Azərbaycan xalqı öz mədəniyyəti, incəsənəti, milli-mənəvi dəyərləri ilə dünyada tanınır. Mədəniyyət hər bir xalqın mənəvi dünyasının, milli mövcudluğunun əsas atributlarından biridir. Azərbaycan Respublikası müstəqillik əldə etdikdən sonra hər sahədə olduğu kimi, mədəniyyət və incəsənət sahəsində də böyük işlər görülmüşdür. Mədəni irsimizin qorunub saxlanmasında, inkişaf etdirilməsində, onun geniş təbliğində, dünya miqyasında şöhrət tapmasında böyük şəxsiyyət Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətləri danılmazdır.  Ümummilli lider Heydər Əliyevin milli-mənəvi dəyərlərimizə göstərdiyi qayğı müstəqil Azərbaycanın mənəvi həyatında əsaslı yüksəlişə səbəb olmuşdur.
Aprelin 4-də universitetimizdə Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Ali, orta və ilk peşə ixtisas təhsilli müəssisələrinin şagird və tələbələri arasında ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr olunmuş bədii yaradıcılıq festivalının baxış-müsabiqəsi keçirildi. Festivalın keçirilməsində əsas məqsəd tələbə-gəncləri milli vətənpərvərlik, adət-ənənələrimizə, mədəniyyətimizə, incəsənətimizə hörmət ruhunda tərbiyə etmək, onların bədii-estetik səviyyəsini yüksəltmək, həmçinin incəsənət və mədəniyyətimizin ayrı-ayrı sahələri üzrə istedadlı gəncləri üzə çıxarmaq və onların qabiliyyətlərinin inkişaf etdirilməsinə dəstək verməkdir. Bütün ali təhsil müəssisələrinin qatıldığı bu müsabiqədə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin  rektoru Fərəh Əliyeva, ADPU-nun baş müəllimi, Əməkdar incəsənət xadimi Nailə Mirməmmədli, Əməkdar incəsənət xadimi, şair Baba Vəziroğlu, Azərbaycan Respublikasının xalq artisti Təranə Muradova, Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının baş rejissoru Hafiz Quliyev, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti, Azərbaycan Respublikasının xalq artisti Samir Cəfərov, əməkdar incəsənət xadimi  Əbdül Mahmudov,  Beynəlxalq müsabiqələr laureatı, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının müəllimi Arslan Növrəsli münsif qismində iştirak edərək istedadlı tələbələrin növbəti mərhələyə  seçim turunu etdilər. Qeyd edək ki,festival qaliblərinin yekun konserti may ayında keçiriləcək və qaliblər Təhsil Nazirliyi və ATİAHİ-nin diplom və hədiyyələri ilə mükafatlandırılacaqlar.

Home | News | The university hosted a review contest among the students for the artistic creative festival
Yerləşdirilmə tarixi : 05 April 2017 15:42
The university hosted a review contest among the students for the artistic creative festival
Azerbaijani people are popular in the world with their culture, art, national and moral values. A culture is one of the main attributes of the moral world and national existence of the each nation. Since the Republic of Azerbaijan has gained independence, a lot of works done in the field of culture and art as well. The great person Mr. Haydar Aliyev has owned invaluable services and played a big role for the preservation of our cultural heritage, and meanwhile for the development and prorogation of that worldwide. A care and support to our national and moral values rendered by the great leader Haydar Aliyev brought about a considerable growth in the moral life of modern Azerbaijan.
On April 4, SSU has hosted a review contest of the artistic creative festival among the students from the comprehensive, high and vocational schools arranged by the mutual efforts of the Ministry of Education and Independent Trade Union of Azerbaijan Education Employees (ITUAEE). The festival will be dedicated to the 94th anniversary of Haydar Aliyev’ s birth. The goal of the festival is to bring up the youth generation in the spirit of patriotism and respect to our national values and cultural traditions. Besides, it serves in order to reveal the talented youth and develop their skills and abilities. The jury of the contest was consisting of the following people and they defined the candidates for the next stage:
The rector of Azerbaijan State University of Culture and Art Mrs. Farkh Aliyeva, senior lecturer of ASPU and honored art employee Mrs. Naile Mirmammadli, the writer Mr. Baba Vaziroglu, people’s artist of Azerbaijan Republic Mrs. Tarana Muradova, general director of Azerbaijan State Opera and Ballet Theatre Mr. Hafiz Guliyev, soloist of Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theatre and people’s artist of Azerbaijan Republic Mr. Samir Jafarov, honored art employee Mr. Abdul Mahmudov, the teacher of Azerbaijan National Conservatory and a laureate of international song contests Mr. Arslan Novresli.
It should be noted that the final stage of the festival will take place on May and the winners will be awarded with the different presents and diplomas by the Ministry of Education and ITUAEE.