Cəmiyyətin inkişafı, ölkənin tərəqqisi insan kapitalı ilə bilavasitə bağlıdır. İntellektual səviyyəsi ilə seçilən gənclərə göstərilən diqqət və qayğı nəticəsində Azərbaycanımız kompleks şəklində inkişaf edir, tələbə və məzunlarımıza karyera qurmaq, uğurlar əldə etmək üçün dövlət dəstəyi alır.
SDU-nun Karyera Mərkəzi rektor professor Elxan Hüseynovun  02.10.2015-ci il tarixli əmri ilə yaradılmışdır. Məqsəd universitetimizdə bakalavr və magistrantlara ixtisasyönümlü təlimlərin təşkil edilməsi, istehsalat və pedaqoji təcrübələrin təşkilində iştirak etmək, əmək və məzun yarmarkaları təşkil etməklə onları iş dünyasına hazırlamaqdan ibarətdir. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Məşğulluq Xidmətinin Sumqayıt şöbəsi ilə 2015-ci ilin noyabr və  2016-cı ilin mayında təşkil edilən əmək yarmarkalarında Karyera Mərkəzi də yaxından iştirak etmişdir. Yarmarkada iştirak edən şirkətlər və müəssisələrlə aparılan səmərəli danışıqlar nəticəsində gələcəkdə SDU-da təşkil ediləcək Məzun yarmarkasında onların iştirakının təmin olunmasına razılıq əldə edilərək, həmçinin əmək yarmarkasında mərkəzin keçirdiyi sosioloji sorğu əsasında iş axtaranların istəkləri öyrənilib, təhlil edildi.
Əldə olunan nailiyyətlər, təşkil olunana tədbirlər sübut edir ki, Karyera Mərkəzi, tələbə və məzunlarımızın həyatında müstəsna əhəmiyyətə malikdir. 02 dekabr 2015-ci ildə “Karyerada ilk addım” adlı təlim IV kurs tələbələrinə və məzunlarına kömək məqsədi ilə təşkil olunmuşdur. Beləki, onlar  iş həyatına qədəm qoyarkən üzləşdikləri problemlər CV-lərin doldurulması və müsahibə mərhələsində məlumatsızlıqla bağlıdır. “Karyerada ilk addım, iş görüşməsi necə olmalı” mövzusunda seminar təlim məzunlara xeyli informasiya verdi. Ötən il dekabrın 5-də Karyera Mərkəzi olaraq SDU-da I kurs tələbələrinin ali məktəb həyatına adaptasiyası, onlarda təhsil almağa stimul və motivasiyanın yaradılması mövzusunda təlimi təlimçi psixoloq İradə Hüseynova apararaq tələbəni təlimatlandırdı. Dekabrın 18-də  SDU-nun böyük akt zalında NLP MMC-nin təsisçi və direktoru Babək Bayramovun “Universitetdən zənginliyə yol xəritəsi” adlı seminarı tələbərə pozitiv yanaşmağı, duyğu və hisslərini müsbət istiqamətlərə yönəltməyi, öz potensial və güclərinə inanmalarını, nələrə qadir olduqlarını bir daha düşünmələrini, vaxtlarını daha səmərəli istifadə etmələrinə kömək etdi. Bu il martın 5-də “Texnika Kapital Menecment” MMC-nin direktoru, iqtisadçı Cəfər İbrahimlinin “Qiymətli kağızlar bazarı, mövcud durum, gələcək perspektivlər” adlı seminar-təlimi qiymətli kağızlar bazarı üzrə qəbul edilən qanunvericilik aktlarından, qiymətli kağızların növlərindən bəhs etdi. Martın 10-da Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Komissiyanın nümayəndələri “İnsan resurslarının idarəedilməsi və dövlət qulluğuna kadrların seçilməsi şöbəsi”nin müdiri Afaq Hüseyn və “İnsan resurslarının idarəedilməsi sektoru”nun baş məsləhətçisi Kamil Baxşəliyevin “Dövlət qulluğunun mahiyyəti və üstünlükləri, dövlət qulluğuna qəbulun müsabiqə və şəffaflıq əsasında keçirilməsinin şərtləri” mövzusunda təlim-seminarı nəticəsində SDU-nun məzunu olan 55 tələbə dövlət qulluğu imtahanlarından uğurla keçərək hazırda müxtəlif dövlət strukturlarında işlə təmin olundu. Martın 15-də Biznes konsultant Fəxri Ağayevin  “Müvəffəqiyyət. Şərtlər vacibdirmi?” mövzusunda təlim seminarı karyera planlaşdırılması, motivasiya yönümlü fikirlər, biznesin inkişafı, satışların inkişaf etdirilməsi, strateji idarəetmə, krizis dövrünün idarə edilməsi, idarəetmə sisteminin qurulması, biznesin effektiv təşkil edilməsi istiqamətində tələbələrə dəyərli məsləhətlər verdi.
Sumqayıt Dövlət Universitetində istehsalat təcrübəsinin təşkili və keçirilməsi ilə əlaqədar yeni əlaqələrin qurulması məqsədilə bir sıra dövlət və özəl şirkətlərə məktublar göndərən Karyera Mərkəzi bu istiqamətdə də uğurlar qazanıb. Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiə Nazirliyi, Azərsun Holdinq,  Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Paşa Holdinq, Gilan Tekstil Park MMC, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Vergilər Nazirliyi ilə əlaqələr qurulub. Mərkəz aprelin 24-də “Azərbaycan Respublikasının bank sistemi” mövzusunda təlim-seminarı təşkil etdi. Təlimin müəllifi “Əmrahbank” ASC-nin İnqilab filialının direktoru, “RSH Consultinq Company” şirkətinin təsisçisi Ramin Bayramov idi. O, öz təqdimatında bankın yaranma tarixi, Azərbaycan bank sisteminin yaranması və fəaliyyət istiqamətləri haqqında geniş çıxış etdi.
