Dekabrın 17-də Karyera Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Az-Granata”MMC şirkətinin istehsalat rəisi,texnika elmləri doktoru Vüqar Mikayılovun  “Az-Granata –elm və sənayenin vəhdəti”  mövzusunda təlim - seminarı  keçirildi.Tədbiri Karyera Mərkəzinin müdiri Zahid Bünyadov açaraq“Az-Granata” MMC şirkətinin istehsalat rəisi Vüqar Mikayılovu  universitetmizdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi, bildirdi ki,  tələbələrin gələcəkdə işlə təmin olunması  istiqamətindəbelə görüşlərin keçirilməsi çox vacibdir.Layihənin uğurla icra edilməsi və peşəkar təlimçilər tərəfindən maarifləndirmə işlərinin aparılması gənclərin məşğulluq imkanlarının artmasına və onların gələcək karyeralarını planlaşdırmasına müsbət təsir edir.  Zahid Bünyadov qonağı tələbələrə təqdim etdi. Bildirdi ki, VüqarMikayılov 2001-ci ildə Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Üzümçülük və Şərabçılıq İnstitutunun doktoranturasına daxil olmuş və 2013-cü ildə Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində “Azərbaycan meyvə və giləmeyvə içkilərinin istehsal texnologiyasının təkmilləşdirilməsi” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmiş və texnika elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almışdır.O, 80-dən atıq elmi əsərin, 4 ixtiraya patentin, 4 dərs vəsaitinin onlarla dərs proqramlarının müəllifidir. 2010-cu ildə “Zolotoy Qrifon 2010” Beynəlxalq müsabiqəsində “İlin ən yaxşı şərabçısı ” diplomuna, 2012-ci ildə isə “Qolitsin adına qızıl medala” layiq görülmüşdür.İlk dəfə olaraq Azərbaycanın milli içkisi olan “Qora suyu” içkisinin sənaye istehsalına nail olmuşdur.Azərbaycanın milli içkisi olan “Tut arağı” və “Zoğal arağı”, bununla yanaşı olaraq “Gavalı arağı”, “Ərik arağı”, “Muskat arağı” Azərbaycanda elmi əsaslarla araşdırılaraq sənayedə tətbiqinə də nail olmuşdur. Şotlandiya texnologiyası əsasında Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Viski istehsalı da Vüqar Mikayılovun yaradıcılıq işidir. O da vurğulandı ki,  “Ağsu” nar şərabı da onun yaratdığı texnoloji sxem əsasında hazırlanır.
Təlimdə Vüqar Mikayılovçıxış edərək  “Az-Granata” MMC-də ölkə miqyasında  ilk dəfə istehsal olunan şirə və şərab növləri haqqında ətraflı  məlumat verdi. Diqqətə çatdırdı ki, “Az-Granata” MMC dünyanın ən nəhəng və müasir şirə və şərab zavodlarından biridir. Almaniya, İsveçrə, İtaliya, Bolqarıstan, Fransa və digər ölkələrdən gətirilmiş mütərəqqi avadanlıq və texnologiyalardan istifadə edən müəssisə kollektivi istehsal etdiyi hər bir alkoqollu və alkoqolsuz içkinin keyfiyyətinə, kimyəvi və mikrobioloji, dad, həzz, görüntü və satışa uyğunluğu ilə seçilir. Zavodda 16 növ meyvə şirəsi istehsal edilərək 50 növ şərti qablarda istehsalçıya təqdim olunur. Bu gün ölkəmizdə və onun sərhədlərindən kənarda müəssisənin məhsullarına böyük təlabat duyulur. Çeşidli və keyfiyyətli məhsullar süfrələrimizin bəzəyidir.
Sonra sənaye nümayəndəsi Vüqar Mikayılov təmsil etdiyimüəssisənin karyera imkanları və iş prinsipləri haqqında bəhs edərək  karyerasındakı uğurlarını, öz iş təcrübələrini tələbələrlə bölüşdü və tanışlıq məqsədi ilə gəncləri bu müəssisəyə dəvət etdi.Tədbirin sonunda iştirakçı tələbələrin çoxsaylı suallarını  cavablandırdı.

Home | News | Training and seminar dedicated to the “The unity of science and industry Az-Granata”
The production manager of Azgranata MMC Mr. VugarMikaliyov (the doctor of technical sciences) has held a seminar dedicated to the subject on “Azgrana –unity of science and industry arranged by the Career Center of the University.
Making a speech in the event the chief of the Career Center, Mr. ZahidBunyadov expressed his pleasure to host Mr. VudarMakoilov in our university and noted that it is important to conduct such kind of the meetings in order to provide the students with the jobs. The successful implementation of the project and enlightening works by professional personnel is positively affecting on improvement of youth employment skills and planning of their future career. Mr. ZahidBunyadov introduced the guest to the students. He notified that Mr. Makayilov entered to the doctorate of Scientific and Research Institute of Viticulture and Winemaking in 2001 and graduated from a degree of doctorate on “Qualification of the manufacture technology of fruit and berries” of Azerbaijan State Agrarian University in 2013. Hereinafter he owned a doctorate degree of technical sciences. He is an author of more than 80 scientific works, 4 patents, 4 textbooks and dozens of curriculums. In 2010 he has been granted with the diploma of  “The best wine maker” in the international contest “ZolotoyGrifon 2010” and meanwhile, he awarded with the “Gold medal after Qolitsin” in 2012. He, being the first one, has achieved the production of Azerbaijani national drink “Qorasuyu” in the industry. Meanwhile, the production of national drinks such as “Turaragi”, “Zogalaragi”, “Gavaliaragi” and “Muscat aragi” are included into his achievements. The first production of the Scotland Vicky in Azerbaijan is related to his creative. It also should be noted that “Agsu pomegranate wine” is produced by technological scheme that he made.
Mr. VugarMakayilov made a speech in the event and widely spoke about the produced juice and wines in the first time. The personnel of the company is professional specialists and differentiated with their produced alcoholic and non-alcoholic products which meet the standards of quality, chemical and microbiological contain, taste and form conformity for sale. The production is conducted with the modern equipment and technologies that made in Germany, Italy, Bulgaria, France, Switzerland and other countries.
The factory produces 16 kinds of the juices that presented to the customer by the 50 kinds of containers. Nowadays, the products of the company are in big demand in the country and abroad. The qualitative and different products of the company are adorning our tables and the parties.
Afterwards, Mr. V. Mikailov widely spoke about the career opportunities and working principles of the company that he represents and invited the youth to the factory. In the end of the event he met the questions of the students.