Əsas səhifə | Xəbərlər | Tələbələrimiz Pskov Dövlət Universitetində keçirilən “Gənclər elm üçün-2017” adlı Beynəlxalq Gənclər Elmi-Praktiki Konfransında sertifikata layiq görüldülər
Yerləşdirilmə tarixi : 12 Aprel 2017 14:44
Tələbələrimiz Pskov Dövlət Universitetində keçirilən “Gənclər elm üçün-2017” adlı Beynəlxalq Gənclər Elmi-Praktiki Konfransında sertifikata layiq görüldülər
Elmi tədqiqatların müasir səviyyədə aparılması istiqamətində mühüm işlər görülür.
Bu gün tələbələrin intellektual potensialının üzə çıxması üçün onların beynəlxalq konfrans və simpoziumlarda iştirakı vacibdir. Respublikamızda təhsilin səviyyəsini qaldırmaq, onu beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırmaq məqsədilə genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirilir. Bütün bunlar yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması və  respublikamızın elmi-texniki potensilanının gücləndirilməsinə xidmət edir. Universitetimizdə elmi tədqiqatların müasir səviyyədə aparılması və keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində mühüm işlər görülür. Sumqayıt Dövlət Universitetində tələbələrin elmə olan marağının artırılması, elm sahəsində uğurlar əldə etməsi, onların elmi fəaliyyətlə məşğul olmasına geniş imkanlar yaradılıb. Tələbələrimiz elmi-tədqiqat və yaradıcılıq işləri ilə universitet, respublika və beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan elmi konfrans, seminar, fənn olimpiadaları, müsabiqə və yaradıcı layihələrdə fəal iştirak edərək sertifikata layiq görülürlər. Aprelin 2-dən 9-dək TEC-in elmi rəhbəri dosent İslam Paşayevin rəhbərliyi ilə üç tələbəmiz Rusiyaya səfər edərək Pskov Dövlət Universitetində keçirilən Beynəlxalq  Gənclər Elmi-Praktiki Konfransda iştirak etdilər. Konfransda Filologiya fakültəsinin  II kurs tələbəsi Nailə Zeynalova “Məktəbəqədər uşaqların ingilis dilini öyrənməsində nağılların rolu”, Fizika və elektroenergetika fakültəsinin III kurs tələbəsi Tofiq Adıgözəlov “Silisium əsaslı Şotki diodlarının tədqiqi”, Kimya və biologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Saleh Fərəcov “Propantriol əsaslı aminospirtlərin sintezi və xassələri”mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Bölmə iclaslarında  dinlənilən məruzələr yüksək qiymətləndirilərək  xüsusi mükafata və sertifikata layiq görüldü. Qeyd edək ki, Pskov Dövlət Universitetində universitetimizin  tələbələri üçün xüsusi proqram hazırlanmışdır. Proqrama uyğun olaraq tələbələrimiz PDU –nun tələbələri ilə birgə dərslərdə iştirak etmişlər.
Onu da qeyd edək  ki, Pskov Dövlət Universitetində ötən il 29 tələbəmizin elmi məqaləsi çap olunmuşdur.
Sonra TEC-in Elmi rəhbəri dosent İslam Paşayev Pskov Dövlət Universitetinin rektoru Yuriy Demyanenko ilə görüşmüş rektor professor Elxan Hüseynovun salamını və ikitərəfli əməkdaşlığın bundan sonra daha da inkişaf etdirilməsi fikrini çatdırmışdır. Pskov Dövlət Universitetinin rektoru universitetimizin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirərək bu əlaqələrin daha da möhkəmlənməsi məqsədi ilə SDU tərəfdən dosent İslam Paşayevlə əməkdaşlıq müqaviləsini imzalamışdır. Burada tələbə-müəllim mübadiləsi, müştərək tədqiqatların aparılması, birgə konfransların keçirilməsi kimi məsələlər öz əksini tapmışdır.
Bundan başqa səfər zamanı nümayəndə heyətimiz müxtəlif fakültələrin dekanları ilə görüşmüş, qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında konkret təkliflər müzakirə edilmişdir.  Onu da qeyd edək ki, Pskov Dövlət Universitetində hər il əcnəbi tələbələrin Forumu keçirilir. Bu il də ora Rusiyanın müxtəlif ali məktəblərindən tələbələr dəvət olunub. Burada xarici tələbələrlə işin sistemi haqqında müxtəlif seminarlar keçiriləcəkdir. Səfər zamanı nümayəndə heyətimiz universitet əməkdaşları ilə tam qarşılıqlı səmimi münasibət qurmağa nail olmuş, V Forumda (26-27 aprel 2017-ci il tarixində) iştirak üçün dəvət almışlar.

Home | News | Our students have been awarded with certificates in the International Youth Scientific-Practical Conference held in Poscov State University.
Yerləşdirilmə tarixi : 12 April 2017 14:44
Our students have been awarded with certificates in the International Youth Scientific-Practical Conference held in Poscov State University.
All duly works are done in order to reach modern level of research works.
Nowadays, the participation of the students in the international conferences and symposiums is a great of importance in terms of identification of their intellectual potentiality. Many reforms are made in our country with purposes to improve the education level of the country and to adjust it to the international standards. All of these attempts is serving for the preparation of high qualified cadre in Republic and to strengthen scientific – technical potentiality of the country. Our university is also making all significant steps in order to improve the process of the scientific researches and to run it in the modern level. Sumgait State University ensured all conditions for the students in order to increase their interest to science, to increase their achievements in this field and to encourage them to that field. Our students regularly take an active part with their scientific-research works in the local and international conferences, Olympiads and contests, and they enjoy the diplomas and certificates. Thus, from April 2 to 9 our three students have attended International Youth Scientific-Practical Conference held in Poscov State University, Russia, under the leadership of an assoc. professor Mr. Islam Pashayev, the head of Students Research Association of SSU. The students made the presentations with respect to the following subjects: The second course student of faculty of Philology Mrs. Naila Zeynalaova made a presentation on “The role of fairy tales in English study of preschool children”; the third course student of faculty of Physics and Electro Energetic Mr. Tofig Adigozalov made a report on “Investigation of Shcottky diodes of silicium origin”; and the second course student of faculty of Chemistry and Biology Mr. Saleh Ferecov reported on “The synthesis of properties of amino alcohols of propanetriol origin”. The reports, presented in the section meetings, being highly estimated, have been awarded with the special certificates. It should b noted that Pscov State University has prepared a special program for our students. Thus, due to that program our students had a chance to attend the classes in Pscov University together with their students. Besides, it is important to notify that last year the articles our 29 students had been published in the Poscov State University.
Afterwards, Mr. Pashayev met with the rector of PSU Mr. Yuriy Demyanenko. During the meeting, he has delivered the best regards of the rector of SSU professor Mr. Huseynov to Mr. Yuriy Demyanenko. Mr. Pashayev notified that SSU will keep cooperating with Poscov University. On his turn, the rector of PSU expressed his thanks to the rector of SSU for delivered best regards and hereinafter, as the continuation of the cooperation deals, both parties have concluded cooperation agreement. That agreement reflected some several clauses such as academic staff exchange, joint research works, joint conferences and etc.
During the visit, the preventatives of our university have held several meetings with the deans of the different faculties. Generally, the subject of the discussions was a mutual cooperation.
Poscov State University is organizing every year a forum for the foreign students. This year are also invited many students to that forum from the different universities of Russia. In this forum, will be held several seminars dedicated to the working system with foreign students.
During the visit, our delegation achieved the good relations with Poscov State University and thereby the staff of our university was invited to the 5th Forum to be held on April 26-27, 2017.