Əsas səhifə | Xəbərlər | “Təhsil, elm və mədəniyyət sahəsində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının vəziyyət və perspektivləri ” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 28 Noyabr 2016 17:01
“Təhsil, elm və mədəniyyət sahəsində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının vəziyyət və perspektivləri ” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi
Elxan Hüseynov: Azərbaycan və Rusiya arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın uzun bir tarixi vardır
Ölkəmiz müstəqillik əldə etdikdən, iqtisadi sosial dirçəlişə nail olduqdan sonra milli-mənəvi dəyərlərin qorunması ilə yanaşı elm-təhsil və idman sahəsində mühüm nailiyyətlərə imza atıldı. Müxtəlif sahələrə həsr olunan beynəlxalq konfrans və simpoziumların respublikamızda Azərbaycanın iqtisadi potensialının intellekt kapitalına çevrilməsi faktını dünyaya nümayiş etdirdi. Beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etməsi ilə müharibə şəraitində uğurlara imza atan dövlətimiz dostluq, əməkdaşlıq münasibətlərinə xüsusi əhəmiyyət verdiyinin göstəricisinə çevrildi.
Noyabrın 27-sindən 29-unadək ölkəmizdə təşkil olunan “Təhsil elm və mədəniyyət sahəsindəRusiya–Azərbaycan əməkdaşlığının vəziyyət və perspektivləri ” mövzusunda elmi-praktik konfrans da bu qəbildəndir.Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev noyabrın 27-sində Rusiya Federasiyasının təhsil və elm naziri Olqa Vasilyevanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etdi.
Ölkə başçısı nazirin ölkəmizə səfərinin maraqlı keçəcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi. Təhsil və elm sahələrində əməkdaşlıqla bağlı məsələlərin müzakirəsi üçün çoxlu mövzuların olduğunu ikitərəfli münasibətlərimizin müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən təhsil sahəsində uğurla davam etdiyini diqqətə çatdırdı. Təhsil sahəsində əlaqələrin ənənəvi xarakter daşıdığına toxunan dövlət başçısı bildirdi ki, çox mühüm olan odur ki, ötən 25 il ərzində ölkələrimiz bu ənənələri nəinki qorudu, hətta daha da möhkəmləndirdi. Prezident cənab  İlham Əliyev bunun həm orta, həm də ali təhsil sahələrini əhatə etdiyini dedi. Rusiya təhsil ocaqlarında azərbaycanlı tələbələrin təhsil aldıqlarını və artıq Azərbaycanda da Rusiya ali məktəblərində təhsil almaq imkanı olduğunu vurğuladı. Rusiyanın iki ali təhsil müəssisəsinin filiallarının Azərbaycanda uğurla fəaliyyətini qeyd edən ölkə başçısı nazirin ölkəmizdə olduğu müddətdə bu proseslərlə yaxından tanışlıq imkanı olacağını vurğuladı. Prezident İlham Əliyev ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi ilə bağlı təhsil nazirlikləri arasında səmərəli müzakirələrin aparılacağına ümidvar olduğunu bildirdi.
Rusiya Federasiyasının təhsil və elm naziri Olqa Vasilyeva söhbət zamanı qeyd etdi ki, “Gözəl ölkənizə, gözəl paytaxtınıza səfər etmək üçün yaratdığınız imkana görə minnətdarlığımı bildirirəm”. Olqa Vasilyeva öz növbəsində təhsil sahəsində ənənəvi əməkdaşlığımızın hazırda da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı. Ölkələrimiz arasında orta və ali  təhsil sahəsində əlaqələrə toxunan rusiyalı nazir Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin və Seçenev adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filiallarının uğurla fəaliyyət göstərdiyini dedi. Rus dilinin inkişafı məsələlərinə toxunan nazir bunu ölkələrimizi və xalqlarımızı bir-birinə daha da yaxınlaşdıran faktorlardan biri kimi dəyərləndirdi. Xanım Olqa Vasilyeva qeyd etdi ki, Azərbaycanda, o cümlədən rus dilində təhsil aparılan məktəblərdə oxuyan xeyli sayda şagirdlərin olduqları nəzərə alınaraq, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin tərkibində filoloji qrupun açılması təklif olundu.
