Əsas səhifə | Xəbərlər | Universitetdə fəal tələbələr Gənclər Günündə mükafatlandırıldı
Prezident cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqəti və qayğısı sayəsində Azərbaycan gəncliyi artıq cəmiyyətin inkişafında ciddi rolu olan fəal sosial təbəqəyə çevrilib
Müstəqillik hər bir xalqın  milli sərvəti, gənclər isə onun nurlu sabahı, uğurlu  gələcəyidir. Ötən əsrin əvvəlində Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları yoxdan bir dövlət qurub bayraq yaparaq onu Azərbaycan gəncliyinə əmanət etdi. Düz yetmiş il sonra ulu öndər Heydər Əliyev onu gerçəyə çevirdi. Dövlətin təməl prinsiplərində gənclərə xüsusi önəm verərək onları dövlət idarəçilik sistemində irəliyə çəkdi,  2 Fevral  Gənclər Gününü təsis etməklə  dövlət gənclər siyasətinin prioritetini müəyyən etdi.
Fevralın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Gənclər Günü münasibətilə tədbir keçirildi. Tədbirdən öncə universitetin foyesində ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri qoyuldu. Sonra tədbiri giriş  sözü ilə  açan Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov əvvəlcə  bütün Azərbaycan gənclərini bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik etdi, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1996-cı ildən başlayaraq 2 fevralın Gənclər Günü kimi qeyd edilməsində, Gənc nəslə göstərilən yüksək dövlət qayğısından bəhs etdi. Bildirdi ki, hələ sovet dövründə Azərbaycan gənclərinin nüfuzlu ali məktəblərdə təhsil alması, uğurlu karyeraya nail olması Ümummilli liderin  adı ilə bilavasitə bağlıdır. Bu siyasət Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Məhz  Prezident cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqəti və qayğısı sayəsində Azərbaycan gəncliyi artıq cəmiyyətin inkişafında ciddi rolu olan fəal sosial təbəqəyə çevrilib. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın fəaliyyəti  müasir Azərbaycan gəncliyi üçün bir örnəkdir.
Tədbirdə çıxış edən tələbələr Gənclər Gününün tarixi və ölkədə aparılan gənclər siyasəti barədə məlumat verdilər. Onlara göstərilən diqqətə görə ölkə rəhbərinə və rektor professor Elxan Hüseynova  minnətdarlıqlarını bildirdilər.Vurğuladılar ki, Prezident cənab İlham Əliyevin uğurlu siyasətinin nəticəsidir ki, bu gün Azərbaycan gəncliyi özünü arxayın, güvənli hiss edir.
Yüksək ruh yüksəkliyi ilə müşayət olunan tədbirdə ölkənin və universitetin ictimai-siyasi həyatında fərqlənən bir qrup gənc tələbələr diplom və hədiyyələrlə mükafatlandırıldı.
Bayram tədbiri   “Səma” rəqs qrupunun  və “Bəyaz” instrumental ansamblının ifasında maraqlı musiqi və rəqs nömrələri ilə davam etdirildi.

Home | News | Active students of university have got awards in the Day of Youth
Azerbaijani Youth became an active social stratum by playing a serious role in the development of society thanks to the special care and support of the President Mr. Ilham Aliyev
Independence is the national treasure of each nation and the youth is the successful future of them. In the early of last century the founders of the Democratic Republic established the state and made a flag, and afterwards they entrusted it to the youth generation.  Since 70 years, Haydar Aliyev took that burden and realized the mission successfully. He has always taken into account a significant role of the youth in the formation of state principles and therefore, he was promoting them in the system of state management.  “The Day of Youth” established by him has defined the priorities of state youth policy in the country.
SSU has held an event on occasion of “Day of Youth” on February 2. Above all, the participants have memorized the great leader Haydar Aliyev by putting the flowers to his monument. Afterwards, vise- rector on Innovations and Sciences Mr. Ramazan Mammadov made a speech and congratulated the youth on the occasion of this great day. He noted that the celebration of February 2 as the “Day of Youth” by the initiative of national leader Haydar Aliyev since 1996 is an indicator of the great state support to the youth. Meanwhile, he notified that the youth’s successful career and their study at famous high schools during the Soviet Union is directly associated with the great efforts of Haydar Aliyev. Nowadays, that policy exists and successfully pursued by the current president, his worthy successor Mr. Ilham Aliyev. The youth of Azerbaijan became an active social stratum in the development of society just thanks to the special care and support of the President Mr. Ilham Aliyev.  The vice-president of Haydar Aliyev Fund Mrs. Leyla Aliyeva is a great model of the modern youth of Azerbaijan.
During the event the students had a chance to make the speeches and they widely spoke about the history of Day of Youth. Meanwhile, they touched on the issues of youth policy to be conducted in the country. The students pointed out that they feel themselves confident and save in the result of the President’s successful policy so that they expressed their deep thanks to the President and to the rector of the university as well. Hereinafter, some students, distinguished in the social and political life of the country and university have been awarded with the diplomas and presents.
In the end an event went on with the performance of “Sema” dance group and “Beyaz” instrumental ensemble.