Müddəti 36 ay olan  Avropa Birliyinin ERASMUS+LPEB layihəsində (Rusiya Federasiyası, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekologiya səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formatında peşə bakalavr) Azərbaycan, Rusiya və Çin iştirak edir. Layihə Rusiya, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə və distant təhsil formatında aparılır. Avropanın 9 Universitetində həyata keçirilən layihədə Azərbaycandan üç universitet: Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universitet, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti iştirak edir.
Mayın 16-da Azərbaycan Texniki Universitetində ERASMUS PLUS proqramının LPEB layihəsində iştirak edən universitetlərin nümayəndələri və Avropa Birliyinin layihə üzrə eksperti Jean-Sebastienin iştirakı ilə növbəti seminar keçirildi.
Jean-Sebastien layihə çərçivəsində hazırlanan proqram haqqında ətraflı məlumat verdi və layihə ilə bağlı görülən işlərlə tanış oldu. Ekspert çıxışında ali təhsilli mühəndislərlə yanaşı, yüksək səviyədə texniklərin hazırlanmasının layihədə əsas məqsədlərdən biri olduğunu bildirdi.
Seminarda layihənin həyata keçirilməsinə mane olan problemlərin aradan qaldırılması, enerji və ekoloji səmərəlilik üzrə mütəxəssislər arasında aparılan sorğu nəticələri və layihə çərçivəsində görüləcək işlərin müzakirəsi aparıldı.
Sumqayıt Dövlət Universiteti tərəfindən Beynəlxlaq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri, dosentlər Turqay Hüseynov, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin müəllimləri  Sevil Abdullayeva, Nadir Hacıbalayev, Aşura Həşimova və layihənin tərcüməçisi Samirə Məmmədova iştirak etdilər.

The Russia Federation, Azerbaijan and China are the partners of ERASMUS + LPEB (Professional Bachelor in open and distance learning for the energy and environmental performance of buildings in the Russian Federation, China and Azerbaijan)projectthat was financed by the European Commision. The project duration of the project is 36 months.
The project was based on creation of the professional Bachelor program for the energy and environmental performance of buildings accessible in distance learning. Nine universities from Europe and three Azerbaijan universities participate in this project: Azerbaijan Technical Univerity, Azerbaijan Architecture and Construction Company and Sumgayit State University.
On 16 May the seminar was held at Azerbaijan Technical University in the frame of ERAMUS + LPEB prgramme. Representatives of partner universities and expert on the project from the European Commission Jean Sebastien participated in the seminar.
Jean-Sebastien made a large presentaion regarding the project workplan. The participants disscussed about project activities.Jean-Sebastien mentioned that one of the main goals of the project is to prepare not only high-educated engineers and assistant engineers, techniques as well.
Solution of the problems, the result of the questionnaire, which conducted among the specialists on energetics, ecology,environmental efficiency issues and action in the frame of the projectwere discussed at the seminar.