Əsas səhifə | Xəbərlər | SOCAR Polymer MMC-nin 2017-ci il Yay təcrübəsi proqramının təqdimatı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Aprel 2017 15:48
SOCAR Polymer MMC-nin 2017-ci il Yay təcrübəsi proqramının təqdimatı keçirildi
Aprelin 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində SOCAR Polymer MMC-nin nümayəndələri  tələbələrlə görüş keçirərək, 2017- ci il Yay təcrübəsi proqramının təqdimatını etdilər.
Görüşdə universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov qonaqları salamladı, ali məktəbin inkişaf mərhələlərindən bəhs edərək, müasir dövrdə milli təhsilin Avropa təhsilinə inteqrasiyası, dünya standartlarına uyğunluğu, savadlı insan kapitalının hazırlanması istiqamətində ali məktəbin əlaqəli müəssisələrlə birgə fəaliyyətinin vacibliyini qeyd etdi.  Bildirdi ki, bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamları ilə təsdiq edilmiş ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına dair dövlət proqramlarında yeni iş yerlərinin yaradılması ilə işsizliyin səviyyəsinin daha da azaldılmasına xüsusi önəm verilir. Bu gün nəinki paytaxt Bakıda habelə, bütün bölgələrimizdə böyük canlanma gedir. Professor Ramazan Məmmədov ixtisaslı kadrların hazırlanması məqsədi ilə SDU-nun  bir çox müəssisələrlə  səmərəli tədris əlaqələrinə malik olduğunu diqqətə çatdırdı. Tələbələrin tədris zamanı əldə etdikləri nəzəri biliklərin zənginləşdirilməsi məqsədilə onlar ölkəmizin  bir sıra idarə və istehsalat müəssisələrinə, həmçinin “Azərikimya”İB-nın təşəbbüsü ilə Türkiyənin “Petkim” Petrokimya Holdinqə istehsalat təcrübəsinə göndərilir. Bu əlaqələr tələbələrə təcrübə qazanmaq imkanı verməklə yanaşı, onlar arasında gələcəkdə həmin müəssisədə çalışmaq arzusunda olanlara verilən növbəti dəstəkdir. Prorektor onu da qeyd etdi ki, son dövrlər universitetimizdə bir sıra həmçinin Sumqayıt Kimya Sənaye müəssisələrinin rəhbərləri tələbə və məzunlarla görüşlər keçirir, onlara ixtisaslarına uyğun iş yerləri əldə etməkdə yardımçı olurlar.
Sonra SOCAR Polymer MMC-nin  nümayəndələri Aylar Mustafayeva, Nərgiz Səlimova, Mətin Hüseynli təmsil etdikləri müəssisə  haqqında məlumat verərək bildirdilər ki, gənclərin təhsil səviyyəsi ilbəil artır.Son illər Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətində (SOCAR) işlə  təmin olunmaq  üçün gənclər daha çox müraciət edirlər. Dövlətimizin gənclər siyasətinə uyğun olaraq, “Azərikimya” İstehsalat Birliyində də gənc mütəxəssislərin hazırlanması, yerləşdirilməsi, karyera yüksəlişi məsələləri daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Gənclər bu gün kimya sənayesinin ən vacib və məsul sahələrində əhəmiyyətli dərəcədə təmsil olunurlar. Kadr resurslarının gəncləşdirilməsi artıq bir tendensiyaya çevrilmiş və davamlı xarakter daşıyır. SOCAR-ın digər struktur bölmələrində olduğu kimi “Azərikimya” İB-də də gənclərin karyera imkanlarının genişləndirilməsində bilik, bacarıq hər zaman öndə dayanır. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələrinin  SOCAR Polymer MMC-də təcrübə keçərək işlə təmin olunması regionumuzun  kadr potensialının  inkişafına öz  töhfəsini vermiş olacaq.
SOCAR Polymer MMC-nin  Təlim və İnkişaf  üzrə mütəxəsisi Afaq İsmayılova Yay təcrübə proqramının qəbul qaydaları haqqında təqdimatla çıxış edərək bildirdi ki, layihəyəyə iyun ayında star veriləcək. Təcrübə yerli və xarici mütəxəsis tərəfindən aparılacaq. Uğurla bitirən tələbələr sertifikatla təltif olunacaqlar.
Tədbirin sonunda tələbə və məzunları maraqlandıran suallar nümayəndələr tərəfindən cavablandırıldı, mövzu ətrafında maraqlı fikirlər səsləndirildi.

On April 18, representatives of SOCAR Polymer LLC hold a meeting with students at SSU and made a presentation about the Summerinternship program-2017.
Vice-rector on science and innovation of the university, Prof. RamazanMammadov welcomed the guests, notifying the improvement stages of high school, underlined the importance of integration of national education into European education, as well as mutual cooperation with associated enterprises for training of professionals. He noted that, special attention in state-run programsconcerningsocio-economic development is paid on opening new workplaces and reduction of unemployment, which have been approved by orders of the President of Azerbaijan Republic, Mr. IlhamAliyev. At present, not only the capital, but also all our regions are reviving and flourishing. Prof. RamazanMammadov brought into the attention that, SSU has effective educational relations with several enterprises for the purpose of training qualified workers. In order to enrich their theoretical knowledge gained during the study, our students are sent to several production enterprises of our country, as well as to “Petkim” Petro chemistry Holding of Turkey with the initiative of “Azeri Chemistry“ SU. By giving the opportunity of obtaining practice to the students, these relations are the next support to them who dream to work at this enterprise.
Vice-rector also made a report about the meeting held by several heads of enterprises and Sumgait Chemical Industrial enterprise, with the students and graduates, and they assist them get jobs appropriate to their qualifications.
Represetatives of SOCAR Polymer LLC, Mrs. AylarMustafayeva, Mrs. NargisSalimova, Mr. MatinHuseynli, by informing about their enterprise notified that, education level of youth increases year after year. Recently, the youth mostly apply for job to State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR). According to youth policyof our country, training of young specialists, their placement,career rising issues arealways in the center of attention. Nowadays, youth are represented significantly in the important areas of chemical industry.Rejuvenation of cadre resources has become a trend and it is sustainable. As in the other departments of SOCAR,the knowledge and skill are always main matters for improving the career opportunities of youth at “Azerchemistry” SU. Employment of the students of SSU practiced at SOCAR Polymer LLC will contribute to improvement of regional cadre potential.
Specialist of SOCAR Polymer LLC on teaching and improvement, Mrs. AfagIsmayilovamade a presentation about the admissionrules of Summer program, and noted that the project will start in June. Internship will be held by local and foreign specialists. Students who successfully complete the internship will be awarded with certificates.
Representatives answered the questions interesting tostudents,interesting ideas were exchanged about the topic.