Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzində “15-İyun-Milli Qurtuluş Günü” nə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları universitetin foyesində Ulu Öndərin büstü önünə tər güllər düzüb, dahi şəxsiyyətə hörmət və ehtiramlarını bildirdilər. Sonra Ulu öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini, zəngin idarəçilik təcrübəsini, uzaqgörən daxili və xarici siyasətini, elm, təhsil, mədəniyyət sahəsindəki xidmətlərini əks etdirən sərgiyə baxış keçirildi.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açdı, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildi.
Rektor 15 iyun Milli Qurtuluş Gününün əhəmiyyətindən danışdı. Bildirdi ki, hər bir xalqın milli oyanış, yaddaşa qayıdış, əbədi istiqlaliyyət tarixində unudulmaz anları olur. Ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olan 1993-cü il 15 iyun Azərbaycan xalqının mücadilə tarixinə böyük Qayıdış və Qurtuluş nidası ilə həkk olundu.
1991-ci ilin oktyabrında Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra ölkədə daxili vəziyəti gərginləşdi, hakimiyyət böhranı yarandı. İctimai həyatın bütün sahələrində xaos, hərc-mərclik baş alıb gedirdi. Ölkədə hakimiyyət boşluğu yaranmış, rəhbərliyə yiyələnmək üçün ayrı-ayrı şəxslər və qruplar arasında mübarizə daha da kəskinləşmişdi. 1993-cü ilin yayında Azərbaycan vətəndaş müharibəsi təhlükəsi ilə üz-üzə dayandı. Heydər Əliyev xalqın və respublikanın hakim dairələrinin təkidli dəvətini qəbul etdi, iyunun 9-da Bakıya gəldi. Qısa zaman kəsiyində Azərbaycanda vətəndaş müharibəsinin qarşısını ala bildi. 1993-cü il iyunun 15-də Ulu Öndər Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri seçildi. Beləliklə, 15 iyun tariximizə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil oldu. Bu günü Milli Məclis xalqın tələbi ilə 1997-ci ilin iyununda bayram elan etdi.
Rektor onu da qeyd etdi ki, Heydər Əliyevin 1993-cü ildə Azərbaycan rəhbərliyinə qayıdışı ilə ölkənin ictimai-siyasi, sosial, iqtisadi, elmi-mədəni həyatında dönüş yaratdı, elmi əsaslara, beynəlxalq norma və prinsiplərə uyğun müstəqil dövlət quruculuğu prosesi başlandı. Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi təxirəsalınmaz tədbirlərin nəticəsi kimi, bir tərəfdən, Milli ordunun formalaşdırılması, Azərbaycanın milli mənafelərini qorumağa qadir nizamlı silahlı qüvvələrin yaradılması, torpaqlarımızın müdafiə olunması ilə bağlı mühüm addımlar atılmış, digər tərəfdən bütün siyasi və diplomatik vasitələr işə salınmış, bunun da nəticəsində 1994-cü ilin mayında ölkəmiz üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən atəşkəsə nail olunmuşdur. Bir sözlə, Heydər Əliyevin siyasi, iqtisadi, ictimai və mədəni həyatın bütün sahələrində yeritdiyi ideyalar artıq Azərbaycanın gerçəkliyinə çevrilmişdir. Onun fəaliyyəti və şəxsiyyəti Azərbaycan tarixinin ayrılmaz bir hissəsini təşkil etmişdir. Hər bir azərbaycanlının taleyində Heydər Əliyev dühasının bir zərrəsi vardır. Heydər Əliyev bizim dahi müasirimizdir. Bu faktın özü hər bir azərbaycanlı üçün qürur mənbəyidir. Bu gün iftixar hissi ilə qeyd edə bilərik ki, Ulu Öndərin siyasi irsi onun layiqli varisi, Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir, müstəqil Azərbaycan dövləti sürətlə inkişaf edir.
Fəsəfə və hüquq kafedrasının müdiri professor Həsən Sadıqov “Azərbaycanı ağır sınaqlardan çıxaran Heydər Əliyev dühası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək, ötən əsrin 90-cı illərinin ictimai-siyasi hadisələrindən, 1993-cü ilin iyununda respublikamızda yaranmış ağır ictimai-siyasi vəziyyətdən, belə bir dövrdə xalqın təkidli tələbi ilə ikinci dəfə siyasi hakimiyyətə qayıdan ümummilli lider Heydər Əliyevin xilaskarlıq missiyasından danışdı. Bildirdi ki,
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü il iyunun 15-də Azərbaycanda ali hakimiyyətə qayıdışı dövlətçilik tariximizin şanlı səhifəsini təşkil etdi. Bu şanlı tarix səhifəsini yaradan isə yenə də Azərbaycanın inkişafında, müstəqilliyində, gələcəyində müstəsna rol oynayan, daim xalqına arxalanan və xalqa arxa olan bir insan – Heydər Əliyev oldu. Vətənini, xalqını sevən həmin çətin, ağrılı günlərin dəhşətlərini yaşayan, hadisələri gözləri ilə görən insanlar üçün 15 iyun əsl qurtuluş tarixidir.
Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri dosent Əmirxan İsayev “Milli Qurtuluş günü Azərbaycan intibahının başlanğıcıdır”, Tarix və coğrafiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Sadiq Səlimov “Müasir Azərbaycan Gəncliyi Heydər Əliyev irsinin etibarlı daşıyıcısıdır” mövzularında çıxış etdilər. Natiqlər qeyd etdilər ki, Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrdə milli-mənəvi dəyərlərimiz bərpa edilmiş, onun qətiyyəti, apardığı uğurlu daxili və xarici siyasəti sayəsində ölkəmiz məhv olmaq təhlükəsindən xilas edilmiş, sivil demokratik inkişaf yolu ilə inamla irəliləyərək böyük nailiyyətlər qazanmışdır. Məhz Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətinin nəticəsidir ki, indi Azərbaycanın iqtisadi qüdrəti durmadan artır, ölkəmizdə ictimai-siyasi sabitlik, eyni zamanda, beynəlxalq aləmdəki mövqeləri möhkəmlənir, xalqımızın sosial vəziyyəti günbəgün yaxşılaşır.
Qaçqınların və Köçkünlərin İşi üzrə Dövlət Komitəsinin Sumqayıt şəhər şöbəsinin müdiri Sevindik Hüseynov, şair-publisist Əvəz Mahmud Lələdağ çıxışlarında Azərbaycan xalqının ən əlamətdar bayramlarından olan Milli Qurtuluş Günü Ulu öndər Heydər Əliyevin ölkəmizin dərin ictimai-siyasi və iqtisadi böhrandan çıxarılmasında, müstəqilliyimizin qorunub möhkəmləndirilməsində, dövlətimizin bütün sahələrdə uğurlar qazanmasında, beynəlxalq aləmə sürətli tanıdılmasında və inteqrasiyasında müstəsna xidmətlərindən bəhs etdilər

The event devoted to “June 15- National Salvation Day” was held at Heydar Aliyev Center of Sumgait State University.
Firstly, the participants laid fresh flowers at the bust of the great leader in the foyer of the university and paid a profound respect to the great personality. Then the exhibition was held reflecting the national leader - Heydar Aliyev`s life and activity, rich management experience, far-sighted internal and foreign policy, services in the field of science, education and culture. The event was opened by rector of the university, professor Elkhan Huseynov, Azerbaijan`s national anthem was played. Rector spoke about the importance of June 15, National salvation Day. He said that every nation has unforgettable moments in his history of national awakening, return to memory and eternal independence. June 15, 1993, being connected with the name of national leader Heydar Aliyev, was engraved in the struggle history of Azerbaijani people with Return and Salvation exclamation.
After Azerbaijan gained its independence in October, 1991, internal situation of the country was aggravated, the government was in crisis. Chaos, rampant occured in all spheres of public life. There was power void, dramatic fight began between individuals and groups for power in the country. In the summer of 1993 Azerbaijan stood face to face with the threat of civil war. Heydar Aliyev accepted insistent invitation of Azerbaijani people and authorities, arrived in Baku on June 9. In a short period of time he managed to avoid the civil war. On June 15, 1993 the great leader was elected chairman of the Supreme Council of Azerbaijan Republic. Thus, June 15 was included to our history as National Salvation Day. At the request of the public, National Assembly declared this day as a holiday in June, 1997.
Rector also noted that with his return in 1993, Heydar Aliyev founded crucial points in the country`s social, economic, scientific - cultural life. In accordance with scientific fundamentals, international norms and principles, began the process of building independent state. As a result of urgent measures taken by Heydar Aliyev, on the one hand, important steps have been taken related to formation of the National Army, creation of regular armed forces capable to protect national interests of Azerbaijan, on the other hand, all political and diplomatic means were launched and consequently in May, 1994 ceasefire of vital importance for our country was obtained. In a word, Heydar Aliyev`s ideas pursued in all spheres of political, economic, social and cultural life, became reality of Azerbaijan. His activity and identity has been an integral part of our history. Heydar Aliyev is our genius contemporary. Today we can say with pride that the political legacy of the great leader is successfully continued by his worthy successor , President Ilham Aliyev, independent Azerbaijan state is developing rapidly. Professor Hasan Sadigov, head of the Department of Philosophy and Law made a report on “Genius of Heydar Aliyev, getting off Azerbaijan through an ordeal” and spoke about socio-political events of the 90s of the last century, difficult socio-political situation in the country in June, 1993, return of national leader Heydar Aliyev to power for the second time at the request of people and about his salvation mission. He noted that national leader Heydar Aliyev`s return to power on June 15, 1993 is considered to be a glorious page in the state history. Creator of this glorious page is Heydar Aliyev, who played a crucial role in the development, independence and future of Azerbaijan, constantly relying on the people.
Associated professor Amirkhan Isayev, head of the Department of Azerbaijan History, made a report on “National Salvation Day is the beginning of the Azerbaijan renaissance ”, second - year student of the Faculty of Sadig Salimov spoke on topic “Modern Azerbaijani Youth is reliable carrier of Heydar Aliyev`s heritage”. The speakers noted that during Heydar Aliyev`s leadership our national and moral values were restored, thanks to his successful internal and foreign policy our country has been saved from the threat of extinction, has made great strides in moving along the democratic development way.
Sevindik Huseynov, chairman of Sumgait city branch of the State Committee for Refugees and Immigrants, poet and publicist Avaz Mahmud Laladag talked about Heydar Aliyev`s role in strengthening and preservation of our independence, in achievement success in all areas of the country, integration to international community.