Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetimiz II Elm Festivalında uğurla təmsil olundu
Noyabrın 2-də Sumqayıt şəhərində yerləşən Sumqayıt Dövlət Dram Teatrında  ikinci Azərbaycan Elm Festivalının təntənəli açılış mərasimi oldu, tədbir Sumqayıt Dövlət Universitetində  təşkil olunmuş elmi-populyar mühazirələrlə öz işini davam etdirdi.
Qeyd edək ki, festival AMEA-nın təşəbbüsü, UNESCO, Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ABŞ-ın ölkəmizdəki səfirliyi və Moskva Dövlət Universitetinin dəstəyi ilə keçirilir.
Foyedə təşkil olunmuş sərgidə Sumqayıt Dövlət Universitetinin fakültələri ilə  yanaşı, digər müəssisələr də öz elmi nəticələrini nümayiş etdirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının Humanitar məsələlər üzrə müavini  Teymur Səmədov Sumqayıt şəhərində keçirilən  II Azərbaycan Elm Festivalı münasibətilə hər kəsi təbrik etdi, qonaqlara Azərbaycanın təhsil sistemi, bu sahədə aparılan islahatlar, tətbiq olunan yeniliklər  barədə ətraflı məlumat verdi,  Ulu öndər Heydər Əliyevin bütün sahələrə olduğu kimi, elm, təhsil sahəsinə göstərdiyi qayğısından danışdı. Natiq onu da qeyd etdi ki, iri sənaye mərkəzi olan Sumqayıt şəhəri strateji bir məkan kimi hər zaman ulu öndər Heydər Əliyevin diqqət mərkəzində olmuşdur. O, hakimiyyətdə olduğu illərdə bu şəhərin inkişaf prosesində şəxsən iştirak etmiş, ona daim qayğı göstərmişdir.  Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin məqsədyönlu daxili və xarici siyasəti nəticəsində bu gün müstəqil Azərbaycanın bütün sahələri intensiv inkişaf etməkdədir.
Festivalda Milli Məclisin Komitə sədri, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov,  “Azərikimya” İstehsalat Birliyinin icraçı direktorunun müavini Vüqar Kərimov , AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunun direktoru,  AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov çıxış edərək, elm festivalının keçirilməsinin gənclərin elmə marağının artırılması, elmi nailiyyətlərin inteqrasiya edilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladılar və festivalın işinə uğurlar arzuladılar.
Tədbirdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin  rektoru professor Elxan Hüseynov ümummilli lider Heydər Əliyevin elmin inkişafındakı xidmətlərindən    danışaraq bildirdi ki,  dahi rəhbərin Azərbaycanda elm və təhsillə bağlı siyasəti artıq real şəkildə özünün müsbət təzahürünü göstərməkdədir.  Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin yolunu uğurla davam etdirən Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiya” və “Azərbaycan Respublikasında 2009-2015-ci illərdə elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi ilə bağlı Dövlət Proqramı”nın icrası ilə bağlı görülmüş işlər, “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının 2016-cı il 14 iyun tarixli Qanununun tətbiqi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 9 avqust 2016-cı il tarixli Fərmanı, bütövlükdə, Azərbaycan elminin inkişafına böyük töhfə verib.
