Əsas səhifə | Xəbərlər | “Sabahın alimləri” VI Respublika müsabiqəsinə yekun vuruldu
Fevralın 16-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Sabahın alimləri” VI Respublika müsabiqəsinin açılış mərasimi keçirildi.Təhsil, Gənclər və İdman nazirlikləri, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi  və “İntel” şirkəti tərəfindən birgə təşkil olunan müsabiqədə ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI sinif şagirdləri iştirak etdilər. Müsabiqənin təşkilinin əsas məqsədi şagirdlərə tədqiqat aparmaq, elmi nailiyyətlərini nümayiş etdirmək imkanı yaratmaq və onların arasından ABŞ-da hər il keçirilən Intel ISEF-Intel - Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində iştirak edəcək namizədləri müəyyənləşdirməkdir.
Tədbirdə təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarov ümummilli lider Heydər Əliyevin elmə, təhsilə daim böyük önəm verdiyini, ulu öndərin ideyalarının Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə həyata keçirildiyini vurğuladı.Müasir dünyada elmin, təhsilin mühüm rolunu qeyd edən nazir ölkəmizdə təhsil sahəsində aparılan islahatların gənclərdə müasir düşüncə tərzinin formalaşmasına, onların tədqiqatyönümlü fəaliyyətə cəlb edilmələrinə istiqamətləndiyini diqqətə çatdırdı. Cənab Mikayıl Cabbarov qeyd etdi ki, ötən il ümumtəhsil məktəblərini qızıl və gümüş medalla bitirmiş 158 məzundan 38-i son dörd ildə keçirilmiş “Sabahın alimləri” müsabiqəsinin qalibləri və ya iştirakçıları oldu. Hazırda onlar Azərbaycanın və xarici ölkələrin nüfuzlu universitetlərində təhsil alırlar. Nazir “Sabahın alimləri” müsabiqəsinə böyük maraq göstərildiyini, iştirakçı şagirdlərin sayının ildən-ilə artdığını bildirdi.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Prezident İlham Əliyevin elm, təhsil sahəsinə göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğıdan bəhs etdi, respublikamızda bu sahənin inkişafı üçün geniş imkanlar yaradıldığını diqqətə çatdırdı.“Sabahın alimləri” müsabiqəsinin əhəmiyyətini vurğulayan akademik şagirdləri təhsildə yüksək nailiyyətlər qazanmağa çağırdı.
Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədri, Milli Məclisin deputatı Səttar Mehbalıyev, Bilik Fondunun icraçı direktoru Oktay Səmədov, Gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Babayev müsabiqənin elmin, təhsilin inkişafında töhfələri ilə bağlı fikirlərini bölüşərək məktəblilərə uğurlar arzuladılar.
Şagirdlərə dəstək məqsədi ilə tədbirdə müvafiq qurumların nümayəndələri, təhsil işçiləri iştirak etdilər. O cümlədən SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov Sumqayıt şəhər ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərdə təhsil alan şagirdlərə dəstək olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi strategiyanın Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilməsi böyük imkanlar açır. Möhtərəm prezidentimiz cənab İlham Əliyevin söylədiyi “ Biz maddi dəyərlərimizi, iqtisadi potensialımızı insan kapitalına çevirməliyik. Çünki insanın savadı, biliyi onun gələcək həyatını müəyyən edir, ölkənin hərtərəfli inkişafına xidmət edir. Dərin elmi biliklərə malik gənclərin yetişdirilməsi günümüzün tələbidir. Məktəblilərin elmi fəaliyyətə cəlb olunmasında, xarici dillərin öyrənilməsinə sövq edilməsində, yeni texnologiyalardan istifadə bacarıqlarının aşılanmasında “Sabahın alimləri” kimi intellektual müsabiqələrdə iştirak xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu müsabiqə ölkəmizin təhsil sahəsində ən əlamətdar hadisə olduğunu qeyd edən rektor bildirdi ki,  universitetimizin Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dosenti Samir Orucov  Sumqayıt şəhər şagirdlərinə rəhbərlik edərək müsabiqə iştirakçılarına İntel İSEF haqqında və “İxtiraçılıq qabiliyyətin inkişaf etdirmə metodları” mövzusunda mütəmadi olaraq SDU-da seminarlar təşkil etmiş, seçilmiş şagirdlər universitetimizin professor-müəllim heyəti ilə birgə  müəyyən olunmuş ixtisaslar üzrə öz elmi layihələrini hazırlamış və bunun nəticəsi olaraq “Sabahın alimləri” VI Respublika müsabiqəsində 42 şagird iştirak etmişdir. Sevindirici haldır ki, bu ildən  universitetimizin dosenti Samir Orucov həm də Respublika üzrə “Sabahın alimləri” müsabiqəsinin Elmi Ekspertiza Komitəsinin rəhbəri seçilmişdir. “Sabahın alimləri”  müsabiqəsinin təşkilatçılarına minnətdalığını bildirir, müsabiqə iştirakçılarına uğurlar arzuladı. İnanıram ki, müsabiqənin qalibləri elmimizin daha da inkişaf etdirilməsinə öz töhfələrini verəcəklər.
