Azərbaycanın ədəbi – ictimai fikir tarixində, teatr səlnaməsində qüdrətli əsərləri ilə əbədiləşən İlyas Əfəndiyevin adı unudulmazlar və klassiklər sırasındadır. Daima hörmət və ehtiramla anılır. Mayın 31-də universitetimizdə Azərbaycanın xalq yazıçısı, respublika Dövlət mükafatı laureatı, görkəmli dramaturq İlyas Əfəndiyevin yaradıcılığına həsr olunmuş kitab marafonu keçirildi.
Xalq Yazıçısı, “Şöhrət” ordenli İlyas Əfəndiyev çoxşaxəli yaradıcılıq yolu keçmiş sənətkarlardandır. Yazıçı hekayələr yazmaqla yanaşı, istedadlı bir dramaturq kimi fəaliyyət göstərmiş, irihəcmli roman və povestlərlə bərabər, oçerk və məqalələr də qələmə almış, ədəbiyyatımızın və teatrımızın inkişafında özünəməxsus yeri olmuş, ədibin yaradıcılığı dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə yazıçının xatirəsi əbədiləşdirilərək “Seçilmiş əsərləri”nin yeddi, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə üçcildliyi nəşr edilmişdir. Bu gün İlyas Əfəndiyevin əsərləri gənclərimiz tərəfindən maraqla oxunur və oxucu məhəbbəti qazanır. Yazıçının yaradıcılığı yaşından asılı olmayaraq, hər kəs üçün qiymətli olduğunun bir daha şahidi olduq. Fakültələr arasında keçirilən İ.Əfəndiyevin əsərlərinin oxunmasına həsr olunmuş kitab marafonunda 262 tələbə iştirak etmiş, onlardan 39 nəfəri II mərhələyə çıxmışdır.
Tələbələr XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının əvəzolunmaz simalarından biri kimi tarixə düşmüş İlyas Əfəndiyevin zəngin nəsrinə "Söyüdlü arx", "Körpüsalanlar", "Dağlar arxasında üç dost", "Sarıköynəklə Valehin nağılı", "Geriyə baxma, qoca", "Üçatılan" və s. roman və povestləri, dramaturgiyasına "İşıqlı yollar", "Bahar suları", "Atayevlər ailəsi", "Sən həmişə mənimləsən", "Mənim günahım", "Unuda bilmirəm", "Məhv olmuş gündəliklər", "Qəribə oğlan", "Mahnı dağlarda qaldı", "Bağlardan gələn səs" və s əsərlərini böyük həvəslə müzakirə etdilər. Onların bu müzakirələri və təhlilləri münsiflər heyəti, Fəlsəfə üzrə filologiya doktorları Törə Məmmədova, İsmayıl Ağayev, Dəyanət Cümənov tərəfindən rəğbətlə qarşılandı. I yerə filologiya fakültəsinin tələbəsi Asim Arazov, II yerə Kimya və biologiya fakültəsinin tələbəsi Əfsanə Sailova, III yerə Tarix və coğrafiya fakültəsinin tələbəsi Aysel Şıxəhmədova layiq görüldülər. Həvəsləndirici yerlərə Filologiya fakültələrinin tələbələri Zöhrə Muradzadə, Ayişə Hacıyeva, Lamiyyə Mustafazadə, Tarix və coğrafiya fakültəsinin tələbəsi Mədinə Məmmədova çıxdılar.
Tədbirdə o da vurğulandı ki, Kitab marafonu mütəmadi olaraq keçirilərək, böyük yazarlarımızın yaradıcılığı vərəqlənəcək. Çünki ədibin ömür yolu gənclərimiz üçün əsl nümunədir.

In the history of literary and social opinion and theatrical chronicle of Azerbaycan, Ilyas Efendiyev’s immortal name is among the remembered and classics with his great works. He is always remembered with respect and reverence. On May 31, a book marathon dedicated to the literary activity of the People’s writer, Republic State Prize Laureate, prominent dramatist Ilyas Efendiyev, was held at the university.
People’s writer, “Honour” ordered Ilyas Efendiyev is a writer, who passed through many-branched literary activity way. In addition to writing stories, the writer functioned as a talented dramatist, wrote voluminous novels and stories, feature stories and articles. He took a special place in the development of literature and theatre. The writer’s activity was highly appreciated by our State. His name was immortalized by the national leader Heydar Aliyev’s right order publishing seven volumes and then by Azerbaycan President Ilham Aliyev’s order- three volumes of “Selected stories”. Today Ilyas Efendiyev’s works are read with great interest by young people and gain the readers’ great love. We are witness that the writer’s activity is of great importance for everybody, regardless age. The book marathon dedicated to the reading of Ilyas Efendiyev’s works, was held among the faculties. 262 students attended, and 39 of them came to the second stage.
The students discussed the rich prose of Ilyas Efendiyev, who got the name in the history as one of the indispensable figures of twentieth century literature: his novels and tales “Willowed ditch”, “Bridgebuilders”, “Three friends behind the mountains”, “Fairy tale of Sarikoynek and Valeh”, “Don’t look back, old man”, “Ucatilan”, his dramas “Lighted roads”, “Spring waters”, “Atayev’s family”, “You are always with me”, “My fault”, “Don’t forget’, “Lost diaries”, “Strange guy”, “Songs stayed in the mountains”, “Sound coming from the gardens” were discussed with great enthusiasm. The students’ discussion and analysis were appreciated by the doctors of Philosophy – Tore Mammadova, Ismayil Aghayev, Dayanet Cumanov. The students were awarded: the first place – Asim Arazov- the student of the Faculty of Philology, the second place- Afsana Sailova -the student of the faculty of Chemistry and Biology, the third place – Aysel Shikhahmadova- the student of the faculty of History and Geography. Encouraging places were taken by the students of the faculty of Philology Zohra Muradzade, Ayisha Hajiyeva, Lamiya Mustafazade, the student of the faculty of History and Geography Madina Mammadova.
It was noted that the book marathon will be held regularly, the great writer’s works will be looked through. Bacause, the writer’s life is a true model for young people.