Əsas səhifə | Xəbərlər | Nümayəndələrimiz TEMPUS UNIVIA çərçivəsində beynəlxalq konfransda iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 03 Mart 2017 14:56
Nümayəndələrimiz TEMPUS UNIVIA çərçivəsində beynəlxalq konfransda iştirak etdilər
Tərəfdaş universitetlərin beynəlxalq əlaqələrinin mövcud vəziyyəti təhlil edildi
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin koordinatoru olduğu “Beynəlxalq əlaqələr sahəsində universitet idarəçiliyinin inkişaf etdirilməsi və təkmilləşdirilməsi” (“Development and improvement of the University Administration on International Affairs”) adlı TEMPUS layihəsinin final konfransı fevralın 27-28-də keçirildi. Konfransda tərəfdaş ölkələrin Təhsil Nazirliyi və universitetlərinin nümayəndələri iştirak edirdi.
Layihənin məqsədi tərəfdaş universitetlərdə Avropa təcrübəsinə və milli inkişaf ənənələrinə əsaslanan optimal, çevik beynəlxalq əlaqələr mexanizminin formalaşmasıdır. Həmçinin konkret missiyanın müəyyən edilməsi, çoxmilli tələbə və müəllim heyətini cəlb etməklə tərəfdaş universitetlərdə beynəlxalq təhsil mühitinin yaradılmasıdır. Eləcə də tərəfdaş universitetlərin qlobal əlaqələrə malik ali təhsil müəssisələrinə çevrilməsi, regional qlobal universitet şəbəkələrinə qoşulmaları üçün təşviq edilməsi və beynəlxalq reytinq siyahılarına daxil olmasıdır. Konfransda layihənin fəaliyyət planına əsasən, üç il ərzində görülən işlərin yekun hesabatı dinlənildi. Tərəfdaş universitetlərin beynəlxalq əlaqələrinin mövcud vəziyyəti təhlil edildi.
Konfransda UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov, Milli Erasmus+ Azərbaycan ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi Yaşar Ömərov, Ukrayna, Qırğızıstan, Tacikistanın təhsi lnazirliklərinin nümayəndələri, UNIVIA layihəsinin Avropa tərəfdaşları adından Böyük Britaniyanın Uorvik Universitetinin əməkdaşı Ceyms Kennedi, UNEC-in Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Şahin Bayramov, İtaliyanın Boloniya, İspaniyanın Malaqa universitetivə Santyaqo de Kompostella universitetinin, Kiyev Milli İqtisadiyyat Universiteti, Poltava İqtisadiyyat və Ticarət Universiteti, Qırğızıstan İqtisad Universiteti, Qırğızıstan Beynəlxalq Universiteti, Tacikistan Sahibkarlıq və Xidmətlər İnstitutu, Xucand Dövlət Universitet nümayəndələri təqdimatla iştirak etmişlər. Universitetimizi konfransda layihənin meneceri professor Nigar İsgəndərova, layihənin tədqiqatçısı, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin metodisti Samirə Məmmədova təmsil etmişdir. Azərbaycan Dillər Universiteti, Azərbaycan Memar və İnşaat Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbinin nümayəndələri isə konfransa dinləyici və ekspert kimi dəvət almışdırlar. Açılışın sonunda iştirakçıların layihə ilə  bağlı sualları cavablandırmış, konfran söz işini bölmə iclaslarında iki gün ərzində davam etdirmişdir.
Onu da, qeyd edək ki, Avropa tərəfdaşı olan ali təhsil müəssisələri Uorvik Universiteti, Malaga Universiteti, Santyago-Kompostela Universiteti, Boloniya Universitetidir. Bu nüfuzlu tədris-təhsil birliyinin Azərbaycan tərəfdaşları Sumqayıt Dövlət Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universitetidir.
Layihənin regional tərəfdaşları isə Kiyev Milli İqtisadiyyat Universiteti, Poltava İqtisadiyyat və Ticarət Universiteti, Qırğızıstan İqtisad Universiteti, Qırğızıstan Beynəlxalq Universiteti, Tacikistan Sahibkarlıq və Xidmətlər İnstitutu, Khujand Dövlət Universitetidir.

Home | News | The representatives of our university have attended in the international conference in the framework of TEMPUS UNIVIA project
Yerləşdirilmə tarixi : 03 March 2017 14:56
The representatives of our university have attended in the international conference in the framework of TEMPUS UNIVIA project
The final conference of the TEMPUS project named by “Development and improvement of the University Administration on International Affairs” was held on February 27-28. The conference was coordinated by Azerbaijan State University of Economics. The attendees of the conference were the representatives of Ministries of Education and universities of the partner countries.
The key goal of the project is to form optimal and mobile mechanism of international affairs based on European experiences and national traditions in the partner universities. Besides, it serves not only for the involvement of multinational student - teacher staff in order to create the international education conditions in the partner universities but also it promotes the partner universities to become high schools containing global affairs, to encourage them in order they to join the international network of universities and to achieve their being in the international rating lists.
The rector of ASUE, a professor Mr. Adalat Muradov, the head of National Erasmus+ of Azerbaijan Branch Office Mr. Parviz Bagirov, the representative of Ministry of Education of Azerbaijan Republic Mr. Yashar Omarov, the representatives of Ministries of Education of Ukraine, Kirgizstan and Tajikistan, the representative of the Great Britain Warwick University on behalf of European partners of UNIVIA project Mr. James Kennedy, the vice-rector of ASUE on International Affairs and Programs Mr. Shahin Bayramov, the representatives of Bologna University of Italy, the representatives of Universities of Malaga and Santiago de Kompostela of Spain, the representative of the representatives of Kirgizstan University of Economics, the representatives of Kirgizstan International University and the representatives of Khujand Sate University have attended in the conference. Our university has been represented in the conference by Mrs. Nigar Isgandarova which is the manager of that project in SSU and the researcher of the project, methodist of the International Office of SSU Mrs. Samira Mammadova. The representatives of Azerbaijan University of Languages, Azerbaijan University of Architecture and Construction and Baku High School have attended in the conference like the experts and listeners. The opening ceremony of the conference ended with the questions and answers concerning the project and thereby the conference went on with the section meetings for the next two days.
It should be noted that European partner universities of the project are Warwick University, University of Malaga, University of Santiago de Kompostela and University of Bologna. And Azerbaijani partner universities of this reputable education union are Sumgait State University, Baku State University, Ganja Sate University and Nakhichevan State University. So, the regional partner universities of the project are Kiev National University of Economics, Poltava University of Economics and Trading, Kirgizstan University of Economics, Kirgizstan International University, Tajikistan Institute of Entrepreneurship and Services and Khajand State University.