Dosent İslam Paşayev: İnanıram ki, təqdim etdiyimiz layihə ölkəmizin ərzaq təhlükəsizliyinə töhfə verəcək.
İstənilən Tədris Mərkəzi tələbələrinin intellektual potensialı ilə digərlərindən seçilir, nümunə olur. Mayın 26-27 -də Tələbə Elmi Cəmiyyətinin üzvlərindən ibarət SDU-nun  ENACTUS komandası  II yerə layiq görüldü. Bu barədə  Tələbə Elmi Cəmiyyətinin elmi rəhbəri, komandanın baş məsləhətçisi İslam Paşayev sevincini bizimlə bölüşərək qeyd etdi ki, artıq 11 ildir ki, “Bizim Sahibkarlıq Fəaliyyətimiz” (Enactus) beynəlxalq proqramı Azərbaycanda fəaliyyət göstərir. Enactus sahibkarlıq fəaliyyətinin gücü ilə dünyada inkişafa nail olmaq üçün tələbələri, akademik və biznes liderləri bir araya gətirən beynəlxalq proqramdır. Fakültə məsləhətçiləri, akademik liderlər və biznes mütəxəssislərin rəhbərliyi ilə, iştrakçı tələbələr insanların həyat keyfiyyətini və yaşam standartlarını inkişaf etdirməyə imkan verən birgə sosial biznes yönümlü layihələri yaratmaq və həyata keçirtmək üçün hər bir universitet komanda formalaşdırır. Bu təcrübə nəinki həyatları dəyişir, həmçinin sabahın dəyərli və təsirli liderləri olmaq üçün lazım olan perspektivləri və bacarıqları inkişaf etdirməyə kömək edir. Proqramın kulminasiyası, komandalar üçün layihələrin nəticələrini təqdim etməkdə forum rolunu oynayan və biznes liderlərinin hakim kimi onları qiymətləndirdiyi illik Milli yarışdır. Çempion komanda Dünya Kuboku uğrunda yarışa iştirak hüququnu qazanır. Bunun üçün də hər akademik il üçün gənclərlə iş üzrə proqram planı hazırlanır. Akademik ilin sonunda isə işlərin yekunu olaraq Universitet komandaları arasında ilk öncə Milli Yarış keçirilir. Qalib gəlmiş komanda isə “World Cup” yarışına vəsiqə qazanır.
ENACTUS komandası artıq iki ildir ki, bu proqrama qatılmış, “Panda School – Məktəbəqədər Hazırlıq Mərləzi” layihəsi ilə çıxış edərək, sertifikat və mükafata layiq görülmüşdür. Dosent İslam Paşayev onu da qeyd etdi ki,  ENACTUS proqramı çərçivəsində SDU-nun ENACTUS komandasının müəllim və tələbələrdən ibarət işçi heyəti  mayın 15-də Şabran şəhərində oldular. Səfərin məqsədi XI ENACTUS Milli yarışında iştirak etdikləri “Ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin həll istiqamətində təbii yem – qoza” layihəsinin iş planına uyğun olaraq təklif olunan yemin göstərdiyi nəticəni təhlil etmək, gedən prosesləri foto və video çəkilişlərini həyata keçirtməkdən ibarətdir. Dosent İslam Paşayev: İnanıram ki, təqdim etdiyimiz layihə ölkəmizin ərzaq təhlükəsizliyinə töhfə verəcək.
Ənənəvi olaraq bu il də Monolit Plazada Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyilə XI Milli Yarış keçirildi. Yarışda  Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Administrasiyası, İqtisadiyyat Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında QHT-a Dövlət Dəstəyi Şurası və Gənclər Fondunun nümayəndələri, Azərbaycanın öndə gedən şirkət və bankları iştrak etdilər. Enactus Azərbaycan Milli Yarışında 12 komanda iştrak etdi. İlk gün Monolit Plazada “ENACTUS  Azərbaycan” Milli Yarış mərhələsinin açılışı, komandaların keçidi və püşk atma mərasimi oldu. Yarışın ikinci günü Monolit Plazada 2015 – 2016 –cı akademik il üzrə ENACTUS komandalarının yarışı keçirildi. Yarışda ENACTUS komandaları yarışdıqları layihələri və onların real nəticələrini təqdim etdilər. “ENACTUS Azərbaycan” XI Milli Yarışında 5 komanda “ Enactus Azərbaycan Çempionu- 2016” adı uğrunda mübarizə apardı. Azərbaycan Respublikası Prezidenti Yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası I , Sumqayıt Dövlət Universiteti isə II oldu. Hər iki universitet kubok və diploma layiq görüldü. Komandanın kapitanı İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbəsi Fəqan Qocayev, İqtisadi məsələlər üzrə məsləhətçi dosent Şəfiqə Məmmədova komandanın adından rektorumuz professor Elxan Hüseynova göstərdiyi diqqət və qayğıya, yaradılan şəraitə görə komanda adından dərin  təşəkkürümüzü bildiririk. Yarışda həmçinin birinci və ikinci yerlərlə yanaşı 5 nominasiya üzrə layihələr dəyərləndirildi.
