Əsas səhifə | Xəbərlər | “Yeniyetmələrdə deviant davranışların formalaşmasında müəllimin və ailənin rolu” layihəsi uğurla davam edir
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Aprel 2017 16:20
“Yeniyetmələrdə deviant davranışların formalaşmasında müəllimin və ailənin rolu” layihəsi uğurla davam edir
Kəmalə Salamova: Xəstələrlə mənəvi söhbətlərin aparılması psixo-sosial yardıma  dəstəkdir.
Cəmiyyətdən əli üzülən xəstələrlə, acılarla üzləşən hər bir insanın mənəvi dəstəyə ehtiyacı vardır. Bu məqsədlə də universitetimizdə bir sıra layihələr gerçəkləşir. Filologiya fakültəsinin dekanı, dosent Sevinc Həmzəyeva, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Kəmalə Salamovanın təşəbbüsü, universitet rəhbərliyinin dəstəyi ilə “Mənəvi dəstək və psixoloji yardım”, “Yeniyetmələrdə deviant davranışların formalaşmasında müəllimin və ailənin rolu” layihəsi çərçivəsində mühüm işlər görülmüşdür.
Hər iki layihə Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən təsdiq edilmiş və Sumqayıt şəhərini əhatə edir. Birinci layihə çərçivəsində layihə rəhbərləri və universitetin Filologiya fakültəsinin Psixologiya və pedaqogika ixtisasında təhsil alan tələbələr Sumqayıt şəhəri üzrə xəstəxanalarda olmuş, xəstələrlə ünsiyyət qurmuş və onların psixoloji durumları ilə maraqlanmışlar. Layihənin təşkilində məqsəd xəstəxana şəraitində müalicə alan xəstələrin davranışlarında baş verən mənfi dəyişiklikləri aradan qaldırmaq, onların həyatlarının daha maraqlı etmək üçün aparılan fərdi terapiya və ya qrup terapiyaları vasitəsilə duyğu yüklərinin xəfifləməsinə yardım etməkdir. Layihə rəhbəri Kəmalə xanım qeyd etdi ki, xəstələrlə mənəvi söhbətlərin aparılması psixo-sosial yardıma  dəstəkdir. Dini inancları olan, Allaha inanan insanlar inanclarına söykənərək başına gələnləri üsyankarlıqla deyil, səbrlə qarşılamağa çalışır. Bunun bir imtahan olduğuna inandırmaqdır. lakin bəzi xəstələr bunu üsyankarlıqla qarşılayır. Məqsədimiz onlara mənəvi və psixoloji yardım göstərməkdir.
Layihənin icrası səkkiz ay müddətində planlaşdırılıb. Layihənin sonunda hesabat xarakterli mətbuat konfransı vasitəsilə əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat veriləcək.
İkinci layihə isə “Yeniyetmələrdə deviant davranışların formalaşmasında müəllimin və ailənin rolu” adlanır. Universitetin Elmi Şurasında Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Kamalə Salamova “Yeniyetmələrdə deviant davranışların formalaşmasında müəllimin və ailənin rolu” layihəsi müzakirə edilmişdir. Şəhərimizin 1,2,3,4,5 və 7 nömrəli tam orta məktəblərində layihənin rəhbəri Kəmalə Salamova və layihənin iştirakçıları – Fəridə Həmidova, Aynur Matniyazova, Laləndər Əzizzadə, Emre Aykan və Uğur Güherlə birgə tədbirlər keçirmişlər. Seminarlarda müəllim, şagirdlərlə yanaşı valideynlər də yaxından iştirak etmişdilər.
