Dekabrın 15-də Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Sumqayıt Dövlət Universiteti və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun təşkilatçılığı ilə SDU-da Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25 illiyinə həsr olunmuş “Riyaziyyatın tətbiqi məsələləri və yeni informasiya texnologiyaları” mövzusunda III Respublika elmi konfransı keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq qonaqları salamladı və konfransın böyük əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, ölkəmiz hər bir sahədə olduğu kimi bu mühüm sahədə də böyük nailiyyətlər əldə etmişdir. Siyasi sabitlik, dinamik sosial-iqtisadi inkişaf, beynəlxalq birliyə və Qərb iqtisadiyyatına geniş inteqrasiya, nəhəng enerji və nəqliyyat layihələrinin reallaşması, mütərəqqi təcrübənin mənimsənilməsi Azərbaycanın informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi, rabitənin inkişafı sahəsində də uğurlu addımlar atmasına geniş imkanlar yaradılmışdır. Ümummilli lider Heydər Əliyev daim informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqinə xüsusi diqqət yetirmiş və bu sahədə inkişafa nail olmaq üçün böyük səylər göstərmişdir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində ölkəmiz inkişaf dinamikasına görə dünya ölkələri sırasında öndə gedir. Prezident cənab İlham Əliyevin təbii sərvətlərdən yüksək texnologiyalara aparan iqtisadiyyatın formalaşması siyasəti öz bəhrələrini verməkdədir. Hər bir ölkənin uğurlu, dayanıqlı inkişafı üçün informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsi həlledici rol oynayır. Qloballaşan, daim irəliyə–yeniliyə doğru can atan dünyamızı bu gün ən müasir informasiya və kommunikasiya texnologiyaları: internet, yüksək texnologiyalar və qlobal rabitə imkanları olmadan təsəvvür belə etmək mümkün deyil. Son illər informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sürətlə inkişaf edərək bütün sahələrdə və gündəlik həyatda insan fəaliyyətinin, sosial-iqtisadi münasibətlərin tərkib hissəsinə çevrilmişdir. İKT-nin ən yeni nailiyyətləri idarəetmə, təhsil, səhiyyə, biznes, turizm və bank xidməti kimi sahələrdə tətbiq edilərək cəmiyyətin hər bir üzvünə mövcud imkanlardan faydalanmağa şərait yaradır. İnanıram ki, belə konfransların təşkili, elm adamlarının bir araya gələrək eyni mövzu ətrafında fikirləri, apardıqları elmi-tədqiqat işləri nəinki biliklərin təkmilləşdirilməsinə habelə milli təhsilimizin inkişafına böyük töhfələr verəcək.
Konfransda AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri, dosent Əlövsət Əliyevin “Yaşıl iqtisadiyyatın formalaşmasında İKT-nin rolu: problemlər, perspektivlər”, Bakı Dövlət Universitetinin İdarəetmə nəzəriyyəsinin riyazi üsulları kafedrasının müdiri, professor Məmməd Yaqubovun “Optimal idarəetmə nəzəriyyəsinin inkişaf tarixi və aktual problemləri”, mövzularında məruzələri dinlənildi.
Qeyd edək ki, 36 elmi müəssisədən daxil olmuş 275 tezis Konfrans Materialları Toplusu şəklində nəşr olunaraq iştirakçılara təqdim olundu. Konfrans işini bölmə iclaslarında davam etdirdi.

On Dec 15 has been held the 3rd the scientific conference on “Application issues of mathematics and new information technologies” dedicated to the 25th anniversary of the Day of Independence by the mutual efforts of Education Ministry of Azerbaijan Republic, Sumgait State University and The Institute of Information Technologies attached to the ANAS.
Making an opening speech the vise-rector on Sciences and Innovations professor Mr. RamazanMammadov welcomed the guests to the conference and widely spoke about the essence of the conference. He noted that our country have gained many achievements in this important filed as well as the other fields. Political stability, dynamic, social and economic growth, wide integration into international union and western economy, realization tremendous energy and transportation projects and achieved progressive experience caused a big opportunities for Azerbaijan to make many successful and significant steps towards the development and application of the new information and communication technologies. The Great Leader HaydarAliyev has always paid a special attention on the development of information and communication technologies and made the big efforts in order to develop this field. Our country is one of the leading countries worldwide in terms of the dynamic development under the leadership of the President MrIlhamAliyev which successfully continuous the strategy of the social and economic development assigned by the Great Leader HaydarAliyev. The policy on natural resources and high technologies by the president towards the formation of the economic growth is bringing about good results. The field of information and communication technologies plays a significant role in order for sustainable and successful growth of each country. It is impossible to imagine the globalized and innovated world at present without information and communication technologies such as internet, and meanwhile without high technologies and global communication opportunities. In the last period the information and communication technologies (ICT) became a part of daily life, social activity and in the different fields of the human being by owning a rapid development. Very last achievements of ICT applied in the field of education, health, business, tourism and bank service created a big opportunities for the each person of the society in order to take benefits accordingly. I believe that arrangement of such conferences, the discussions accordingly and scientific works in this field will not only improve the skills and knowledge but also will bring about a big promotion in the development of our education.
Afterwards, a docent Mr. AlavsatAliyev (head of office, Institute of Information Technologies, ANAS) made a report on “The role of ICT in formation of the green economy: the problems and perspectives” and professor Mr. MammadYaqubov (head of department on mathematical methods of Management theory of Baku Sate University) widely spoke about the “The development history and actual problems of Optimal management theory”.
It should be noted that 275 articles of 36 scientific enterprises had been published and presented to the participants of the conference. Hereinafter, the conference went on with the section meetings. Translation: Linguistic Center