Görüşdə Azərbaycanda rus dilinin və Rusiya Federasiyasında azərbaycanlıların sıx yaşadıqları ərazilərdə Azərbaycan dilinin tədrisinə texniki dəstək göstərilməsinin vacibliyi qeyd olundu, Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Bakıda keçiriləcək konfransının əhəmiyyətindən danışıldı. Universitetlərarası əməkdaşlığın genişləndirilməsi, ölkələrimiz arasında bir çox istiqamətlərdə, o cümlədən kənd təsərrüfatı sahəsində kadr hazırlığı ilə bağlı qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin zəruriliyi qeyd edildi.
Noyabrın 28-sində Rusiya Federasiyasının təhsil və elm naziri Olqa Vasilyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Fəxri xiyabana gələrək ümummilli lider, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad etdi, məzarı önünə gül dəstələri qoydu. Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi yad olundu, məzarı üzərinə güllər düzüldü.
Şəhidlər xiyabanına gələn qonaqlar Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini andılar, “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə əklil qoydular.
Sonra dövlət və hökumət qurumları rəsmilərinin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndələrinin, ali məktəblərin rektorlarının iştirakı ilə Marriott Absheron Baku hotelində “Təhsil, elm və  mədəniyyət sahəsində Rusiya-Azərbaycan  əməkdaşlığının vəziyyət və perspektivləri ” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransın açılış mərasimində çıxış edən təhsil naziri Mikayıl Cabbarov qonaqları salamladı və  iki ölkə arasında təhsil sahəsində səmərəli əməkdaşlıqdan danışdı, bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Bildirdi ki, əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və bu gün Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən aparılan ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələri uğurla davam etdirilir və möhkəmləndirilir.Cənab nazir onu da qeyd etdi ki, rus dilinin Azərbaycanda öyrənilməsi multikulturalizm prinsipinə əsaslanır. “Bu gün 16 orta məktəbdə 90 min şagird rus dilində təhsil alır. 450 mindən çox şagird isə rus dilini xarici dil kimi öyrənir” . Ölkəmizdə rus dili və ədəbiyyatının tədrisinə böyük diqqət ayrılır. Bu da gələcək əməkdaşlığımız istiqamətində atılan  uğurlu addımlardan biridir.Hal-hazırda iki ölkə arasında təhsil sahəsində münasibətlər dinamik inkişaf edir: “İki Rusiya universitetinin Azərbaycanda filialının və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Dərbənd filialının açılması münasibətlərin inkişafının göstəricisidir”.
Rusiya Federasiyasının təhsil və elm naziri Olqa Vasilyeva Rusiyanın Azərbaycan ilə bütün istiqamətlərdə, o cümlədən elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini bildirdi.  Qeyd etdi ki, “Rusiya Federasiyası ali məktəblərində 12 minə qədər azərbaycanlı tələbə təhsil alır”. 2016/2017-ci tədris ilində Rusiyanın ali təhsil müəssisələrinə 351 Azərbaycan vətəndaşı qəbul olunub.
Olqa Vasilyeva çıxışında bildirdi ki, Rusiya Azərbaycanla təhsil sahəsində əməkdaşlıqda maraqlıdır. Əgər valideynlər təşəbbüs göstərsələr, Rusiyada Azərbaycan dilində məktəblər açıla bilər”.“Rusiyada Azərbaycan dilində məktəblərin açılması valideynlərdən asılıdır.
Konfransda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Dərbənd filialı ilə onlayn əlaqə yaradıldı. UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov ali məktəbin elmi fəaliyyətinin müxtəlif istiqmətləri barədə ətraflı məlumat verdi.
Konfransda Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, Rusiya - Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Azərbaycan tərəfdən həmsədri professor Elxan Hüseynov və Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin rektoru, Rusiya tərəfdən həmsədri professor Ramil Baxtizin ikitərəfli münasibətlərimizin müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən təhsil sahəsində uğurla inkişaf etdiyini vurğuladılar. SDU-nun rektoru Elxan Hüseynov qonaqları qonaqpərvərliyi, dostsevərliyi, tolerantlığı, multikulturalizmin Azərbaycan modelini yaradan ölkəmizdə salamlamaqdan məmnun olduğunu bildirdi. Rektor onu da vurğuladı ki,  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev öz çıxışlarında demişdir: “Azərbaycan öz inkişafına elm, təhsil və mədəniyyət yolu ilə irəliləyəcək. Bu, bizim ölkəmizin nəinki siyasi, həm də iqtisadi göstəricisidir.”