Burada "Ən Yaxşı İnnovasiya" nominassiyası üzrə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının "Life Keeper" layihəsi, "Ən Yaxşı Biznes Layihəsi" nominasiyası üzrə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin "Perfect Pictures" layihəsi, "Ən Yaxşı Sahibkarlıq Yanaşması" nominasiyası üzrə universitetimizin "Qoza" layihəsi, "Ən Yaxşı Sosial layihə" nominasiyası üzrə Gəncə Dövlət Universitetinin "Gəncə Suvenirləri " layihəsi, "Ən Yaxşı İT layihəsi" nominassiyası üzrə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin "Gaf.Card" layihəsi qalib gəldi.

Home | News | XI National Contest of International ENACTUS program came to an end
Assistant Professor Islam Pashayev: I believe that our project will contribute to the food security of our country.
Any educational center is different from the others with its students’ intelectual capacity and is an example for them. SSU’s ENACTUS team consisting of the members of Students’ Scientifics Association got the second place in the contest. The lead scientist of Students Scientific Association – Islam Pashayev shared his happiness regarding our students’ achievements with us, and noted that it has been already 11 years that ENACTUS operates in Azerbaijan. ENACTUS with the power of entrepreneurship aims at bringing students, business and scientific leaders together to achieve development throughout the world. Lead by faculty members, academicians and business experts, participating students from different universities form teams and work on society-business related projects to increase living standards of societies. Not only does this experience bring changes, but also it helps students grow as valuable and influencing leaders of future. The program comes to an end after the end of annually held National contests wherein all projects are analyzed and winners are announced by the committee of leading business people. The champions get an opportunity to take part in World Cup tournament.
Team ENACTUS has already taken part in this kind of contest with the Project of “Panda School – Preschool Preparation Center” and has been awarded with certificates. Assistant Professor Islam Pashayev also noted that the particiapting team of SSU’s ENACTUS team travelled to the city of Shabran on May 15th. The goal of the trip was to analyze and get results of their project – “Natural feed to solve national food security challenges – Boll” and take photos and videos of the ongoing processes. Assistant Professor Islam Pashayev: “I believe that our project will contribute to the national food security of our country.”
Traditionally, with the financial assistance by the Youth Found under the President of the Republic of Azerbaijan, XI National Contest was held in Monolit Plaza this year, too. Many officials from the Presidential Administration, the Ministry of Economic, Ministry of Education, Ministry of Culture and Tourism, representatives of the Yount Found, leading banks and companies of the country attented the event. 12 teams participated in the tournament. The first day witnessed  the opening ceremony of “ENACTUS Azerbaijan” National Contest, the presentation of teams, and drawing ceremony. On the second day of the tournament, the ENACTUS contest of 2015-2016 academic year was held. During the contest, participating teams presented their projects and results thereof. The ream represententing the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan became first in the tournament, and Sumgayit State University got the second place. The winning teams were awarded with cups and diplomas. We hereby would like to use this chance to thank our rector Professor Elkhan Huseynov for his help and contributions in implementing our project. Furthermore, other than winning places, the projects were nominated in five different fields. Here, Academy of Public Administration under the Republic of Azerbaijan was nominated with “The Best Innovation” project with “Life Keeper”, The State Economic University of Aerbaijan won the “The Best Business Project” award with “Perfect Pictures” project, “The Best Entrepreneurship Approach” award was won by our university with the project of “Boll”, Ganja State University was nominated with the “Best Social Project” award with “Souvenirs of Ganja” and last but not least, State Architechture and Construction University of Azerbaijan got nominated for their project “Gaf.Cards” as “The best IT Project”.