Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıtda “Elektron Tullantılar Qutusu” layihəsinə yekun vuruldu
Sumqayıt Gənclər Evində Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun "E-tullantılar Qutusu” adlı layihəsi çərçivəsində tədbir keçirildi. Layihə şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının və Sumqayıt Gənclərinin Sağlam Gələcəyi Təşəbbüs Qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdı.
Seminarda çıxış edən layihə rəhbəri Elvin Gülməmmədov informasiya-kommnukasiya texnologiyaları vasitələrinin insanların həyatında önəmli rol oynamaqla yanaşı, bir çox problemlər də meydana çıxardığı, bunlar sırasında elektron tullantılarında xüsusi yeri olduğunu bildirdi. O layihə çərçivəsində belə tullantıların ətraf mühitə, atmosferə, insan sağlamlığına vura biləcəyi zərərlərdən danışdı və bunların qarşısını almaq üçün maarifləndirmə işinin  aparılmasının vacib olduğunu vurğuladı.
Eldar Müzəffərov tərəfindən keçirilən interaktiv seminarda kompüter texnikası, enerji daşıyıcılarının, batereyaların və.s ətraf mühitə atılmasından təbiətin və atmosferin necə zəhərləndiyi geniş izah olundu.
Sonda şəhərin bir neçə tullantı platformalarına "Elektron Tullantı” adlı qutular qoyuldu və könüllü gənclərlə birgə layihə çərçivəsində çap edilmiş maarifləndirici xarakterli bukletlər sakinlərə paylanıldı.

An event took place within the frame of the project on “E-Waste Box” by Youth Fund under President of Azerbaijan Republic in the Youth Center of Sumgait. That project has been realized by mutual efforts of Youth and Sports head office, Students’ Youth Organization of Sumgait State University, The Youth Union of New Azerbaijan Party and Initiative Group of Sumgait Youth and Healthy Future.
Making a speech in the seminar the head of the project Elvin Gulmammadov notified that the means of communication technology is not only playing a significant role in the life of the people but also creating some several problems such as electron waste product which is a great of importance.
He spoke about the damagesof those waste products in the frame of the project, reflecting on atmosphere, environment and health of people and emphasized an importance of enlightening works in order to avoid it.
EldarMuzaffarov has widely explained about contamination of atmosphere and nature in the results of the products such as computer technology, energy carries, batteries and etc. to be wasted into environment.
Finally, some waste platforms were supplied withboxes under the name “Waste Box” and the enlightening pamphlets published within the frame of the project were distributed to inhabitants by volunteers.