Bu əlaqədə, elm və təhsil sahəsindəki qarşılıqlı münasibətdə əsas istiqamətlərdən biri Rusiya və Azərbaycan arasındakı əməkdaşlıqdır. Qeyd etmək istəyirəm ki, Azərbaycan postsovet məkanında rus dilinin beynəlxalq dil kimi mühafizə olunduğu və rusdilli təhsilin olduğu kimi saxlanıldığı az sayda ölkələr sırasındadır. Bundan əlavə, gələcəkdə əlaqələrin daha da möhkəmlənməsi və ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məqsədilə ali təhsil müəssisələrimizdə rus dili mərkəzləri yaradılır. Rəhbərlik etdiyim Sumqayıt Dövlət Universitetində Linqvistik Mərkəz, Bakı Dövlət Universitetində “Rus dünyası” Mərkəzi yaradılmış, bir çox digər ali təhsil müəssisələrində rus dili bilgisinin səviyyəsinin yüksəldilməsi və bu yüksəliş vasitəsilə tələbə və magistrantlarımızın mobilliyinin artırılması əsas məqsəd kimi qarşıya qoyulmuşdur. Məlum olduğu kimi, Moskva Dövlət Linqvistik Universitetində Azərbaycan dilinin öyrənilməsi və tədrisi proqramı fəaliyyət göstərir. Biz çox istərdik ki, Azərbaycan dilinin tədrisi təcrübəsini digər Rusiya ali təhsil müəssisələri də mənimsəsin. Biz öz tərəfimizdən göstərilən proqramı metodik materiallarla, dərsliklərlə və dərs vəsaitləri ilə təmin etməyə, professor-müəllim heyətinin ezamiyyətlərini təşkil etməyə hazırıq. Bu fakt bizim ali təhsil müəssisələrinin tamhüquqlu əməkdaşlığının sübutu ola bilər.  Düşünürəm ki, noyabrın 29-unda bu konfrans çərçivəsində keçirilən iclasda “Azərbaycan Respublikasında rus dilinin və Rusiya Federasiyasında Azərbaycan dilinin tədrisi” mövzusunda dəyirmi masanın müzakirəsi məhz bu məsələlərə həsr olunacaq.
Azərbaycan və Rusiya arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın uzun bir tarixi varvə yaranmış əlaqələri  ümumi mənafe baxımından inkişaf etdirmək zəruridir. Əldə olunan nailiyyətlər sübut edir ki, Azərbaycan və Rusiya vahid təhsil məkanının təşkil olunmasına daha çox yaxınlaşmışdır. Aydındır ki, bu, uzun bir prosesdir, ancaq biz həmişə yaxınlaşmaq, təcrübə və səriştə mübadiləsi, iki ölkənin elm və təhsil sisteminin inteqrasiyasına təkan verən müxtəlif növdə birlik və ittifaqların yaradılması üçün addımların atıla biləcəyini görürük. Bu münasibətlə konfransda müzakirə etmək üçün irəli sürdüyümüz təkliflərdən biri ölkələr arasında vahid təhsil məkanının təşkilinin perspektivləri və problemləri, eyni zamanda assosiasiyanın ali təhsil müəssisələrində təhsil alan tələbələrə hər iki ölkənin ekvivalent diplomlarının verilməsi layihəsinin həyata keçirilməsidir. Bu məsələ assosiasiyanın birgə tədbirlər planına daxildir, amma bu mərhələdə bizə bu prosesin hüquqi təsdiqi lazımdır. Onu da deyim ki, 2016-cı il üçün Birgə tədbirlər planı və bu planın yerinə yetirilməsi haqqında hesabat Sumqayıt Dövlət Universiteti və Ufa Dövlət Neft-texniki Universitetinin elektron səhifələrində yerləşdirilib.
İstənilən sahədə ortaq araşdırmalar həmişə ölkənin intellektual potensialının və innovasiya iqtisadiyyatının yüksəlməsinə təkan verir. Əminəm ki, müasir şəraitdə bu, çox mühüm bir işdir və Rusiya ilə Azərbaycanın təhsil sahəsində gələcək əməkdaşlığı bunun həllinə imkan yaradacaq. Ölkələrimiz arasında təhsil əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi dövlətlərimizin rifahının artmasına səbəb olacaqdır.
Ufa Dövlət Neft-Texniki Universitetinin rektoru Ramil Baxtizin əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini xüsusilə qeyd etdi.
