Sentyabrın 28-də İsrailli və amerikalı biokimyaçı və biofizik professoru, Nobel mükafatı laureatı Arye Varşel və xanımı Tami Varşel Sumqayıt Dövlət Universitetində qonaq oldular. Öncə universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov qonaqları salamladı, universitetimizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi və ali məktəbin yaranma tarixi, onun fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verdi. Dəyirmi masa ətrafında keçən görüşdə universitetimizin beynəlxalq layihələrdə qazanılan uğurlardan həmçinin, xarici universitetlərlə qarşılıqlı əməkdaşlıqdan bəhs etdi. Bildirdi ki, 2015-ci ildən Azərbaycan tərəfdən Azərbaycan - Rusiya Universitetləri Assosiasiyasının həmsədridir, elmi əlaqələrimiz günü-gündən genişlənir, hazırda bir çox ali məktəblərdə müəllim-tələbə mobilliyi istiqamətində mühüm uğurlu addımlar atılır. Rektor Elxan Hüseynov Sumqayıt Dövlət Universitetinin 3 ixtisası Avropa akkreditasiya agentliyinin (ASİİN) sertifikatına layiq görülməsi barədə məlumat verdi. Həmçinin, “Mevlana Mübadilə Proqramı”na qoşulduğunu, TEMPUS layihələrində uğurla iştirakını qonaqların diqqətinə çatdırdı. Sonra Nobel mükafatı laureatı Arye Varşelin professor-müəllim və tələbə heyəti ilə görüşdü. Rektor professor Elxan Hüseynov qonaq haqqında ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Arye Varşel 1940-cı ildə Israilin Sde-Naxumki yaşayış məntəqəsində anadan olub. 1962-ci ildə Hayfadakı Texnion Universitetinə daxil olub. Taleyini elmə bağlayan alim İsrailin Veysman İnstitutunda kimyəvi fizika üzrə magistr dərəcəsi və fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alaraq Harvard Universitetində staj keçmişdir. Sonra Vaysman Universitetinə qayıdaraq 1974-cü ilədək orada çalışmışdır. 1974-1976-cı illərdə Kembric Universitetində Molekulyar biologiya laboratoriyasında işləmişdir. O, 1976-cı ildən Cənubi Kaliforniya Universitetinin kimya fakültəsində çalışır, 1984-cü ildən bu universitetin professordur.
Görüşdə Nobel mükafatı laureatı professor Arye Varşel tələbələr aldığı mükafatla bağlı məlumat verdi və slayd vasitəsilə mühəzirə oxudu. Bildirdi ki, kimyəvi və bioloji sistemlərin molekulyar modelləşdirilməsinin müasir metodlarının əsasını yaratdığı üçün bu mükafata layiq görülüb. Professor həmçinin, Azərbaycana üçüncü dəfə gəlişindən və ölkəmizin sürətli inkişafından bəhs etdi. Sabah V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumda iştirak edəcəyini və hər gəlişində Azərbaycan elminin yüksək nailiyyətlərinin şahidi olduğunu diqqətə çatdırdı. Onu da vurğuladı ki, “Ölkənin gələcəyini təmin edən siz gənclər qarşınıza məqsəd qoyaraq mənim kimi ali mükafata layiq görüləsiniz”.

Home | News | Nobel Prize laureate Arie Varshel met with students at SSU
On September 28, Israel and American biochemist and biophysicist professor and Nobel Prize winner Arie and his wife Tami Varshel  visited Sumgait State University.  The  rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, welcomed the guests and said that he was pleased to see them at the university and spoke about the foundation  and activity directions of the  university.  Then he informed the guests about the success of university in  international projects and its bilateral co-operation with foreign  universities.  He said that the scientific relations are expanding day by day at the moment, a lot of teachers and students have  successful steps towards mobility. Elkhan Huseynov also told  about the joining  of Sumgait State University "Mevlana Exchange Program"  and  successful participation in the Tempus projects .
Then Nobel Prize laureate Arie Varshel met with  professors, teaching staff and students.. Prof. Elkhan Huseynov gave detailed information about the guest. He noted that  Arie Varshel  was born in 1940 in  Israel in Sde-Naxumki settlement.  In 1962 he entered the University of Haifa . He got master degree and PhD at the Institute of Whiteman  in Israel and then had training at Harvard University. Then returned to the University of Whiteman and  worked there until 1974. In 1974-1976  he worked at the Laboratory of Molecular Biology at Cambridge University.  He has been working at the Faculty of Chemistry at the University of Southern California since 1976.  Since 1984 he is  the professor of the university.
Then Nobel Prize laureate Arie Varshel gave information about the award he had got. He told that he was awarded the prize for creating the  modern methods molecular modeling of chemical and biological systems foundation. The professor also talked about his third visit  to Azerbaijan and  the rapid development of the country . He also informed that he would participate at the  Fifth Baku International Humanitarian Forum which would  take place in the morning. He said: “Every time when  I come to Azerbaijan I see the great success of Azerbaijan science . The  future of the country depends on the youth  and  I’m sure you students will do everything to  be awarded the prize as I was.