Əsas səhifə | Xəbərlər | Beynəlxalq layihələr çərçivəsində əməkdaşlığımız davam edir
Qafar Atayev: Layihə çərçivəsində əldə olunmuş nailiyyətlərin təqdimatları təqdim olunmuş, gələcək strateji fəaliyyət planları müzakirə edilmişdir...
Müştərək layihələrin gerçəkləşdirilməsi beynəlxalq əlaqələrin inkişafına kadr potensialının möhkəmlənməsinə töhfələr verir. Bu məqsədlə universitetimizin Qiyabi, distant və əlavə təhsil üzrə prorektoru dos. Qafar Atayev martın 6–dan 10-dək Sevilya Universitetində “Rusiya Federasiyası, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formasında peşə bakalavrı”  layihəsi çərçivəsində  növbəti seminarlarda  iştirak etmişdir.
Səfər barədə əməkdaşımıza ətraflı məlumat verən Q.Atayev Sumqayıt Dövlət Universiteti üçün seçilmiş “Binaların elektrik təchizatı” ixtisası üzrə akkreditasiya üçün hazırlanmış dosyenin ilkin variantının, işlənmiş Peşə kartlarının və modul prinsipi üzrə Peşə təhsili üçün vacib olan seçilmiş tədris metodiki və maddi-texniki vasitələrin təqdimatını keçirmişdir.
Bundan başqa layihə çərçivəsində görülmüş işlər, 6-20 noyabr 2016-cı il tarixlərində Avropadan Azərbaycan üçün referen Univerisitet təyin olunmuş Fransanın CNAM universitetində təkmilləşmə kurslarında iştirak etmiş müəllimlərin yerlərdə hər seminarda 15 əməkdaş olmaqla 3 seminarların  keçirildiyi barədə məlumat-hesabat vermiş, distant təhsilin regionlarda necə qurulacağı haqda işçi planlar,  ikili və ya birgə diplomların reallaşdırılması üçün mövcud problemlər, layihə çərçivəsində əldə olunmuş nailiyyətlərin yayılması üsulları müzakirə edilmiş, layihənin vebsaytın, reklam xarakterli materialların hazırlanmasının, məharət(ustalıq) siniflərinin təşkil edilməsinin vacibliyi vurğulanmışdır.
Daha sonra layihənin maliyyə hesabatlarına baxılmış və gələcək strateji fəaliyyət planı müzakirə edilmiş, layihə çərçivəsində alınacaq avadanlıqlar, yeni ixtisas üçün tələbə qəbulunun planlaşdırılması, ixtisas üçün resurs mərkəzlərinin yaradılması müzakirə olunmuşdur.

“All achievements within the project have been presented, all future plans of strategic activity have been discussed”, said Gafar Atayev
Realization of joint projects is boosting the international relations and thereby it strengthens the cadre potentiality. In this regards, from April 6 to 10, the vise –rector on Distant, Corresponding and Extra education of SSU an assoc. professor Mr. Gafar Atayev has attended the seminar held in Sevilla University, Spain. The subject of that seminar was “Bachelor profession of open and distant education on energy and ecological efficiency of buildings in China, Russian Federation and Azerbaijan.
Mr. Gafar Atayev made a report about his visit to personnel of SSU. During his report he widely spoke about the initial version of dossier on specilaity of “Energy supply of buildings” which was prepared for the accreditation. Besides, he presented the significant methodical and material-technical means for that profession.
At the same time, the vise-rector notified that he has attended the courses on improvement of qualification at SNAP university of France. That university was appointed as a referent for Azerbaijan on behalf of Europe. He noted that the course was divided into seminars and each seminar contained 15 lectures. During those seminars, the plans on distant education, its realization in the regions, outstanding problems for production of the mutual diplomas, the achievements gained within the project, the project website issues, PR issues and materials, an organization of master classes have been discussed. Besides, the matter of discussions was the financial issues of the project, future activity plans, the new facilities, student admission planning issues on new specilaity and establishment of resource centers for new specilaity.