Ölkəmizdə Amerika Günləri festivalı keçirildi. Festivalın keçirilməsində məqsəd Amerika mədəniyyətinin müxtəlifliyini Azərbaycan vətəndaşlarına nümayiş etdirmək və ölkələr arasındakı qarşılıqlı əlaqələri genişləndirməkdir. Qeyd edək ki, festival iştirakçıları ölkəmizin bir çox bölgələrində konsert proqramı ilə çıxış etdi.
Səfirliyin Sumqayıtda mayın 17-də təşkil etdiyi Amerika Günləri çərçivəsində konsert proqramında Nyu-Yorkun “Silver City Bound” qrupu bluz, rok və klassik amerika mahnılarını ifa etdilər.
Konsertdə SDU-nun Filologiya fakültəsinin dekan müavini Alik Abdullayev, Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, baş müəllim Dilarə Kərimova, müəllim Kəmalə Yəhyayeva “Xarici dil müəllimliyi” ixtisasında təhsil alan 976-cı qrup tələbələri konsertdə iştirak etdilər. Tələbələr Amerika incəsənət nümunələri ilə tanış oldular. Silver City Bound qrupunun Azərbaycan musiqiçiləri ilə birgə ifa etdikləri musiqi nömrələri izləyicilərdə xüsusi coşqu yaratdı.
Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova, ABŞ-n Bakıdakı Mədəniyyət üzrə nümayəndəsi, Attaşe Emi Peterson bu səpkidə konsert proqramının universitetimizdə də təşkil olunmasının nəzərdə tutulduğunu bildirdilər.

On May 14-21, 2016 at the American Days festival is held in the Azerbaijan Republic. The purpose of the Days of of American Culture is to demonstrate the diversity of American culture to Azerbaijani people and to enhance mutual relations between two countries. Participants will perform a concert in many regions of the country.
For this reason, on May 17, 2016 the American Days with a concert programme were organized by the American Embassy in Sumgait. "Silver City Bound" group from New York sang blues, rock and classic American songs.
The Deputy Dean of the Faculty of Philology of SSU A. Abdullayev, the Head of the Department of Foreign Languages Professor Isgandarova N., the head teacher Karimova D., and teacher Yakhyaeva. K with the students of the group 976 of "Foreign language teacher" speciality took part in the concert.
Students were closely acquainted with American art. Musical performances played by the group Silver City Bound with Azerbaijani musicians gave a special enthusiasm to the audience.
In an interview with the head of the department of Foreign Languages Professor N. Iskenderova, the Cultural Attache of the US Delegation Amy Peterson said about her future plans of organizing the concert in Sumqait State University.