Əsas səhifə | Xəbərlər | Mülki Müdafiə milli maarifçiliyin tərkib hissəsidir
Martın 1-də  Sumqayıt Dövlət Universiteti və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Sumqayıt Regional Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü qeyd olundu.
Tədbiri açan Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov ölkəmizdə və dünyada baş verən son hadisələrdə mülki müdafiənin önəmini vurğulayaraq maarifləndirmə məqsədi ilə keçirilən bu cür tədbirləri yüksək qiymətləndirdi.
Sumqayıt Regional Mərkəzinin Təlim və əməliyyat planlaşdırma idarəsinin rəisi mayor Rafiq Həsənov “Mülki Müdafiə yaranması” mövzusunda çıxış edərək  bildirdi ki, Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının qərarı ilə elan olunan bu gün bütün qitələrdə kütləvi humanitar tədbir kimi qeyd edilir. Azərbaycan bu nüfuzlu beynəlxalq təşkilata  1993-cü ildə üzv olub. Beynəlxalq Mülki Müdafiə Günü hər il konkret bir problemə həsr edilir. Əhalinin müdafiəsini təşkil etmək, fövqəladə hallardan mühafizə sahəsində əhalinin hazırlığını təmin etmək mülki müdafiə orqanları qarşısında mühüm vəzifə kimi durur. Belə tədbirlər mülki müdafiənin vacibliyi və əhəmiyyəti barədə insanların maarifləndirilməsinə xidmət edir. Son  illər  ölkəmizdə  bu sahəyə  xüsusi diqqət yetirilir. QAC Sumqayıt şəhər bölməsinin sədri Mətanət Məhərrəmova “Mobil dəstə üzvlərinin rolu” mövzusunda çıxış edərək fövqəladə hallara hazırlıq üzrə “Mobil dəstə”nin fəaliyyəti, prinsipi, malik olduqları avadanlıqlar və texnika  haqqında ətraflı məlumat verdi. Universitetin Tibbi hazırlıq və mülki müdafiə kafedrasının müəllimi Sabir Ələkbərov “Əhalinin mühafizəyə hazırlanmasında beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi”, Filologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Nigar Məmmədova “Gənclərin fövqəladə hallara hazır olması, fövqəladə hallarn qarşısının alınması və nəticələrinin aradan qaldırılmasında rolu” mövzularında çıxış edərək bildirdilər ki,  əsas məqsəd əhalini fövqəladə hallarla bağlı davranış qaydaları və mülki müdafiə sahəsində biliklərinin artırılmasına, baş verə biləcək yanğın və ya partlayış hadisələrinin qarşısının alınması məqsədilə profilaktik tədbirlərin görülməsinə nail olmaqdır.
Maraqla qarşılanan tədbirdə FHN-nın tərkibində fəaliyyət göstərən qurumlar, Nazirliyin fəaliyyəti, keçirilən təlimlərin əks olunduğu videoçarx nümayiş olundu.
Daha sonra tədbirin praktiki hissəsində şərti xəbərdarlıq siqnalı ilə univesitetdə  "Zəlzələ" həyəcanı elan edildi. Tələbələr tərəfindən dərs gedişində baş verən zəlzələ zamanı təhlükəli zonadan təxliyyə olunma qaydaları, yaralanmış şəxslərə ilk tibbi yardımın göstərilməsi üsulları nümayiş olundu.

Home | News | Civil Defense is an integral part of the national enlightenment.
SSU has celebrated the World Civil Defense Day in cooperation with Sumgait Regional Center of Ministry of Emergency Situations on March 1, 2017.  The vise-rector on Humanitarian Issues, an assoc. professor  Mr. Ramiz Huseynov made an opening speech and noted that taking into account the role of this field in the happenings of last period worldwide, it is necessary to conduct such kind of the activities in order to enlighten the people.
The head of the Training and Operational Planning Office of Sumgait Regional Center, Major Mr. Rafig Hasanov made a speech as well and widely spoke about the “establishment of the Civil Defense”. He notified that this day was declared by the resolution of the International Civil Defense Organization and is celebrated in all continents like a massive humanitarian event. Azerbaijan became a member to this reputable organization in 1993. Each year the day is dedicated to the different problems. The main responsibility of the civil defense body is to provide civil defense of the population and to train the people in order to avoid emergency situations. Conduction of such kind of activities is a great of importance in terms of enlightenment. In recent times, this field attracted a special attention.
Besides, Head of RCS Sumgait Branch Mrs. Matanat Maharramova made a speech and widely shared about the “Role of Mobile groups” in civil defense. She namely reported about their activity, principles and the equipment that they have in case of emergency situations.
Meanwhile, the following people had a chance to make a speech accordingly:
The lecturer of the Department on Medical Training and Civil Defense Mr. Sabir Alekperov spoke about the subject dedicated to the “Study of International experiences in order to train the people for protection” and student of 2nd course of department on Phylology Mrs. Nigar Mammadova spoke about the “Readiness of the youth in emergency situations, elimination of those situations and the role of youth in order to remove emergency situations”. They notified that the key target is to achieve conducting of the prophylactic activities in order to avoid explosions and fire accidents, to improve the knowledge in the field of civil defense and to get known of rules of conduct in case of the emergency situations.
During an interesting event, the participants had a chance to watch the video clip reflecting the activity of Ministry of Emergency Situations, working process of all branches attached to the Ministry and their training processes.
Afterwards, as the practical part of the event, an earthquake warning alarm has been alerted in the university. During this activity the students demonstrated the rules of evacuation and basic provisions of the first medical aid.