Mayın 31-də Elmi Şuranın növbəti iclası keçirildi. Şuraya sədrlik edən universitetin  rektoru professor Elxan Hüseynov  gündəliyə keçməzdən öncə Filologiya fakültəsinin Xarici dillər kafedrasının müəllimi Sona  Məmmədovanı,  Kimya  və biologiya fakültəsinin dekan müavini Müşkünaz Nəzərovanı  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dosent diplomu aldıqlarına görə  təbrik etdi, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı.
Sədr, rektor Elxan Hüseynov gündəlikdə duran məsələləri Şura üzvlərinin diqqətinə çatdırdı.
Kollokviumların yerinə yetirilməsinin nəticələri və yaz imtahan sessiyasına hazırlığın vəziyyəti barədə Tədris Metodiki Mərkəzinin direktoru dosent İsabal Qurbanov, Qiyabi təhsil üzrə yaz imtahan sessiyasının nəticələri haqqında Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev görülən işlər, nəzərdə tutulan tədbirlər planı haqqında məlumat verdilər. Neft kimyası və kimya texnologiyası, Proseslərin avtomatlaşdırılması və Yarımkeçiricilər fizikası kafedralarında görülən tədris-metodiki və elmi işlərin hesabatı barədə Neft Kimyası və kimya texnologiyası kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev, Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının müdiri professor Fazil Ələkbərli, Yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müdiri professor Məmmədəli Zərbəliyev, Tədris Metodiki Mərkəzinin direktoru İsabal Qurbanov kafedraların mövcud vəziyyəti barədə hesabat verdilər.
Şurada TEMPUS UNİVİA layihəsi üzrə koordinatoru Xarici dillər kafedrasının müdiri, professor Nigar İsgəndərova 4-14 aprel tarixində İspaniya Krallığının Qalisia bölgəsində yerləşən Santyaqo de Kompostela Universitetinə ezam olunduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, ezamiyyətin məqsədi Avropa, Amerika və Asiya universitetləri arasında tanınmış, elm və təhsil sahələrində yüksək nailiyyətlər əldə etmiş və beynəlxalq layihələrin fəal iştirakçısı olan Santyaqo de Kompostela Universitetinin təcrübəsi ilə tanış olmaq və əlaqələrin genişləndirilməsi üçün zəmin yaratmaq idi. Sonra Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dosenti  Samir Orucov  da öz səfər təəssüratını şura üzvləri ilə bölüşərək bildirdi ki, rəhbərlik etdiyi “Sabahın alimləri” V Respublika Müsabiqəsinin qalibləri ilə birgə ABŞ-ın Arizona ştatının Finiks şəhərində InteI ISEF–Intel Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində iştirak etmişlər. Sərgidə 77 ölkədən 1760 iştirakçı qatılmışdı. Azərbaycanlı məktəblilər bu sərgidə tarixi uğura imza atdılar. Belə ki, münsiflərin seçimi ilə fizika, materialşünaslıq kateqoriyası üzrə Nərmin Aydarova və Arzu Məmmədova Grand Award mükafatına, digər təmsilçilərimiz Nigar və Mədət Sərdarlılar isə Qətərin Elm və İşlətmələr Fondunun xüsusi  mükafatına layiq görüldülər.
Sonra Neft kimyası və kimya texnologiyası kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev, Kimya-biologiya fakültəsinin dekanı dosent  Mahal Muradovla mayın 24-27 tarixində Ufa şəhərində keçirilən “Neft-mədən kimyasının praktiki aspektləri”nə həsr olunmuş VI Beynəlxalq elmi-praktiki konfransda iştirakları barədə məlumat verdi.

The next assembly of Scientific Council was held on May 31. At first before passing to diary the chairman of council, rector of university, professor E.B.Huseynov congratulated the teacher of Foreign languages department MammadovaSona and deputy of Chemistry and biology faculty’s dean NazarovaMushkinazon occasion of getting assistant professor diplom by Supreme Attestation Commission under the President of Azerbaijan Republic and wished them success in their future activity.Chairman, rector E.B.Hüseynov brought problems which got up daily to attention of the council members. Director of Methodical center of teaching IsabalGurbanov gave information about the results of colloquium and preparations of spring exams session, the vice rector on corresponding, distant and extra education department associate professor G.Atayevgave information about the spring exams session’s results of corresponding education and the plans of future measures. Prof. A.Agayev, head of the department of Oil Chemistry and chemical technology, prof. F.Alakberli, head of the Automatize of the processes department, prof. M.Zarbaliyev, head of Half Conductor Physics department and I.Gurbanov, director of Methodical center of teaching gave information about existing conditions of departments.
Prof. N.V.Isgandarov, director of foreign languages department and coordinator on TEMPUS UNIVIA noted that she had been to Santyago de Compostela Universty in Galisia in Ispain Kingdom on April 4-14. The main goal of official journeyis to get acquainted with the experience of international projects of Santyago de Compostela Universty, their sucesses in education and make connections.
Then, assosiate professor of Physics and electro energetics facuilty S.Orujov shared impressions on visit to Finiks of Aizona state in USA in InteI ISEF–Intel İnternational Scientific and Engineering Exhibition with “Scientists of Future” the cconquerors of the V Republic Competition.
Azerbaijanian pupils signed historical sucsess in this exhibition. Narmin Ajdarov and Arzu Mammedova were awarded Grand Award on the category of Physics and material sources. Another participants Nigar Sardarli and Madat Sardarli were awarded special award of Scientific affairs of Gatar.
Then, prof. A.Agayev, head of the department of Oil Chemistry and chemical technology, ass.prof M.Muradov, the dean of Chemical-Biology reported about their participation in VI International scientific practices conference devoted to “Practical aspects of oil-mine chemistry” in Ufa on May 24-27.
The deans of faculties reported on pereparations of spring exam session. Scientific Council was over with discussion of current issues.