Əsas səhifə | Xəbərlər | Rusiyada Yeni ili necə qarşılanır
Dekabrın 29-da universitetimizdə Linqvistik Mərkəzin təşkilatçılığı ilə “Rusiyada Yeni ili necə qarşılayırlar?” mövzusunda tədbir keçirildi.  Linqvistik Mərkəzin rəhbəri Alik Abdullayev   qarşıdan gələn Yeni il münasibəti ilə tədbir iştirakçılarını təbrik edərək xoş arzularını çatdırdı. O, qısa müddət ərzində mərkəzdə görülən işlərdən danışdı, yaradılan şəraitə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova dərin minnətdarlığını bildirdi. Qeyd etdi ki, mərkəz fəaliyyətə başladığı müddətdən  Əminə Musayeva könüllü olaraq tələbələrlə məşğul olur, bu tədbirin ərsəyə gəlməsində də onun böyük zəhməti var.
Tədbirdə tələbələr «Rusiyada Yeni ili necə qarşılayırlar?» mövzusunda çıxış edərək bildirdilər ki, Yeni il bütün dünyada eyni vaxtda - dekabrın 31-də keçirilsə də, adətləri bir-birindən xeyli fərqlənir. Yeni il Rusiyada ən çox sevilən bayramdır. Uşaqlar yeni ildən hədiyyələr, böyüklər isə səadət, xoşbəxtlik gözləyir. Bu ənənənin əsası 300 il bundan əvvəl 1-ci Pyotrun əmri ilə qoyulub. Rusiyada Yeni il gecəsi süfrəyə mütləq müxtəlif yeməklər, salatlar, piroqlar qoyulur. Süfrə nə qədər dolu və gözəl olarsa, qarşıdan gələn il də elə olacaq. Müxtəlif karnavallar, ballar təşkil olunur, hamı səhərə kimi rəqs edir. Tələbələr  həmçinin çıxışlarında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Rusiyanın Azərbaycanlı gənclər birliyinin sədri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə keçirilən Dünya Azərbaycanlıların Həmrəylik günü və Yeni il münasibəti ilə təşkil olunan tədbirlərdəki iştirakından, onun rəhbərliyi ilə Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyi bir sıra yeni layihələr həyata keçirdiyini və  Rusiyada fəaliyyət göstərən digər ictimai birliklər və ali təhsil müəssisələri ilə uğurla əməkdaşlıq etdiyini bildirdilər. Onu da diqqətə çatdırdılar ki,  Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın rəhbərlik etdiyi təşkilatın Rusiyada yaşayan və təhsil alan gənclərin birləşməsində, elm, təhsil, yaradıcılıq sahələrində, habelə ictimai təşəbbüslərin reallaşdırılmasında xidmətləri əvəzsizdir. Tədbirdə tələbələr rus dilində  mahnı, rəqslər ifa edərək, müxtəlif oyunlar və viktorinalar keçirdilər.
Rektor professor Elxan Hüseynov bayram münasibətilə hər kəsi  təbrik edərək tədbirin maraqlı təşkilinə görə Linqvistik Mərkəzin rəhbəri Alik Abdullayevə  və mərkəzin bütün əməkdaşlarına Rus dili kafedrasının baş müəllimi Əminə Musayevaya  təşəkkürünü bildirdi və tələbələrə qış imtahan sessiyasında uğurlar arzuladı.

Home | News | “How do the Russians celebrate the New Year?”
Our university has held an event dedicated to the subject on “How do the Russians celebrate the New Year” arranged by the Linguistic Center. Making an opening speech the head of Linguistic Center Mr. A. Abdullayev congratulated the participants and wished them best regards. He widely spoke about the activity of the center and expressed his deep thanks to the rector of the University for the presented conditions. Meanwhile, he notified that Amina Musayeva made a lot for the organization of this event on a voluntary basis since beginning of the center’s activity.
The students widely spoke about how do the Russians celebrate the New Year and they notified that The New Year is celebrated by the world in same the time on December 31, but the traditions of the countries are different. The New Year is more welcomed holiday in Russia. The children are looking forward for the gifts and the adults for the happiness out of New Year. This tradition had been founded by the Peter the Great 300 years ago.  The tables of the Russian families are adorned by the delicious salads,  meals and cakes on the eve of the New Year. If the table would be full and nice the upcoming year would be like this as well.  Different carnivals and balls are arranged accordingly and everybody enjoy this holiday along the night till the morning. At the same time the students touched in their speeches on activity of Mrs. Leyla Aliyeva which is the vise-president of Haydar Aliyev Fund and meanwhile, the chief of Union of Azerbaijanis Youth in Russia. They spoke about her participation in the events on the occasion of Solidarity Day of World Azerbaijanis and New Year holiday which has been arranged by her initiative and the several projects are realized by the Azerbaijanis Youth in Russia under her leadership. It was noted that the Union cooperates with several leading public and high schools of Russia in a high level. Mrs. L. Aliyeva plays a peerless role for the unity of youth in Russia and at the same time for the realization of their initiatives in the field of science, education, art and etc. Afterwards, the students sang the songs in Russian and they made the different quizzes and games.
Making a speech the rector, professor Mr. E. Huseynov congratulated participants of the event on the occasion of holiday and expressed his deep thanks to the head of Linguistic Center Mr. A.Abdulayev and senior lecturer of department of Russian language Mrs. Amina Musayeva for the great arrangements. In the end he wished the luck to the students in their winter exams.