Oktyabrın 8-də Tələbə Elmi Cəmiyyətinin növbəti iclası keçirildi. Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq Tələbə Elmi Cəmiyyətinin fəaliyyəti və aparılan elmi-tədqiqat işləri haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, Tələbə Elmi Cəmiyyəti istedadlı və bacarıqlı tələbələrin üzə çıxarılmasında mühüm rol oynayır. Belə ki, TEC-in üzvləri Respublika və Beynəlxalq səviyyəli tədbirlərdə fəal iştirak edir, Fəxri Fərmanlarla təltif olunurlar. Bu da universitetimizin uğurlarının bariz nəticələrindəndir. Ötən il Voronej Dövlət Meşə Texniki Universitetinin keçirdiyi “Texniki və riyaziyyat elmləri” üzrə Beynəlxalq Gənclər Forumuna 22 tələbəmizin elmi məqalələri qəbul olunmuş, 3 nəfər tələbəmiz konfransa ezam olunmuş, uğurlu çıxışlarına görə sertifakata layiq görülmüşlər. Bu il Rusiya Elmlər Akademiyasının Sankt-Peterburq Milli Tədqiqat Akademik Universitetinin keçirdiyi Optoelektronika, Fotonika və Nanostrukturlar üzrə “Saint Petersburg OPEN 2016” adlı beynəlxalq konfransda da tələbələrimiz iştirak etmiş və diplomlara layiq görülmüşlər.
Bu uğurların davamı olaraq tələbələrimizin ölkədaxili və beynəlxalq konfranslarda fəal iştirakı üçün onların dil təminatını yüksək səviyyədə təmin olunması məqsədi ilə Linqvistik Mərkəz yaradılıb. İnanıram ki, tələbələrimiz bu mərkəzdən yararlanaraq universitetimizi beynəlxalq arenada layiqincə təmsil edəcəklər.
İclasda Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov çıxış edərək bildirdi ki, Tələbə Elmi Cəmiyyəti sabahın gənc tədqiqatçılarının həqiqi axtarış və yaradıcılıq məktəbidir. Hazırda universitetdə TEC-in 700 nəfərdən çox üzvü var. Onlar müntəzəm olaraq keçirilən konfranslarda məruzələrlə çıxışlar edir, bu məruzələr konfrans materialları toplusunda yer alır, fərqlənən tələbələr diplomlarla mükafatlandırılır. Professor onu da qeyd etdi ki, hər tədris ilinin başlanğıcında fakültə TEC sədrləri və üzvləri seçilir, tələbələrə müxtəlif mövzular təqdim olunur, elmi rəhbərlər təyin olunur. Tədris ilinin sonuna kimi tələbələr öz elmi işi üzərində çalışır, araşdırmalar aparır. İlin sonuna yaxın fakültələrdə yekun konfransları keçirilir. Daha bacarıqlı tələbələr seçilərək müvafiq diplom və hədiyyələrlə təltif olunurlar. Onlar tələbə elmi konfranslarında iştirak etmək hüququ qazanırlar.
Tələbə Elmi Cəmiyyətinin elmi rəhbəri, dosent İslam Paşayev TEC haqqında məlumat verərək bildirdi ki, TEC öz fəaliyyətini Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, Təhsil Qanunu, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Nizamnaməsi və öz Əsasnaməsinə uyğun həyata keçirir. Tələbələrimizin elmi potensialının üzə çıxarılması məqsədi ilə Tələbə Elmi Cəmiyyəti bu istiqamətdə xeyli işlər görür. Dosent İslam Paşayev çıxışının sonunda universitetdə fəaliyyətə başlayan Linqvistik Mərkəzə görə rektor professor Elxan Hüseynova dərin təşəkkürünü bildirdi.

Home | News | The next meeting of the Student Scientific Society
The meeting of the Student Scientific Societywas held on October 8 meeting. The meeting was opened by speechof the Rector of the University professor Elkhan Huseynov. He said that the Student Scientific Society plays an important role in the discovery of gifted and talented students. Thus, the Society's members are actively involved in national and international events, are awarded honorary decrees. It is also obvious consequences of the success of the university. Last year, International Youth Forum 22 on "technical and mathematical sciences" held by Voronezh State Forest Technical University adopted articlesof our students, 3 students were  sent to the conference, were awarded with certificate for their successful performance.
As a continuation of success of our students Linguistic Center has been establishedfor their active participation in national and international conferences in order to provide a high-level language support. I believe that university students benefit from this center will be adequately represented in the international arena.
At the meeting, Vice Rector on Science and Innovation, Professor Ramadan Mammadov said that the search for genuine and creative young researchers of the Student Scientific Society of tomorrow's schools. Currently, more than 700 people at the University of SSC’s members. They speeches at conferences on a regular basis, it is housed in the collection of conference papers, distinguished students are awarded diplomas. The professor also noted that TEC chairpersons and members of the faculty at the beginning of each academic year, students are introduced to different themes, scientific leaders will be appointed. By the end of the school year students working on their scientific work, conducting research. Near the end of the year, the faculties of the conferences. More able students are awarded with diplomas and gifts on selected. They will have the right to participate in scientific conferences.
Head of Student Scientific Society, professor Islam Pashayev gave information about SSC.He stated that Student Scientific Society for the purpose of scientific talent is doing considerable work in this direction. At the end of his speech, associateprofessor Islam Pashayev expressed his deep gratitude to the rector professor Elkhan Huseynovfor Linguistic Center.