Başa çatan “Təhsil, elm və  mədəniyyət sahəsində Rusiya–Azərbaycan  əməkdaşlığının vəziyyət və perspektivləri ” mövzusunda elmi-praktik konfransda bir çox ali məktəblərin rektor və prorektorlarının məruzələri dinlənildi, fikir mübadiləsi aparıldı, qarşıda duran vəzifələr müzakirə olundu.

Home | News | Our country hosted the scientific conference dedicated to the “conditions and perspectives of the cooperation between Azerbaijan and Russia in the field of education, science and culture
Yerləşdirilmə tarixi : 28 November 2016 17:01
Our country hosted the scientific conference dedicated to the “conditions and perspectives of the cooperation between Azerbaijan and Russia in the field of education, science and culture
“The cooperation between Russia and Azerbaijan in the field of science and education has possessed a deep history”, said Mr. Elkhan Huseynov
Since our country has gained independence and achieved an economic social growth it has been made the significant steps in order to preserve the national spiritual values and to develop the scientific, education and sports fields. The international conferences and symposiums in the different fields were held in our country demonstrated to the world the economic potentiality of Azerbaijan as the fact of intellectual capital. Our country experienced successful achievements being in the war conditions and demonstrated its values from the point of view of cooperation and friendship. The scientific conference held from Nov 27 to 29 in our country dedicated to the “The perspectives and conditions of the cooperation between Russia and Azerbaijan in the field of science, education and culture” is one of examples accordingly. The president Mr. Ilham Aliyev has received the Russian delegation under leadership of Mrs. Olga Vasilyeva, the minister of education and science of Russian federation in Nov 27.
The head of the country wished that the visit would be interesting. He noted that there are many subjects to be discussed in the field of science and education, and also he noted that mutual relationships in the different directions including education are under the successful growth. Touching on the traditional character of the relationships he namely notified that our countries were not only preserved those traditions but also strengthened them in the past 25 years. The president said that it covers both high and comprehensive education fields. It was emphasized that the students of Azerbaijan are studying at high schools in Russia and already it is possible to study in the Russian University, established in Azerbaijan. The president noted that the  branches of two Russian Universities are under the successful action and the minister will get a chance to be acquainted closely with duly possesses during her stay. Mr. I. Aliyev expressed his hopes for the rational discussions between the education ministries concerning the strengthening of mutual cooperation relationships. While the pep talks the minister Mrs. OlqaVasileya said: - “I express my deep thanks for the created chance to visit your beautiful country. ” She stressed on necessity of continuation of traditional cooperation in the field of education. Meanwhile, speaking about the relationships in the field of high and comprehensive education she expressed her satisfaction of successful activity of the Baku branches of Moscow State University after Lomonosov and the first Moscow State Medical University after Serchenev. Sharing on the points on development of Russian language she noted that it is one of the facts that to strengthen the friendship of our nations. Mr. Vasilyeva has offered to open Philological group in Moscow State University after Lomonosov by taking into account a big number of pupils studying in the Russian sectors in Azerbaijan. An importance of technical support to teach Russian language in Azerbaijan and to teach Azerbaijani Language in Russia, namely in the regions inhabited by azerbajanians was the matter of discussians. It was spoken about the necessity of the conference to be held in Baku by Russia and Azerbaijan Association of Universities. The development of the cooperation between the universities, preparation of personnel in different fields and meanwhile, in the agricultural field are a great of importance for mutual exchange of experiences. In Nov 27 the delegation under the leadership of the minister Mrs. Olga Vasilyeva arrived in Alley of Honor and memorized with deep esteem the national leader and the architect of Azerbaijan Government Mr. HaydarAliyev and put the flowers on his grave. The spectacular ophthalmologist Mrs. ZarifaAliyev was memorized as well. Afterwards, the guests went to the Alley of Martyrs and memorized the heroic suns of the country sacrificed their lives for the sake of integrity and independence of Azerbaijan. In the rest the scientific conference dedicated to the perspectives and conditions of cooperation between Azerbaijan and Russia in the field of science, education, and culture took place at the Marriott Hotel by the participation of representatives of ANAS, public figures, rectors of the universities and others.
