UfА Dövlət Neft -Texniki Universiteti ilə əməkdaşlıq məsələlləri müzakirə olundu.
Ölkəmiz müstəqillik qazandıqdan sonra  alimlərimizin əldə etdiyi nailiyyətlər beynəlxalq konfrans və simpoziumlar dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılır. Neft kimyası və kimya texnologiyası kafedrasının müdiri professor Əkbər  Ağayev və Kimya –biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov 24-27 may tarixlərində Ufa şəhərində keçirilən “Neft-mədən kimyasının praktiki aspektləri”nə həsr olunmuş VI Beynəlxalq elmi –praktiki konfransda iştirak etdilər.
Başqırdıstan Respublikasının Elmlər Akademiyasının 25 illik yubileyinə həsr olunmuş konfrans Başqırdıstan Respublikasının Elmlər Akademiyasının, (BREA) Baş Nİİ Neftin, Başkortostan Dövlət Universitetinin, Ufa Dövlət Aviasiya Texniki Universitetinin, UfА Dövlət Neft- Texniki Universitetinin, Nəql və Enerji resurslarının Problemləri İnstitutunun, Rusiya Elmlər Akademiyasının (PEA) H.D.Zelinskiy adına Üzvi Kimya İnstitutunun, PEA-nın Kazan Elmi Mərkəzinin A.E.Arbuzov adına Üzvi və Fiziki Kimya İnstitutunun, Başkortostan Respublikasının elmə dəstək və inkişaf fondunun, Rusiya və Azərbaycan Ali təhsil müəssisələri Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirildi və Başqırtıstan Respublikasının Elmlər Akademiyasının 25 illik yubileyinə həsr olunmuşdu.
Plenar iclasa sədrliyi Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Alfiz Qayazov və Ufa Neft Texniki Universitetinin rektoru professor R.N. Baxtizin sədrlik etdilər. Konfransda professor Əkbər Ağayev çıxış edərək, Sumqayıt Dövlət Universiteti barədə qısa məlumat verdi, kafedrada aparılan elmi - tədqiqatlar, onların nəticələri və konfransın proqramına daxil edilmiş tezislər barədə məruzə ilə çıxış etdilər. Konfrans müddətində  BREA-nın prezidenti akademik Alfiz Qayazov, vitse prezidenti Rayxana Kulakova ilə görüşən alimlərimiz BREA-nın Kimya İnstitutları ilə universitet arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasını müzakirə etdilər.
Ezamiyyət zamanı alimlərimizin Assosasiyanın həmsədri, rektor professor R.N.Baxtizin, tədris işləri üzrə prorektor professor İlduz İbrahimov Tədris-metodiki işlər üzrə prorektor dosent Oleq Baulinlə görüşləri  oldu. Tanınmış kimyaçı alimlər- akademik Ural İmaşov, müxbir üzv Zlotski, professor E.Kontor ilə keçirilən görüşlərdə maraqlı müzakirələr aparılmış əməkdaşlıqla bağlı təklif planı hazırlanaraq təhlil edilmiş,  SDU və  Ufa Neft  Texniki Universitetinin uyğun fakültələri arasında əlaqələrin yaradılması, birgə fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı məsələlər nəzərdən keçirilmişdir .
Konfransda professor Əkbər Ağayev qeyd etmişdir  ki, Azərbaycan tərəfdən universitetimiz Azərbaycan - Rusiya Universitetləri Assosiasiyasının həmsədridir. Bu baxımından Assosiasiyanın 1-ci elmi konfransının SDU –da keçirilməsi təklifni irəli sürmüşdür. Universitet rektorunun fəxri professor seçilməsi, universitet rektorlarının və tanınmış alimlərin SDU və UNTU-da nəşr olunan elmi jurnalların redaksiya heyətinə daxil edilməsi və elmi məqalələrin qarşılıqlı şəkildə ekvivalent sayda (ödənişsiz) bu jurnallarda nəşr olunması, birgə magistr hazırlığı, magistr elmi-tədqiqat təcrübələrinin SDU-da və UNTU-də qarşılıqlı şəkildə keçirilməsi,  Doktorantura sahəsində birgə əməkdaşlıq təklifləri müzakirə olunmuşdur.
Rektor professor R.N.Baxtizin şəxsi dəvəti ilə Neft kimyası və kimya texnologiyası kafedrasının müdiri professor Əkbər  Ağayev və Kimya –biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov UNTU-də tələbələrarası mini futbol üzrə “dünya çempionatı”nın açılışında iştirak etmişlər. Rektor R.N.Baxtizin gələcəkdə  bu yarışda Azərbaycan komandasının iştirakını arzulamışdır. Universitetimizin beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsi istiqamətində mühüm addım və nailiyyət hesab olunan səfərlərdən alimlərimiz xoş təəssuratlarla dönmüşlər. Əldə olunan nəticələr barədə Elmi Şuranın iclasında hesabat məruzəsi ilə çıxış edən professor Əkbər Ağayev qarşıda duran vəzifələr barədə şura üzvülərinə məlumat vermişdir.

Home | News | Our scientists participated in the VI International Scientific- Practical Conference.
The achievements of our scientists are brought to the attention of the world community through the international conferences and symposiums after our republic gained independence. The scientists’ thoughts and opinions are taken into consideration. The head of the department of Chemistry and Chemical Technology prof. AkberAgayev and the dean of the faculty of Chemistry-Biology associate professor MahalMuradov participated in the VI International Scientific-Practical Conference held in Ufa dedicated to “Practical aspects of oil-mining chemistry” on May 24-27.
The conference was co-organized by Academy of Sciences of the Republic of Bashkortostan, Bashkortostan State University, Ufa State Oil-Technical University, Institute of Transport and Energy Resources Problems, Academy of Science of Russia, Institute of Organic Chemistry named after H.D.Zelinskiy, Institute of Organic and Physical Chemistry named after A.E.Arbuzov of Kazan Scientific Center of Russian Academy of Sciences, Science Support and Development Fund of the Republic of Bashkortostan, the Association of Higher Education Institutions of Russia and Azerbaijan.
It was dedicated to the 25th anniversary of Academy of Sciences of the Republic of Bashkortostan.
The plenary session was chaired by the president ofAcademy of Sciences academician AlfizQayazov and rector of Ufa Oil-Technical University professor R.N.Bakhtizin. Professor AkberAgayev speaking at the conference informed about Sumgayit State University, about scientific researches of the department and theses included in the conference programme.
During the conference our scientists met the president of Academy of Sciences of the Bashkortostan Republic academician AlfizQayazov, vise-president RaykhanaKulakova and discussed cooperation between Chemical Institutes and the University.
On their scientific mission they also met co-chair of the Association rector prof. R.N.Bakhtizin, vice-president for academic affairs associate professor IlduzIbrahimov, vise-president for academic methodical affairs associate professor OleqBaulin.  In the meetings with well-known chemists – academician Ural Imashov, associate member Zlotskiy, professor E. Kontor the cooperation between appropriate faculties of SSU and Ufa Oil Technical University and issues relating to the identification of areas of activity have been reviewed.
Professor AkberAgayev spoke at the meeting making proposals to held the I conference of Association in SSU, to choose an honorary professor of the university rector, mutual publishing of scientific articles (free), joint master trainings. Cooperation in the field of doctorate was discussed.
With the personal invitation of rector prof. R.N.Bakhtizin our scientists took part in the opening ceremony of the “World Cup” mini soccer.
Professor AkberAgayev made a report about the results obtained during the  mission in the Scientific Consul of the University.