Elmi Ekspertiza Komitəsinin rəhbəri Samir Orucov  Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi sayəsində ölkəmizdə hər bir sahədə olduğu kimi elm və təhsilin  inkişafına xüsusi önəm verildiyini diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, “Sabahın alimləri” müsabiqəsində ölkəmizin 13 şəhər və rayonunun ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI sinif şagirdləri 125 elmi layihə ilə iştirak etdilər. Onlardan 77-si kollektiv, 48-i isə fərdi layihədir. Səkkiz kateqoriya üzrə keçirilən müsabiqənin qalibləri münsiflər heyəti tərəfindən müəyyənləşdirildi. Müsabiqədə qalib gələn Sumqayıt şəhər şagirdlərindən İstedad  liseyinin şagirdi Fidan Həsənova   2-ci yeri, TTE  liseyinin şagirdləri Rəhim Abbasov, Zamin Adıgözəlov, Qoşqar Musaxanlı  2-ci yerləri, İstedad  liseyinin şagirdləri Aydan Tanrıverdiyeva, Çimnaz İsmayılova 3-cü yerləri tutaraq gümüş və bürünc medallarla təltif olundular. TET gimnaziyanın şagirdi  Ramilə Muradova - «Vitro biologiya cəmiyyəti», Təfəkkür liseyinin şagirdi Rəcəb Osmanlı - «Alfa Beta Riyaziyyat Cəmiyyəti», 9 saylı məktəbin şagirdi Şəbnəm Cüməliyeva - «Alfa Beta Riyaziyyat Cəmiyyəti», 11 saylı məktəbin şagirdi Şirvani Orucov - «ASM Materialşünaslıq Elmləri Fondu», TET gimnaziyanın şagirdi Ləman Əlipaşayeva -«ASM Materialşünaslıq Elmləri Fondu», İstedad  liseyinin şagirdi Fidan Həsənova - «Amerika Meteorologiya Cəmiyyəti» tərəfindən  Amerika Birləşmiş Ştatlarının cəmiyyət və fondlarının xüsusi mükafatlarına layiq görüldülər.

“The number of pupils, taking part of the contest “Scholars of tomorrow” is increasing year by year”, said Mr. Mikayil Jabbarov
Central Scientific Library of ANAS hosted an opening ceremony of 6th Republic Contest “Scholars of Tomorrow” on February 16. The contest was arranged by the mutual efforts of the institutions as follows: Ministry of Education, Ministry of Youth and Sports, ANAS, Haydar Aliyev Center, Knoledge Fund under the President of Azerbaijan Republic, Independent Trade Union of Azerbaijan Education Employees (ITUAEE) ) and “Intel” company. Generally, the pupils of 9 -11th classes of comprehensive schools have taken part of this contest. The key goal of the contest was to give an opportunity to the pupils to demonstrate their scientific abilities and to do the research activities. Meanwhile, it was a chance to identify the distinguished candidates for the participation of International Scientific and Engineering Fair “Intel ISEF”, regularly held in USA.
