Əsas səhifə | Xəbərlər | “Mənim tanrım gözəllikdir, sеvgidir” mövzusunda açıq dərs keçirildi
Cavid əfəndiyə həsr olunan silsilə tədbirlər universitetimizdə xüsusi təntənə və məhəbbətlə qeyd olunmaqda davam etdi.Noyabrın 17-də ədibin yaradıcılığına həsr olunmuş tədbirdə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov çıxış edərək bildirdi ki, Hüseyn Cavid  Azərbaycan xalqını, onun mədəniyyətini, ədəbiyyatını, elmini yüksəklərə qaldıran böyük şəxsiyyətlərdəndir. Hüseyn Cavidin yaratdığı əsərlər Azərbaycan xalqının milli sərvətidir.   Onun ölməz əsərləri xalqımızın milli irsi və sərvəti olaraq qalmaqdadır. Bu dahi sənətkarın ədəbi irsini öyrənmək təbliğ etmək bizim hər birimizin borcudur.Yaradıcılığa şeirlə başlayan Cavid ilk pyesi "Ana"nı 1910-cu ildə yazmışdı. 1937-ci ilə kimi bir-birinin ardınca 20-dən çox pyes yazan qüdrətli sənətkarımız Azərbaycan ədəbiyyatında mənzum dramın əsasını qoydu. "Maral", "Şeyx Sənan", "Uçurum", "Şeyda", İblis", "Afət", "Peyğəmbər", "Topal Teymur", "Knyaz", "Səyavuş", "Xəyyam", "İblisin intiqamı", "Atilla", "Koroğlu" ssenarisi, yarımçıq "Azər" poeması və başqa əsərlər ədəbiyyatımızın inciləri sayılır.Hüseyn Cavidin böyük istedadı, sənətkarlığı, öz xalqına mənən bağlılığı yaradıcılığına əbədiyaşarlıq qazandırdı. Buna görə də Hüseyn Cavid kimi işıqlı şəxsiyyətlər həmişə xatırlanacaq. Rektor onu da vurğuladı ki, Hüseyn Cavidin yenidən xalqımıza və ədəbiyyatımıza qaytarılmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətləri əvəzsizdir.Məhz 1982-ci ildə Ulu Öndərin təşəbbüsü və qətiyyəti nəticəsində onun məzarı sürgün olunduğu Rusiyanın İrkutsk vilayətindən doğulub boya-başa çatdığı Naxçıvana köçürüldü. 1981-ci ildə Naxçıvanda, 1995-ci ildə isə Bakıda ev-muzeyləri yaradıldı. 1996-cı ilin oktyabrında isə böyük şairin anadan olmasının ildönümündə Hüseyn Cavid məqbərəsi ucaldılaraq xalqın müqəddəs ziyarətgahına çevrildi. Bu gün ölkəmizdə ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi kursu bütün istiqamətlərdə uğurla davam etdirilir, o cümlədən ədəbi-mədəni inkişafın daha da yüksəlişinin təmin olunması üçün hərtərəfli tədbirlər görülür. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müdrik və məqsədyönlü fəaliyyəti digər sahələrdə olduğu kimi, ədəbiyyat, incəsənət və mədəniyyətə münasibətdə də öz bəhrəsini verir.
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Törə Məmmədova Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığı haqqında geniş məlumat verdi.  Bildirdi ki, ədibin əsərləri ədəbiyyatımızın qürur və iftixarı olmaqla yanaşı, onun bütün yaradıcılığı və fəaliyyəti Azərbaycan xalqının mədəniyyətini yüksəklərə qaldırmaqdan, xalqımızı azad, müstəqil etməkdən ibarətdir.
Daha sonra tədbirdə Filologiya fakültəsinin III kurs tələbələrinin ifalarında ədibin “Şeyx Sənan”, “İblis”, “Peyğəmbər”  əsərlərindən səhnəciklər nümayiş olundu, “Bənim Tanrım”, “Bən istərim ki...”,  “ Get ” və digər şeirlər səsləndirildi. Tələbələrimiz “Qız məktəbində” şeirini böyük məharətlə səhnələşdirdilər. Tədbirdə Hüseyn Cavid yaradıcılığı ilə dünya ədəbiyyatının böyük yazarlarından olan   ingilis şairi Corc Bayron və alman şair-dramaturqu Yohann Hötenin və s. şairlərin yaradıcılıqları müqayisə edilərək qeyd olundu ki, onların yaradıcılığı xalqa xidmət etməkdən ibarət olubdur. O da xüsusi ilə vurğulandı ki, Azərbaycan ədəbiyyatının dünya miqyasında böyük şöhrət və əhəmiyyətindən danışarkən cənab İlham Əliyev demişdir: “Ədəbiyyatımız dünya ədəbiyyatının inkişafında çox böyük rol oynayıb. Biz haqlı olaraq bu barədə qürur hissi ilə danışa bilərik”.
Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı  kafedrasının professoru, şair Rafiq Yusifoğlu Hüseyn Cavidin yaradıcılığını vərəqləyərək ulu öndər Heydər Əliyevin ədiblərimizə göstərdiyi diqqət və qayğıdan, tələbələrin Azərbaycan poeziyasına vurğunluğundan qürurla danışdı. Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Yusif Aslanov  müəllifi olduğu “Cavidin söz dünyası” adlı kitabını rektor professor Elxan Hüseynova təqdim etdi və Hüseyn Cavidin xatirəsini yaşatmaq, gələcək nəsillərə çatdırmaq üçün belə tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətli olduğunu bildirdi.

Our university had a solemn and lovely lasting series of events devoted to the Mr. Javid’s activity. Making a speech in the event devoted to the writer’s activity the rector professor Mr. Elkhan Huseynov notified that Huseyn Javid is one of the great personalities to develop the culture, literature and the science of Azerbaijan. Huseyn Javid’s works are the national treasure of our nation and so far, his immortal works has been preserved as the national heritage. It is duty of us all to prorogate and to study his artistic heritage. Starting his activity by poems, Javid wrote the first play “The mother” in 1910. He founded the content drama by producing more than 20 following works: ”Deer”, “Sheikh Sanan”, Abyss”, “Sheyda”, “Devil”, “Afet”, “Prophet”, “Timur the Lame”, “Knyaz”, “Sayavush”, “Khayyam”, “The revenge of Devil”, “Atilla”, “Koroglu”, “Azer”. Javid’s professionalism and spiritual conjunction to the nation brought about eternity of his activity. Therefore, the personalities as well as Javid will always be memorized. It was noted by the rector as well that the national leader Haydar Aliyev played a significant role for reestablishing the activity of Javid in our country and for the nation. Thus, by the initiative and insistence of Heydar Aliyev the grave of Javid had been moved in 1982 from Russia, Irkutsk to motherland Nakhichevan that he grown up. It had been established the museum homes in Nakhichevan, in 1981 and Baku in 1995 as well. His mausoleum had been built by October 1996 while the anniversary of his birth and turned into the saint shrines of the nation. Nowadays, the policy of national leader Haydar Aliyev is successfully followed by all directions and meanwhile, is taken various measures in order to develop the artistic and cultural growth. The wise and expedient activity of the president of Azerbaijan Republic Mr. Ilham Aliyev brought about the good results in the fields of literature, art and culture as well as in the others.
The doctor of phil. sciences Ms. Tora Mammadova has widely spoke about Huseyn Cavid’s life and creative. She noted that the poems of the writer are not only the honor and the pride of our literature but also his activity and creative that develops the culture, sets free and makes independence of the nation.
Afterwards, the students of 3rd course of Philological faculty performed some scenes out of the writer’s poems as “Sheikh Sanan”, “The Devil”, “The Prophet” and the poems “My heaven”, “I would like”, “Go” were said as well. Our Students performed the poem “At the girl’s school” masterly. By comparing Javi’d artistic activity with the famous writers worldwide such as Gorge Bayron (English writer) and Johan Hotte (German writer) and the others it wan noted that their activity was to serve to the nation. It was specially pointed that Mr. IlhamAliyev, shares on the great glory and essence of Azerbaijani literature in the world arena he said: - “Our literature played a great role in the formation of world’s literature”. We dare speak by honor accordingly”.
The professor of the department on Azerbaijani and foreign countries’ literature, the writer Mr. Rafig Yusifoglu, by classifying Javid’s creative he mentioned with the pride about the care by national leader Mr. Heydar Aliyev to our writers and noted that our students are the fans of Azerbaijan’s poetry. The head of department of Methodology and Teaching of Azerbaijani language and literature, the docent Mr. Yusif Aslanov, being the author, presented his book so-called “Javid’s world of word” to the rector of the university professor Mr. Elkhan Huseynov and noted that is great of importance to run such kind of events in order to deliver the memory about Javid to the future generations. The event went over by the video devoted to the Javid’s creative.