Bu gün ölkəmizdə təhsil alan gənclərin elmi-tədqiqat işlərinə cəlb olunması üçün, demək olar ki hər cür  şərait yaradılmışdır.  Respublikamızda həyata keçirilən "Sabahın alimləri" müsabiqəsi barədə də qonaqları  məlumatlandıran rektor  bu müsabiqənin ölkəmizdə yüksək biliyə və bacarığa, yaradıcılığa malik nümunəvi məktəblilərin üzə çıxarılmasında,  tanınmasında əhəmiyyətli rol oynadığını bildirdi. Qeyd etdi ki, Müsabiqəyə elmi dəstəyin verilməsi Azərbaycan Respublikası Təhsil Naziri cənab Mikayıl Cabbarov tərəfindən Sumqayıt şəhəri üzrə Sumqayıt Dövlət Universitetinə tövsiyyə edilmişdir.  Seçilmiş şagirdlər universitetimizin professor-müəllim heyəti ilə birgə  müəyyən olunmuş ixtisaslar üzrə öz elmi layihələrini hazırlayaraq, müsabiqədə fəal iştirak edirlər. Bununla yanaşı hər il tələbələrimiz Respublika və Beynəlxalq konfranslarda, simpoziumlarda, müsabiqələrdə iştirak edir, bu da elmə, elmi tədqiqatlara olan marağı daha da artırır. Rektor onu da bildirdi ki, universitetimiz  AMEA-nın bir çox   İnstitutları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq müqaviləsi imzalamışdır. Bu yaxınlarda  Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti və Polimer Materialları İnstitutu arasında uzun illər aparılmış elmi əməkdaşlığın səviyyəsini, səmərəliliyini artırmaq məqsədi ilə SDU ilə PMİ-nin birgə Elm və Tədris Mərkəzinin açılışı oldu. İnanıram ki, Mərkəzin də yaradılması yüksək ixtisaslı peşəkar kadrların  yetişməsinə  təkan olacaqdır.
Rektor ikinci Azərbaycan Elm Festivalının keçirilməsinin elmimizin bugünkü nailiyyətlərinin geniş ictimaiyyətə çatdırılmasında,  gənclərin elmi fəaliyyətə və elmi-tədqiqat işlərinə cəlb edilməsində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi.
Daha sonra festival çərçivəsində universitetimizdə SDU-da  təmsilçiləri ilə yanaşı, PMİ-nin  nümayəndələrinin müxtəlif elmi mövzulara dair mühazirələri dinlənildi.
Sumqayıt Dövlət Univesitetinin professoru  Cavanşir  Məmmədov “ Müasir dövrdə ali təhsil müəssisələrində elmi texnoloji parkların rolu”, professor Rafiq Yusifoğlu “Həyat həqiqəti və bədii həqiqət”, dosent İslam Paşayev “Alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin perspektivləri”,  dosent Səvvarə Rzayeva “Materiya və Hiqqs zərrəciyi”, dosent Cavid Məmiyev “Müasir dünyada multikulturalizm dəyərləri”, dosent Zərifə Dəmirova “Distant təhsilin üstünlükləri” professor Dursun Aşurov “Kimya elminin insan həyatında rolu ”, Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin kapitanı Qorxmaz Həsənov “Təhsil müəssisələrində yanğın təhlükəsizliyi qaydaları”,  AMEA Polimer materialları İnstitutunun kimya elmləri doktoru, Nüşabə Qurbanova “Nanoelm, nanotexnologiya nanopolimerlər”, AMEA Polimer materialları İnstitutunun nümayəndəsi  Gülnarə Qasımova “Əqli mülkiyyətin əsasları və innovasiya ” mövzusunda təqdimatlarla çıxış etdilər.
Tədbirin bədii hissəsi universitetin Böyük Akt zalında ABŞ-ın “Acidic Band” musiqi qrupunun ifası ilə davam etdirildi.

There was an opening ceremony of 2nd Scientific Festival of Azerbaijan in Sumgait State Drama Theatre Hall and hereinafter, the festival went on with the scientific popular lectures in Sumgait State University. It should be noted that the festal is conducted by the mutual efforts of ANAS, UNESCO, Ministry of Education, Ministry of Communications and High Technologies, Executive Power of Baku city, Knowledge Fund under President of Azerbaijan Republic, The Fund of Scientific Development under President of Azerbaijan Republic, Embassy of US to Azerbaijan and Moscow State University. The other enterprises have also displayed their scientific works together with SSU’s faculties in the exhibition arranged in foyer.
