlıdır: burada tibbi xidmətin hüquqi tənzimləməsindən tutmuş tibbi avadanlığın modelləşdirilməsinə kimi ixtisaslar var. Bu sahəyə xidmət edən onlarla elmi-tədqiqat qurumları, xəstəxana və Qalisiya bölgəsində xərçəng xəstəliyinin bütün mərhələlərini izləyən yeganə 3-ölçülü diaqnostika avadanlığı məhz bu kampusda yerləşir. Onu da qeyd edim ki, tibb sahəsində yüksək elmi nailiyyıtlərinə görə, bu kampus “Yüksək dərəcəli” adlandırılıb.
Santyaqo de Kompostela universitetində Müasir dillər mərkəzi, Müasir texnologiyalar mərkəzi, tələbə və aspirantlar üçün 2-ulduzlu mehmanxanaya bənzəyən (yataqxana deməyə dilim gəlmir!) yaşayış binaları və digər inzibati və tədris korpusların hamısı öz estetikası və nizamı ilə göz oxşayır. Bu siyahını çox davam eləmək olar. Doğrudan da hər şey diqqətə və hörmətə layiqdir. Amma....
Adətən bizim vətəndaşlar xarici ölkələrə gedəndə, gördüklərini ağız dolusu tərifləyir, “bizdə belə deyil” və ya “bizdə belə olmayacaq” deyirlər. Əziz dostlar, sizə tam səmimiyyətlə və əminliklə deyirəm: Bizdə də belədir. İnanın ki, belədir və bundan da yaxşı olacaq! Sadəcə yaxşıca baxın ki, görəsiniz. Gördüklərinizi dəyərləndirin ki, qədrin biləsiniz. Qədrin bilin ki, qoruya biləsiniz. Onlar 521 ilə yaratdıqları universiteti, biz hələ 60 il deyil ki, qururuq. Bir baxın ətrafınıza: nə qədər abadlıq, yaşıllaşdırma işləri aparılır; necə laboratoriya və mərkəz açılıb; neçə yeni ixtisas və yeni imkanlar yaradılıb. Baxın, sevinin və qədrin bilin. Bunların təməlini bu gün biz, hamımız birlikdə qoyuruq.
Deyirlər, çox səyahət edən, çox bilər. Özümü çox bilən saymıram, amma İspaniyanın Qalisiya bölgəsinin tarixini, mədəniyyətini və musiqisini araşdıraraq, bir şeydə tam əmin oldum ki, Qərb və Şərq mədəniyyəti o dərəcədə bir-birinə daxilən bağlıdır və əlaqələdir ki, hansının harada başladığını və harada bitdiyini müəyyənləşdirmək çox çətindir. Dünyanın işləri, tarixi kimi, tam dövrə edib, ilkin nöqtəsinə yenə qayıdır. Biz, azərbaycanlılar, hamının sevincinə qoşulan, hamının uğurunu və yüksək nəticələrini özümüzkü kimi qəbul edənik. Zaman keçəcək, əziz tələbələrimiz, nə bilmək olar, 10, 20, 50 ildən sonra siz buraya mühəndis, professor, sahibkar olaraq, xarici ezamiyyətdən dönəcəksiniz və mənim kimi burada gördüklərinizə sevinəcəksiniz.

Yerləşdirilmə tarixi : 06 May 2016 14:29
Continuing successfully its  participationas a partner university in the  “Development and improvement of university management in the field of international relations” TEMPUS UNIVIA project of the Council of Europe, Sumgait State University has already reached the third stage.  During this period we became acquainted with the experience  of European universities in the field of international relations and we have strengthened  and improved our activity germane to the issues such as training of personnel, compiling  key documents, making the re-establishment of the International Cooperation Department. Within the framework of the project, on April 4-14, 2016, I was on assignment in the University of Santiago de Compostela which is located in Galiciaregion  of the  Spain Kingdom. The purpose of the assignment was to create the basis for establishing relations and to get acquainted with the experience of the University of  Santiago de Compostela that is recognized amongst  European, American and Asian universities, highly achieved in the fields ofscience and education and actively participated in international projects.