Making an opening speech the minister of education Mr. Mikail Jabbarov has welcomed the guests to the conference and spoke about the efficient cooperation in the field of education between the countries and emphasized an importance to develop those relationships accordingly. The speaker noted that the cooperation relationships founded by national leader Haydar Aliyev and successfully run by the president Mr. IlhamAliyev are under the efficient growth and strengthening. It was noted by the minister as well that to study the Russian language in Azerbaijan is based on multiculturalism principles. 90 thousands pupils of 16 schools are studying in Russian sectors. And 450 thousand pupils are studying the Russian language as the foreign language. The Russian language and literature is allotted by the special attention. In its turn, it is one of the successful steps towards our future cooperation. Currently, the relationships in the field of education are experiencing a dynamic growth and an example is the opening of two Russian universities in Azerbaijan and the opening of the branch of Azerbaijan State Economic University in Darband.
The minister of science and education of Russian Federation, Mrs. O. Vasilyeva noted that Russia pays a big attention on cooperation in the different fields including science and education with Azerbaijan. She informed that 12 thousand Azerbaijani students are studying in the universities of Russian federation. During the 2017-2017 years 351 citizens of Azerbaijan have been enrolled to the Russian high schools. Mrs. O. Vasilyeva mentioned while her speech that Russia interested in cooperation in the field of education with Azerbaijan. “If the parents take the initiative the schools in Azerbaijani language can be opened. An opening of Azerbaijani schools in Russia depends on parents”. During the conference the online communication has been made with Darband branch. The rector of UNEC, Professor Mr. Adalat Muradov widely spoke about the different directions of scientific activity of university. The co-chair of Azerbaijan, the rector of SSU Mr. Elkhan Huseynov and the co-chair of Russia, the rector of USOTU Mr. Ramil Bakhtizin both emphasized that mutual relationships in the different fields including  education are under the successful growth.  The speaker expressed his pleasure to welcome the guests in our country of friendship, hospitality, tolerance and multiculturalism. The rector noted that during the speeches the president Mr. Ilham Aliyev said: “Azerbaijan will reach its development by the way of culture, education, and science”. It is not only the social but also an economic indicator of our country.
The cooperation between Russia and Azerbaijan in the field of science and education is one of the key directions of the relationships.” I would like to note that Azerbaijan is saving the Russian as the international language and is one of the countries to preserve the Russian teaching since the post soviet union. Besides, the Russian language centers are established in order to strengthen and develop the cooperation between our countries in the future. From this point of view, Sumgait State University under my leadership has founded the Linguistic Center. In the meantime, so-called center “Russian World” has been founded in Baku State University as well. All of these processes are bring about an improvement of Russian language knowledge level in the universities and it is the main target to increase the language flexibility of the masters in the future. As it known the program to teach and to study Azerbaijani language is under the action in Moscow Linguistic University. We would like mostly that the other universities of Russia to own an experience of Azerbaijani language teaching. By our sides we are ready to supply this program by the textbooks and methodical materials and meanwhile, to arrange the official trips of our professor and lecturer personnel accordingly. This fact can serve as the prove of our cooperation. I guess that the roundtable discussions to be held in Nov 29 within the range of the conference will be dedicated namely to the subject on “Russian language teaching in Azerbaijan and Azerbaijani language teaching in Russia” said Mr. Elkhan Huseynov.
“The cooperation between Russia and Azerbaijan in the fields of science and education has got a deep history and it is important to develop the present relationships in respect of common interests. The achievements show that Azerbaijan and Russia is nearby the creation of the united educational space. It is known that this process is long-term, but we predict the attempts in order to create different associations and unions to stimulate exchange of experiences and integration of the fields on science and education. In this respect one of the subjects of the conference is the perspectives and problems on arrangements of united education space and meanwhile is the realization of the project on equivalent diplomas of both countries to be given to the students. This matter is included into the agenda of joint actions but it needs to be approved legally at this stage. I would like to add that an agenda of Joint Actions and the report for realization of these actions was displayed in the websites of Sumgait State University and Ufa State Oil Technical University”.
The mutual attempts at any field always bring about the growth of economic innovation and intellectual potentiality of the country. I believe that it is very important task and the future cooperation of Russia and Azerbaijan in the field of education will allow overcoming it. The consolidation of educational relationships between our countries will bring about the wellbeing of our states.
The rector of USOTU Mr. Ramil Bakhtizin namely pointed out the matter on the expansion of the relationships. By the end of the scientific conference on “Perspectives and conditions of cooperation between Russia and Azerbaijan in the field of science, education and culture” went on with the reports of the rectors and vise-rectors of different universities and concluded by the discussions on upcoming tasks and exchange of minds.