SDU-nun Karyera Mərkəzi ilə Next Tuition Centre birlikdə 2-4 may tarixlərində “Ümummilli lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsinə həsr olunmuş intellektual oyun” keçirdilər. Nəticələrə əsasən 1-ci yer Tarix və coğrafiya fakültəsindən Genius, 2-ci yer İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsindən Avengers, 3-cü yeri Mühəndislik fakültəsindən Access komandaları tutdu. Qaliblərə tərəfdaş şirkətlərdən hədiyyələr təqdim olundu.
Mərkəz mayın 5-də Azərbaycan Kağız və karton İstehsalı Kombinatına tələbələrin gəzintisini təşkil etdi. Müəssisədə loqistika müdiri, Kamal Süer qarşıladı. Kombinatın sosial layihə çərçivəsində yaradıldığını qeyd edərək məqsədlərinin ekoloji cəhətdən təmiz şəhər və ətraf mühitin yaradılması olduğunu bildirdi.
İyunun 25-də  Bakcell Arenada İB CLUB və Neftçi PFK-nın təşkilatçılığı, BRAND UP, YAP Gənclər Birliyi və Asan Könüllülərin dəstəyi ilə Gənclər Festivalında ölkənin tanınmış və gənclərin sevimlisi olan şəxslərin çıxışları, gənclər dalğası baş tutdu.
SDU-da təşkil edilən bütün kütləvi, ictimai və mədəni tədbirlərdə fəal iştirak edən Karyera Mərkəzi bütün fəaliyyətini tələbə və məzunlarımızın peşəkar kadr kimi yetişməsinə, onların potensialının təbliğinin üzərində qurur.

Home | News | Career Center provides support for the promotion of intellectual capacity
The development and progress of the country is directly related to human capital. Azerbaijan is complexely developed in all spheres there is very close interrelation between the development and the care and attention to the youth
The Career Center of SSU Elkhan Huseynov was established by Elkhan Huseynov’s order dated 02.10.2015. The goal is the organization of trainings for undergraduates and masters corresponding their speciality ,to  take part in organization of production and pedagogical practices ,  to prepare them to labor and business world  by organizing fairs. The Career Center took an active part in the job fairs organized by Sumgayit branch of the State Employment Service under the Ministry of Labour and Social Protection of Population   on November 2015 and May of 2016. As a result of the negotiations Companies and institutions will participate in the future fairs which  will be held at the University , as well as on the basis of a sociological survey conducted by the Centre job fair  the aspirations of job seekers studied and analyzed.
All achievements prove that the activities organized Career Center, is of crucial importance in the lives of students and graduates. December 02, 2015, "the first step in a career" training was organized with the aim of helping the fourth-year students and graduates. Thus, the problems they faced while embarking on his career are CV  filling and ignorance in the interview. The seminar- training on the theme "The first step in a career, how should be a job interview “ gave a lot of information to the graduates. Last year Career Center on December 5 gave information the students with the help of the trainer  psychologist Irada Huseynova  about the life of a high school adaptation of first-year students at the University, to give them stimul and motivate them to the education process. On December 18, in the assembly hall of SSU, NLP founder and director Babak Bayramov  had a seminar named as a "road map of the road from university  to wealth", which gave  the students positive ideas to direct their thoughts and feelings in a positive direction, to believe in their potential and strength, once again, to think about what you are capable of , helped them how make more efficiently use of their time. this year ,on March 5, "Technique Capital Management" company's director, economist J. Ibrahimli "Securities market, current situation and future prospects", a seminar-training dealed with the legislative acts on securities market, the types of securities . On March 10, representatives of the Civil Service Commission under the President of Azerbaijan Republic , the chief of "Human resource management and civil service recruitment department,"  Afaq Huseyn and the chief adviser of "Human resources management sector,"  Kamil Bakshaliyev had a seminar named as "the nature and advantages of the civil service, civil service on the basis of acceptance of the conditions of competition and transparency ". As a result of the training-seminar  55 students  of SSU successfully passed the civil service exam and have been employed in various government agencies. Business consultant Fakhri Agayev on March 15, "Training seminar "Success. Are the  Conditions necessary? " gave the students many ideas on career planning, motivation-oriented ideas, business development, sales development, strategic management, management of the crisis period, management system.
Career Center sent letters to a number of public and private companies in connection with the organization of industry practices at SSU and to establish new relations . It has  achieved  success in this direction too. There were established contacts with The Ministry of Labor and Social Protection of the Republic of Azerbaijan, Azersun Holding,  State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan State, Pasha holding, Gilan Textile Park Ltd., the State Statistics Committee, the Ministry of Taxes of Azerbaijan Republic. The Center on April 24, held training seminar on the theme of  "the banking system" . The author of the training was branch director of "Amrahbank" OJSC,   the founder of the "RSH Consulting Company"  Ramin Bayramov. In his presentation he spoke widely about the history of the bank,  the establishment of the banking system and activities.
Next Tuition Centre  together with SSU Career Center on May 2-4, held the intellectual game" "dedicated to the memory of national leader Heydar Aliyev. According to the results the Department of History and Geography Genius from the Faculty of History and Geography took 1st place, 2nd place Avengers from the faculty of Economics and Management, from  the Faculty of Engineering, Access team took 3rd place. The winners were presented with gifts from partner companies.
Production of paper and cardboard Center complex on May 5, organized walks for the students.Enterprise logistics director, John Suer welcomed them. Noted about the establishment of the enterprise, social project objectives.
SSU in the whole mass, taking an active part in social and cultural events, all activities of the Career Center.