Making an opening speech the deputy head of Executive Power of Sumgait on humanitarian issues, Mr. T. Samadov congratulated the attendees on the occasion of 2nd Scientific Festival being arranged in Sumgait and widely spoke about the educational system of Azerbaijan, the reforms to be taken in this field and applied innovations, meanwhile he notified the care of a national leader Heydar Aliyev to the science and education as well as in other fields. The speaker clarified as well that, being the center of the industry, Sumgait had always been under the focus of the national leader Heydar Aliyev as one of the strategic industrial places. In the duration of his management he personally took part in the development process of this city and took a permanent care of that. Nowadays, the all spheres are under the intensive development by the results of expedient indoor and outdoor policy of Ilham Aliyev, the president a worthy successor of the national leader Heydar Aliyev’s political way.
Making a speech in the festival the Committee Chairman of National Assembly (the secretary academician of the section on Biology and Medical Sciences) Mr. A. Amiraslnov , executive deputy director of “Azerkimya” Industrial Union Mr. V. Karimov and the director of Institute of Polymer Materials of ANAS (associated member of ANAS), Mr. B. Mammadov emphasized the great importance of the festival in order to increase the interest of youth to the science and to integrate the scientific achievements, and hereinafter they wished the best luck of the festival. Sharing about the services of national leader Heydar Aliyev for the development of science the rector of SSU prof. Elkhan Huseynov notified that the policy of education and science by the great leader is already demonstrating itself by the positive appearance. The state programs adopted on basis of appropriate order by a worthy successor of the national leader Heydar Aliyev, by the president of Azerbaijan Republic Mr. Ilham Aliyev, all played a significant role in the development of the science which are: “The National Strategy of science’s development of Azerbaijan Republic for 2009-2015”, “The State Program for Implementation of National Strategy of science’s development of Azerbaijan Republic for 2009-2015” and the statement on application of the “Order about Science” dated 09.08.2016.
Currently, about all conditions are provided for the students educated in our country in order to involve them into scientific researches. Advising the participants about the contest “Scholars of Tomorrow” conducted in our Republic, the rector noted that the contest play a significant role in appearance of the successful pupils by high level skills and creative. He mentioned that the scientific support will be realized by SSU in Sumgait on the basis of recommendation by Mr. Mikail Jabbarov, the Minister of Education of Azerbaijan Republic. The successful pupils are taking an active part in the contest with their scientific projects on specialties defined jointly with the professor and lecturer staff of the university. Meanwhile, our students are participating each year in the international conferences, symposiums and contests so that it increases an interest in science and scientific researches. The rector was also advised that our university has concluded an agreement on mutual cooperation with the several institutes of ANAS. Recently, under the leadership of Ministry of Education and the president of ANAS Mr. Akif Alizade was founded Scientific and Educational Center in order to increase an efficiency level of long mutual scientific cooperation between SDU and The institute of Polimer Materials. I believe that, the foundation of the Center will cause of growing high specialized professional staff.
The rector notified that the conduction of Azerbaijan Scientific Festival is great of importance to deliver widely the present achievement s of our science to the society and to involve the students into scientific activity and researches.
Afterwards, the representatives of SSU and PMI had the following presentations in the different fields in our university: professor of SSU Mr. Javanshir Mammadova “The role of scientific and technological parks in high schools”, professor Mr. Rafig Yusifoglu “The reality of life and literary life”, docent Mr. Islam Pashayev “The perspectives of the usage of sources on alternative and renewable energy”, docent Mrs. Savvare Rzayeva “Material and Higgs particle”, docent Mr. Cavid Mamiyev “ The values of multiculturalism in modern world”, docent Zarifa Damirova “The advantages of distance education”, professor Mr. Dursun Ashurov “The role of Chemistry science in the life of human”, the captain of Ministry of Emergency Situations Mr. Gorhmaz Hasanov “The rules of fire safety in educational enterprises ”, doctor of chemistry sciences of ANAS, Mrs. Nushaba Gurbanova “Nanoscience, nanotechnology, nanopolymer” and the representative of the Institute of Polymer Materials Mrs. Gulnare Gasimova ‘’The basis of mental property and innovation”. The artistic part of the event went on with songs of musical band of USA ”Acidic Band in the ballroom of the university”.