Sevinc paylaşdıqca çoxalar, kədər bölüşdükcə azalar
Yer üzünə gələn hər bir insan alın yazısı ilə doğulur. Kimi qısa, kimi də uzun ömür yolunda müxtəlif hadisələr, ağrı-acılar, sevgi, sevinc dolu məqamlarla üzləşir. Sevinc paylaşdıqca çoxalan kimi, kədər paylaşdıqca azalar. Sumqayıt Dövlət Universitetinin bir qrup tələbəsinin üzləşdiyi faciə zamanı kollektivimiz bunun bir daha canlı şahidi oldu. Faciədən sonra ölkənin müxtəlif guşələrindən gələn başsağlığı, teleqramlar, telefon zəngləri xalqımızın milli –mənəvi dəyərlərə ehtiramına sədaqətini nümayiş etdirdi.
Martın 31-də rektor professor Elxan Hüseynov, Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynovun, fakültə dekanlarının və Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayevin iştirakı ilə avtoqəza zamanı yaralanmış 19 tələbəmizi çay süfrəsi arxasında qəbul etdi və onları aramızda görməyindən məmnunluğunu bildirdi. Rektor Bakıdakı 1 saylı Kliniki Tibbi Mərkəzdə müalicəsi davam edən üç nəfər tələbəmizin də tezliklə sağalmasını arzuladı. Faciəvi şəkildə dünyasını dəyişmiş tələblərin xatirələri dərin ehtiramla yad edildi. Bildirildi ki, səhər övladlarını dərsə yola salan valideynlər az sonra onların cəsədlərini qarşılayıblar. Bu böyük faciədir. Təbii ki, bu faciə universitetimiz üçün də olduqca sarsıdıcı, ağır bir itki oldu. Belə bir faciənin xalqımıza bir daha üz verməməsini arzuladı.
Sonra  rektor ayrı –ayrılıqda tələbələrin səhhətləri ilə maraqlandı, problemlərini dinlədi və yerindəcə həlli üçün göstərişini verdi. Rektor professor Elxan Hüseynov  onu da diqqətə çatdırdı ki, Bakıdan gələn tələbələrimizin rahat gediş-gəlişini təmin etmək məqsədi ilə müvafiq qurumlara müraciət edilib. İnanıram ki,  bu məsələ öz müsbət həllini tapacaq. Sizə tövsiyyəm budur ki, qanunsuz fəaliyyət göstərən nəqliyyat vasitəsindən istifadə etməyəsiniz, öz təhlükəsizliyinizi qoruyun, ən əsası valideyninizi düşünün.
Tələbələr də öz növbələrində hadisə baş verən gündən bu günədək onların yanında olan, maddi və mənəvi dəstək göstərən  universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova, prorektorlara, fakültə dekanlarına, müəllim- tələbə heyətinə, həmçinin Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı cənab Zakir Fərəcova, millət vəkillərinə, onların sağlamlığının keşiyinində duran peşəkar həkimlərə və digər universitetlərin tələbələrinə təşəkkürlərini bildirdilər.

The joy increases in case of share but a sad dwindles accordingly.
Each human being, arriving to the earth, is born with his/her own fate. Someone has a short life or a long life, full of love, joy or sad. The personnel of the university once again witnessed the above mentioned facts in the result of a car accident in which the students of the university faced a tragedy.
The condolences accordingly by the different regions of the country demonstrated a deep respect of the nation to the national and moral values.
On March 31, the rector professor Mr. Elkhan Huseynov, the vise rector on Humanitarian issues an assoc. professor Mr. Ramiz Huseynov, the chairman of Students Trade Union Committee Mr. Nemat Ibayev and the deans of the faculties met with 19 students injured in the car accident. The meeting was arranged around the tea table and the rector expressed his pleasure to see them again in the university. Besides, he wished soon recovery for the three students of the university that currently under the treatment in the Clinic Hospital #1 in Baku. Afterwards, the participants of the meeting commemorated the memories of the students that died in the car accident. The rector said accordingly: “It is a big tragedy and loss of the university. So sad that the parents of the students saw them off to the university found them dead.” The rector wished that never to face with such kind of tragedy.
Afterwards, the rector interested in heath state of the students one by one and problems of them. Hereinafter, he ordered to settle their problems. Meanwhile, the rector pointed out that for the comfortable transportation of the students in order to avoid such kind of situations the administration of the university appealed to the proper bodies. And he believes that this matter will find a positive result. He said accordingly: “I recommend you to ignore an illegal transportation means and take care of your safety, at least for the sake of your parents”.
The injured students, in their turn, expressed their deep gratitude to the rector of the university Mr. E. Huseynov, vise-rectors, deans, doctors, academic staff of the university including the head of the Sumgait Executive Power and parliamentarians for their consistent financial and moral support.