İyunun 16-da universitetimizdə ERASMUS+ LPEB layihəsi üzrə növbəti seminar keçirildi. Avropa və Beynəlxalq İnkişaf şöbəsinin müdir müavini Sebastyan Leoncel və CNAM institutunun Beynəlxalq Əlaqələr şöbəsinin müdiri Olivye Faron əvvəlcə Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayevlə görüşərək layihə haqqında  fikir mübadiləsi apardılar.
Sonra qonaqlar Fizika və elektroenergetika fakültəsində müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyalarla tanış oldular.
Avropa və Beynəlxalq İnkişaf şöbəsinin müdir müavini Sebastyan Leoncel və CNAM institutunun Beynəlxalq Əlaqələr şöbəsinin müdiri Olivye Faronun iştirakı ilə keçirilən seminarda  tərəfdaş universitetlərdə  binaların enerji və ekoloji səmərəlilik üzrə yeni ixtisasların açılması  və layihə çərçivəsində görüləcək işlərin müzakirəsi aparıldı.Qeyd edək ki, müddəti 36 ay olan  Avropa Birliyinin ERASMUS+LPEB layihəsində (Rusiya Federasiyası, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekologiya səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formatında peşə bakalavr) Azərbaycan, Rusiya və Çin iştirak edir. Layihə Rusiya, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə və distant təhsil formatında aparılır. Avropanın 9 universitetində həyata keçirilən layihədə Azərbaycandan üç universitet: Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti iştirak edir. Layihə ilə bağlı binaların inşası Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinə, istilik təchizatı Azərbaycan Texniki Universitetinə, enerji təchizatı isə  Sumqayıt Dövlət Universitetinə həvalə olunması təklifi irəli sürüldü.
Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri dosent Turqay Hüseynov, şöbənin əməkdaşı Samirə Məmmədova və Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dosentləri Aşura Həşimova, Gülağa Əsgərov, Şikar Məmmədov, texnika üzrə fəlsəfə doktorları Sevil Abdullayeva, Nadir Hacıbalayev,  Azərbaycan Texniki Universitetinin Beynəlxalq Əlaqələr Şöbəsinin inspektoru Namiq Hüseynovun iştirakı ilə baş tutan görüş qarşılıqlı müzakirə şəklində davam etdirildi.
Qeyd edək ki, görüşün məqsədi layihə heyəti ilə müsahibə aparmaq, CV-ləri ilə yaxından tanış olmaq, oktyabrda Fransada keçiriləcək iki həftəlik təlimə seçim etmək idi.

On 16 June, the seminar was held at Sumgayit State University in the frame of ERASMUS + LPEB project. Deputy Headof European and Development Department at CNAM Institute Sebaitien Leoncel and Head of International Relations Office of CINAM Institute Oliver Faron met with vise-rector on Distant, Extra and Correspondent Associated prof. Gafar Atayev and discussed about the project. Then representatives of CINAM Institute visited Physics and Electro energetics Faculty and scientific research labsof our university.
Work plan of the project and new specialty - Professional Bachelor in open and distance learning for the energy and environmental performance of buildings that will be open at our university at the end of the project were discussed in the seminar.
Duration of the project is 36 month. Russia, China and Azerbaijan are partners within this project. Project is based onenergy and environmental performance of buildings in the distant learning in these three countries. Partner universities from Azerbaijan are Azerbaijan Technical University, Azerbaijan Architecture and Construction University and Sumgayit State University. Project is focused on Professional Bachelor in open and distance learning for the energy and environmental performance of buildings in the Russian Federation, China and Azerbaijan.
Vice-rector on Correspondence, Distant and Extra Education, Associated prof. Gafar Atayev, Dean of Physics and Electro-mechanics Faculty Associated prof. Tamella Ahmedova, Head of International Cooperation Department, Associated prof. Huseynov Turgay, Associated prof. Ramiz Huseynov, Doctor of philosophy in technical science Sevil Abdullayeva, Associated prof. Ashura Hashimova, Doctor of philosophy in technical science Nadir Hajibalayev, Associated prof. Gulaga Alasgarov and Samira Mammadova participated at the seminar.
We should mention that, the main aim of the meeting was to hold an interview with project staff and review CV sof the professors for going 2 weeks internship that will be in October in France.