Making an opening speech in the ceremony, Mr. M. Jabbarov, the minister of Education pointed out that the great national leader Haydar Aliyev has always paid a great attention on education and nowadays, his ideas accordingly are realized successfully by his worthy successor Mr. Ilham Aliyev. He noted that the science and education plays a significant role in the modern life so that our country makes a series of reforms in this direction which will bring about the modern mind formation of the youth and attraction of them into the scientific activity. The speaker notified that 38 graduators out of 158, who finished the comprehensive schools with the gold and silver medals last year, are the winners or participants of this contest for the last four years. At present, they study at the famous universities of the Azerbaijan and foreign countries. The minister said that the contest keeps attracting a big interest and the number of the participants of that fair is increasing year by year.
The president of ANAS, academician Mr. Akif Alizade made a speech as well. He widely spoke about the great care and support of the president of Azerbaijan Republic to this field. The speaker noted that the contest is a great opportunity for our country in order to develop the field of science. So, thereby he pointed out the significance of the contest and called on pupils to gain high achievements in that way.
Besides, the head of ITUAEE and parliamentarian of National Assembly Mr. S. Mekhtiyev, executive director of Knowledge Fund Mr. O. Samadov and deputy minister of Sports and Youth Mr. I. Babayev widely shared about their recommendations and wished good luck to all participants.
The rector of SSU, Mr. E. Huseynov has also taken part of this ceremony as well as the other representatives of the different administration bodies and education employees of the country. He made a speech in order to support the pupils of Sumgait. The speaker said: “the strategy in this field determined by the great leader Haydar Aliyev and successfully realized by his worthy successor makes a great opportunity to develop this field. Due to Mr. I. Aliyev: “We should transform our material values and economic potentiality” into the human capital”. Indeed, the knowledge and talent determines the future life of the humans and serves for the complex growth of the country. Growing up of the youth with a high scientific knowledge is one of the tasks of our modern life. The intellectual contests like this one is great of importance in terms of attraction of the youth to the scientific activity, study of foreign languages and share of the experiences of new technologies. Our university has been conducting the seminars regularly about Intel ISEF and “Development methods of inventiveness ability” under the leadership of an assoc. professor Mr. S. Orujov (department of Physics and Electroenergetics). It should be noted that the 42 pupils of our city took part of the 4th Republic Contest “Scholars of Tomorrow” with their scientific works, designed together with the academic staff of our university. It is encouraging that Mr. Orujov has been elected the leader of the Scientific Expertise Committee of the contest “Scholars of Tomorrow” and he will lead that body starting from this year”. In the end of the speech the rector of our university expressed his deep thanks to the organizing body of the contest, wished a good luck to all participants and said accordingly: “I believe that the winners of the contest will make the contributions to our science in the future”
Mr. S. Orujov, the leader of Expertise Committee made a speech and widely spoke about the works done in this field under the leadership of the president Mr. Ilham Aliyev. Thereby he notified that the pupils of 13 cities and regions of our country took part of this contest with their 125 scientific works. 77 of them are the group, and 48 of them are the individual works. The winners of the contest consisting of 8 stages have been determined by the judges.
Afterwards, the winners of the contest, represented Sumgait city have been awarded with the medals as follows:
Fidan Hasanova – silver medal (Istedad lyceum), Rahim Abbasov – silver medal (TTE liceum), Aydan Tanriverdiyeva – bronze medal (Istedad Liceum), Chimnaz Ismayilova – bronze medal (Istedan Liceum). The following pupils have been awarded with the specila awards of the US associations and funds which are: Ramila Muradova – “Vitro biology society” (TET Gymnasium), Rajab Osmanli – “Alfa Beta Math Society” (Tefekkur Lyceum), Shabnam Jumaaliyeva – “Alfa Beta Math Society” (secondary school #9), Shrivanio Orujov “ASM material study science fund (secondary school # 11) and Fidan Hasanova – “America Meteorology Society” (Istedad Lyceum). At the end the rector wished a good luck to the pupils in the scientific activity.