Alimlərimiz Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində akademik Azad Mirzəcanzadənin xatirəsinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi -texniki konfransda iştirak etdilər
Azərbaycanın görkəmli alimi, AMEA-nın akademiki, Başqırdıstan Respublikasının fəxri akademiki, Azərbaycan Respublikasının və Rusiya Federasiyasının dövlət mükafatları və ordenlərinin laureatı Azad Xəlil oğlu Mirzəcanzadənin xatirəsinə həsr olunmuş beynəlxalqelmi-texniki konfransda universitetimizin  Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Natiq Talıbov, Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov  iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü iləUfa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru, professor, Rusiya - Azərbaycan Universitetləri Assosiyasiyasının Rusiya tərəfdən həmsədri olan  Ramil Baxtizin açaraq görkəmli akademikin elmi fəaliyyətinin ölkə və dünya ictimaiyyətinə verdiyi töhfələrdən söz açdı. Bildirdi ki, o, dünya elmində qazandığı yüksək nəticələri ilə yanaşı, bir insan kimi diqqət çəkən ali şəxsi keyfiyyətlərə malik olmuşdur.Alimin çoxşaxəli fəaliyyətinin müxtəlif istiqamətlərində qazandığı uğurların əsas səbəbi xüsusi istedadı, yüksək dərəcədə əməksevərliyi və elmə bağlılığı olmuşdur.
Görüşdə Rusiya - Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan  tərəfdən həmsədri olan olan Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, professor Elxan Hüseynovun təbrik müraciəti səsləndirildi. Məktubda qeyd olundu ki, bu konfrans Rusiya və Azərbaycan arasında yaranan dostluq və qarşılıqlı anlaşmasının möhkəmlənməsinə təkan olacaq. Rusiya və Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyası çərçivəsində təşkil olunmuş bu konfrans bunun bariz nümunəsidir, çünki peşəkar əlaqələr nəinki insanlar və universitetlər arasında, hətta ölkələr və xalqlar arasında dostluq əlaqələrinin və əməkdaşlığın möhkəmlənməsinin mükəmməl mexanizmidir. Konfrans iştirakşılarına konstruktiv müzakirələr, məhsuldar iş, praktiki nəticələr əldə etmək arzusu ilə  konfransın işinə uğurlar arzuladı.
Qeyd edək ki, Azərbaycan elminin inkişafında mühüm xidmətləri olan Azad Mirzəcanzadə ölkəmizdə tətbiqi mexanika və neft-mədən işləri sahəsində qiymətli araşdırmaları ilə böyük şöhrət qazanmışdır. 400-ə yaxın elmi əsərin, 50-dən artıq ixtira və patentin müəllifi olan Azad Mirzəcanzadə özünün elmi fəaliyyətində neft və qaz çıxarılması proseslərinin qlobal optimallaşdırılmasına xüsusi diqqət yetirmişdir. Dəniz neft yataqlarının işlənilməsinin dinamik metodlarının hazırlanması və tətbiq edilməsi tanınmış alimin başlıca elmi nailiyyətləri sırasındadır. Akademik Azad Mirzəcanzadə dünya elm təcrübəsində azsaylı alimlərdən biri kimi 60 illik fəaliyyəti ərzində 100-dən artıq elmlər doktoru, 400-dən artıq elmlər namizədi, o cümlədən Başqırdıstanda 40-dan artıq elmlər namizədi, 20-dən artıq elmlər doktoru hazırlamışdır. Onun yetirmələri yüksək səviyyəli mütəxəssislər kimi öz müəlliminin işini dünyanın müxtəlif regionlarında layiqincə davam etdirirlər.
Bu mötəbər tədbirdə dünyanın qabaqcıl elm mərkəzlərində fəaliyyət göstərən akademikin yetirmələri tanınmış alimin elmi tədqiqatları, əldə etdiyi nailiyyətlər haqqında,  elmi kadrların hazırlanması sahəsində gördüyü işlərdən və onun yüksək insani keyfiyyətlərindən geniş söhbət açdılar.

Our scientists took part in the scientific technical conference devoted to “”memory of Azad Mirzajanzade which was held in State Oil Technical University of Ufa, the Russian Federation
The vise-rector on education arrangements and training technologies, the docent Mr. NaetiqTalibov and the vise-rector on sciences and innovations, the professor Mr. RamazanMammadov represented our university in the international scientific and technical conference devoted to the memory Azad Khalil Mirzajanzade, which is the laureate of the state medals and awards of Azerbaijan and Russia, the honored academician of Bashkortostan Republic, the distinguished scientist of Azerbaijan and the academician of ANAS.
Making an opening speech the rector of Ufa State Oil Technical University, Russian co-chair of Russia-Azerbaijan Association of the Universities Mr. RamilBakhtizin shared on academician’s contribution of science to the country and world’s society. Owning high achievements in world’s science he was the spectacular one by great personality. The main reason of his achievements in the different directions of the science was his distinguished knowledge, hard working and his commitment to the science.
Azerbaijani co-chair of Russian-Azerbaijan Association of the Universities, the rector of Sumgait State University the professor Mr. ElkhanHuseynov shared the congratulatory speech. He noted that the conference will bring about the strong friendship and mutual understanding between Russia and Azerbaijan. Thus, this conference arranged within the Association is the positive result accordingly. The professional relationships are an excellent mechanism to strengthen the friendly ties and cooperation not only among the people and universities but also among the countries and the nations. The co-chair wished the successful life of the conference by constructive discussions, productive work and practical results.
It should be noted that, Mr. Azad Mirzajanzade owned the great fame in our country by valuable researches in the field of oil mining and applied mechanism. He generally focused on the global optimization of oil gas extraction processes in his researches. He is the author of more than fifty inventions and patents and four hundred scientific works. To work out the methods and application of them in the marine oil fields are one of the main achievements in the activity of famous scientist. Being one of the unique academicians in the world’s science he prepared more than 100 doctors of sciences, 400 assos. Professors, 40 assoc. professors and more than 20 doctors of professors. His worthy successors run their activity in the different regions of the world as the professional ones. By the conference the successors are acting in the famous scientific centers of the world widely spoke about academician’s researches, achievements, activity on scientific hr preparation and his high personality.