I note that the trip can be consideredeffective and efficient. During the assignment we met the vice rectors for International Relations, Science and  Innovation , as well as, heads and staff  of International Relations Departments (2 departments in 3 campuses). According to the program we visited Modern Languages Center, Modern Technologies Center, Scientific Research Institutes and Centers , the third campus in the city of Lugo and the University of Vigo in the city of Vigo, we got acquainted with the activities of  all above-mentioned departments.
To turn out the action plan covering the trip, I would like to inform you about this University.
The university of Santiago de Compostela is a modern public university ( The university traces its roots back to 1495.  It was included in the list of UNESCO as a World Cultural Heritage .–N.I.). Creating intra-continental bridge, this university was “alma mater” for  thousands of Spanish speaking students , it  offers the education of undergraduate in the Spanish language, but master`s and PhD both in Spanish and English. In 3 campuses of the University (North and South campuses are located in this city, but the third is in the city of Lugo.- N.I.). programs on 48 specialties for bachelor`s degree and  programs on 72 fields for master`s degree are offered in 25 faculties and technical schools. 30,000 students are studying there, 3000 of them are foreigners. There are 21 libraries, 18 Scientific-Research Institutes , 29 Scientific- Research Centers and laboratories; investigations are carried out on 74 programs to get the degree of Doctor of Philosophy.
The University of Santiago de Compostela wasawarded“Campus of  International Excellence” for scientific results achieved in the development of  Medical and Marine sciences.
The University takes leading places for the quality of education and scientific researches in “Shanghai Ranking” and “QS World University Ranking” assessment schedules.
Success of the University of Santiago de Compostela, is primarily based on its scientific achievements. The application of scientific research results, I think, is very important factor for both scientists and university, finally for the development of science itself. This University focuses its scientific activity not only on the relevant field, but also on the establishment of a mechanism that would bring financial advantages. In this regard, the University  of Santiago de  Compostela considers the transfer of  scientific research results to the industry as one of the strategic directions of its development and believes that the community of scientific researches of the university and entrepreneurship concept should be created. To this end, the university must demonstrate technical efficiency of scientific results and economic potential to its industrial and financial partners. Santiago de Compostela is the third shrine of Christians after Rome and Jerusalem. It should be noted that everyone everywhere speaks Spanish and Galician. There is less inclination to English or any European language.
One of the campuses located in Santiagode Compostela is associated with medical sciences: specialties are found here ranging from legal regulation of medical services to modeling of medical equipment. Quite a number  of scientific investigation institutions, hospitals  which serve to this area and  the  only 3-dimensional diagnostic equipment following all stages of cancer in the region of Galicia are situated in this corpus. It should be noted that this campus was called “Upper-level” for scientific achievements in medical field.
Modern Languages Center, Modern TechnologiesCenter, residential buildings like 2-star hotel (one can not say a hostel!) for students and post-graduates and other administrative and educational buildings in the University of Santiago de Compostelaare entirely pleasurable with their aesthetics and order. The list is too long. Everything indeed deserves attention and respect. But…
When our citizens are abroad, they usually praise to the skies what they see , they say that  “we don’t have so”. Dear friends, I tell you in all sincerity and with confidence that: we have the same. Believe me, it is true, and it will be even better! Just watch carefully and you`ll see. In order to appreciate it, hold dear what you see. In order to protect it, just appreciate. They had created this University within  521 years, but we have been doing  it for 60 years. Please look around: how much landscaping, planting are being underway; how many laboratories and centers havebeen opened; how many specialties and new opportunities have been created. Let`s rejoice and appreciate it. Today we are altogether putting its foundation.
He, who travels a lot, becomes wise.I don’t consider myself sage, but investigating history, culture and music of Galicia region of Spain, I felt sure that Western and Eastern cultures are so closely connected with each other that it is very difficult to determine where which one begins and where ends. Like its history, the world returns to its initial point. We, the Azerbaijanis, join the joy of everybody and accept the success of everybody as ourselves. Time will pass, our dear students, who knows, 10, 20, 30 years later you`ll come back here from any assignment as an engineer, professor, entrepreneur andyou`ll rejoice at what you see herejust like me.