Aprelin 5-də“Plagiat.pl” şirkətinin nümayəndələri SDU-da oldular. Rektor professor Elxan Hüseynov qonaqları salamladı, ali təhsil ocağı haqqında ətraflı məlumat verdi. Universitetin beynəlxalq əlaqələrindən söz açan rektor  ikitərəfli əlaqələrin daha da genişləndirilməsi məsələsinə də toxundu. Bildirdi ki, SDU  dünyanın və respublikamızın qabaqcıl ali məktəbləri ilə əməkdaşlıq edir, bugünkü görüş bu əlaqələrin inkişafında mühüm addım olacağını diqqətə çatdırdı. Rektor onu da vurğuladı ki, plagiatla mübarizə üçün hərtərəfli tədbirlərin güclənməsi  istiqamətində mühüm işlər görülür. Son zamanlar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən intellektual mülkiyyətin, müəllif hüquqlarının qorunması və antiplagiat məsələlərinə xüsusi diqqət yetirildiyini bildirdi. Ölkədə Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Müəllif Hüquqları Agentliyi, eləcə də bir çox universitetlər və müvafiq qurumlarda plagiatlıqla mübarizəyə yönəlmiş innovativ layihələr həyata keçirilir. Universitetimizdə ötən tədris ilindən tətbiqinə başlanan plagiat proqramı bakalavr, magistr və doktor dissertasiyalarına, həmçinin istənilən digər elmi və ya tədris sənədlərini yoxlamağa imkan yaradır. Ümid edirəm ki, bu proses gələcəkdə də  uğurla davam edəcək. Görüşdə İntellektual mülkiyyətin, müəllif hüquqlarının qorunması və plagiatlıqla mübarizə problemlərinə elmi və hüquqi müstəvidə baxılmasının zəruriliyi də qeyd edildi.
“Plagiat.pl” şirkətinin regional direktoru Əli Təhməzov proqramın işləmə mexanizmi barədə məlumat verərək bildirdi ki, Polşada 2002-ci ildə fəaliyyətə başlayan şirkətin əsas məqsədi müəllif hüquqları pozuntuları və intellektual mülkiyyətdən icazəsiz istifadə olunmasına qarşı mübarizə aparmaqdır. Bu gün şirkətimiz Polşa, Rumıniya, Almaniya, Moldova, Kolumbiya, Qazaxıstan və Azərbaycandakı sifarişçiləri proqramlarla təmin edir.
O, alim, mütəxəssis və tələbələrin tədqiqat işlərini plagiatlıqdan qorumağa xidmət edən Ümumdünya Antiplagiatlıq Şəbəkəsinin yaradılması məqsədilə ali məktəblər, hökumət orqanları və nəşriyyatlar ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu söylədi. Şirkətin hazırladığı “Strike Plagiarism” sisteminin müxtəlif mətnlərdən köçürülmüş fraqmentləri aşkar etməyə imkan verdiyini bildirdi. Sözügedən antiplagiat sisteminin Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini söyləyən nümayəndə bu proqramın artıq Azərbaycanın bir neçə universitetində geniş tətbiq olunduğunu diqqətə çatdırdı. Ümumiyyətlə
bu proqram universitetdə təhsil alan tələbə və magistrlərdə, professor-müəllim heyətində akademik dürüstlüyün təminatına xidmət edəcək.

Home | News | The university get started to cooperate with “Plagiat.pl” Company of Poland
On April 5, the representatives of “Plagiat.pl” company have been to SSU. The rector of the university Mr. E. Huseynov welcomed the guests and widely gave information about the university. During the speech, speaking about the international affairs of the university, the rector touched an issue on development of bilateral relations. He notified that SSU cooperates with several leading local and world high schools and a current meeting will be a good contribution towards those relations. The speaker pointed out that the university made all arrangements in order to avoid a plagiarism. In the last period, the President of Azerbaijan Republic Mr. I. Aliyev is paying a special attention to issues on preserving of intellectual property and anti-plagiarism. The Ministry of Education, ANAS, Copyright Agency, most universities and other duly bodies are involved to realize several innovative projects directed to the struggle with the a  plagiarism. Thus, the plagiarism program, got started since the last academic year enables to examine the bachelor, master and doctoral works as well as the other scientific documents. The rector said accordingly: “I hope that process will continue in the future.” Hereinafter, it was noted that it is necessary to examine the problems of plagiarism and issues of intellectual property in the scientific and legal level.
Regional director of “Plagiat.pl.” company Mr. Ali Tahmazov widely spoke about the working mechanism of the program. He notified that being established in 2002, the company deals with the plagiarism, and namely the key goal of the company is to fight against copyright violations and use of the intellectual property without permission. He said “Nowadays, our company supplied with that program the customers from Poland, Romania, German, Moldova, Columbia, Kazakhstan and Azerbaijan.” The speaker noted that the company enjoys the good cooperation ties with the different high schools, governing bodies and publication houses. The key goal of those cooperation deals is targeted to establish World Anti-plagiarism Network in order to prevent a plagiarism of the research works of scientists, students and duly specialists. “Strike Plagiarism” system developed by the company will allow revealing the plagiarism fragments of the origin texts. Mr. Tahmazov notified that system is highly evaluated by the Ministry of Education of Azerbaijan Republic and many high schools in the country widely enjoy the services of that system. Generally, that system will be a guarantee of the purity among the students, masters, post graduators, doctoral students and academic staff.