Layihə rəhbəri Kəmalə Salamova layihə haqda məlumat verərərək qeyd etdi ki, müasir elm-pedaqoji ədəbiyyatlarda uşaq və yeniyetmələrin rəftar və davranışlarında müşahidə olunan normadankənar, qüsurlu davranışın bütün təzahürləri “deviant davranış” adlanır. Deviant davranış dedikdə insanın əməl və hərəkətlərinin onun yaşadığı cəmiyyətdə faktiki olaraq bərqərar olmuş norma və standartlara uyğunsuzluğu nəzərdə tutulur. Bu layihə ilk dəfə olaraq pilot layihəsi kimi Türkiyədə gerçəkləşdirilmişdir.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində şəhərimizin beş xəstəxanasında(Sumqayıt şəhər 1 saylı xəstəxanada, Onkoloji, Nevroloji və Narkoloji  dispanserlərdə)  xəstələrlə görüşlər keçirilmiş,  onlara travma nədir, travmadan sonra stresdən və depresiyadan çıxış yolları barədə məlumatlar verilmişdir. Bütün bu layihələrdə əsas məqsəd bütün yaş strukturlarında- sağlam təfəkkürlü gənclərin, o cümlədən mənəvi və psixoloji travma almış insanların cəmiyyətə yenidən bərpasına nail olmaqdır. Görüşdə mövzu ətrafında maraqlı diskusiya keçirilmişdir.

Home | News | The Project Called “The Role of a Teacher and a Family in Formation of Teenagers’ Deviant Behaviors” Continues
Yerləşdirilmə tarixi : 13 April 2017 16:20
The Project Called “The Role of a Teacher and a Family in Formation of Teenagers’ Deviant Behaviors” Continues
Kamala Salamova: Holding Moral Discussions is Psycho-social Support to Patients
Each person whose hand played out of society and who faces pain has right to moral support. For this purpose several projects are realized in our university. With initiatives of the dean of Facultyof Philology, assistant professor SevinjHamzayeva and the assistant professorof Pedagogy and Psychology department Kamala Salamova, also with support of university administration “Moral support and psychological aid”, “The role of a teacher and a family in formation of teenagers’ deviant behaviors” projects had important role.
Both projects were affirmed by Sumgait city Executive Power and cover the city. Within the framework of the first project, managers of the project and the students of the university who study in Psychology and pedagogy specialty of Faculty of Philology visited hospitals of Sumgait, communicated with patients and cared about their psychological conditions.
The aim in this project is to eliminate negative changes in patients’ behaviors that get treatment in the hospital, to help the reduction of loads of emotion through individual therapy or group therapy in order to make their life more interesting. The project manager Kamala khanimnoted that moral talks with patients are support for psycho-social aid. Those who believe in God patiently accept everything that happened because of their beliefs. They see events as exam,but some diseased people can be rebellious. Our goal is to help morally and psychologically.
The fulfillment of the project is planned for 8 months. In the end of the project, achievements will be reported via press conference.
The second project is called“The role of a teacher and a family in formation of teenagers’ deviant behaviors”. In the scientific council’s meeting of the university the assistant professor of Pedagogy and Psychology department Kamala Salamova’s above mentioned project was discussed. The project manager Kamala Salamovaand project participants – Farida Hamidova, AynurMatniyazova, LalanderAzizzadeh, EmreAykan and UghurGuher hold events in secondary schools №1, 2, 3, 4, 5 and 7. In these seminars parents also took part together with teachers and students.
The project manager Kamala Salamova talking about the project informed that in latest scientific-pedagogical literatures all kinds of abnormal manners ofchildren and juveniles are called “deviant behaviors”. Deviant behavior is discrepancy between a person’s deeds and actions and society’s established norms and standards. This project first had been realized in Turkey as a pilot project. It should be noted that within the framework of the project in five hospitals (Sumgait city hospital №1, Oncologic, Neurologic and Addiction clinics)of our city meetings were held with patients and they were informed about what is trauma, how to get rid of stress and depression after trauma. The main target in all these projects is rehabilitation and integration to society of healthy minded youth, as well as morally and psychologically traumatized people. An interesting discussion was held during the meeting.